Data modyfikacji:

Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów

Coraz chętniej siadamy na rower, który wykorzystujemy na wiele sposobów. Do jazdy rekreacyjnej, jako środek transportu czy pojazd do uprawiania sportów. Niezależnie od wyboru, warto jak najczęściej wsiadać na rower dla regularnej aktywności sportowej, za którą nasz organizm nam podziękuje. A jaki rower wybrać? Który będzie dla nas odpowiedni? W tym materiale postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Polecamy: Jaki rower kupić do 2000 zł?

jaki rower kupić

Jaki rower wybrać?

Świadomość o niezbędnej aktywności sportowej w celu utrzymania zdrowia na należytym poziomie zatacza coraz szersze kręgi. Nie każdemu jednak dane jest biegać za piłką po boisku czy uprawiać jogging w okolicznych lasach. Jedną z najprostszych, najchętniej wybierany i najpraktyczniejszych form aktywności ruchowej jest jazda na rowerze.

A że jeździć umie prawie każdy, to i rowerzystów mamy coraz więcej. Zarówno tych rekreacyjnych weekendowych, jak i osoby, które traktują rower jako zdrowy środek transportu. Rodzaj wykorzystania roweru jest kluczowym elementem przy pytaniu, jaki rower wybrać. Miłośnicy weekendowych wycieczek powinni skierować wzrok na rower turystyczny. Rower miejski będzie najlepszy do codziennej jazdy do pracy, zaś typowego górala polecimy tym, którzy uwielbiają najtrudniejsze tereny leśne.

Liczba poruszających się w Polsce rowerów stale rośnie, a wielu miłośników dwóch kółek ma w swoim garażu czy piwnicy więcej niż jeden egzemplarz. O rosnącej popularności rowerów mogą świadczyć też wypowiedzi płynące od polskich producentów (Romet czy Kross), potwierdzające wzrosty sprzedaży w kraju. Wybierając rower, musimy zadać sobie pytanie, jak zamierzamy go używać. Do jazdy sportowej, wycieczkowej, rekreacyjnej czy wyłącznie po miejskich ścieżkach?

Rodzaje rowerów

Ogólny podział rowerów rozróżnia ich budowa, która ma bezpośredni wpływ na przeznaczenie. Jasne, góralem spokojnie poradzimy sobie w mieście, jednak już rowerem miejskim na leśnych górkach nie koniecznie. Szutrówką też na leśny dukt raczej nie wjedziemy, a trekkingiem nie będziemy się ścigać na asfalcie. Jakie są więc rodzaje rowerów i czym się charakteryzują?

Rower MTB (góral)

Rowery górskie, określane ogólnie jako MTB, przeznaczone są na trudny i wymagający teren. W ofercie producentów dostępne są modele rekreacyjne (MTB), przeznaczone do ścigania się (MTB XC) czy pozwalające na swobodną eksplorację nawet bardzo trudnych terenów (enduro czy trail). Rowery posiadają szerokie opony, sporo amortyzacji czy przełożenia pozwalające na pokonywanie każdego rodzaju wzniesień. Najczęściej wybierane są przez osoby spragnione rowerowych emocji czy dla dzieciaków, które uwielbiają poznawać świat na dwóch kółkach. Ciekawym przykładem jest górski rower Cube Aim Ex.

Rower szosowy typu gravel (szutrówka)

Gravel to typ roweru szosowego, doskonały do jazdy sportowej na długich trasach. W Polsce zwany też szutrówką, jest przeznaczony głównie do jazdy po asfalcie, ale poradzi sobie i na innych utwardzonych nawierzchniach. Gravel ma być kompromisem pomiędzy szybkim rowerem szosowym a wygodnym trekkingiem – solidnym przykładem może być model Kross Esker 6.0. Cienkie opony zmniejszają opory toczenia, a przełożenia biegów umożliwią rozwijanie dużych prędkości. Rower posiada typową kierownicę sportową z tzw. barankiem. Gravel jest przeznaczony dla osób lubiących się porządnie zmęczyć podczas sportowej jazdy rowerem.

Rower turystyczny cross

Rowery cross to połączenie komfortu oraz uniwersalności, które sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy używamy roweru na wiele sposobów. Cross da radę na leśnych ścieżkach, może służyć do dojazdów do pracy, a i na weekendowej wycieczce nie będzie odstawał. Konstrukcja roweru zapewnia wygodną pozycję za kierownicą, w połączeniu ze zwinnością i zwrotnością pojazdu. Opony są grubsze niż w typowych kolarzówkach, ale znacznie cieńsze i z mniejszymi oporami toczenia, niż w klasycznym góralu. Cechą charakterystyczną roweru typu cross jest prosta kierownica, gdyż w tradycyjnych rowerach turystycznych stosuje się raczej kierownicę typu holenderskiego.

Rower turystyczny trekking

Trekkingi to najlepsze rowery turystyczne, które podołają każdej rowerowej wyprawie. Zakrzywiona kierownica typu holenderskiego pozwala na wygodną pozycję, dzięki której pokonamy niezliczone ilości kilometrów. Cienkie opony gwarantują niskie opory toczenia, a przełożenia zapewnią znakomite osiągi przy minimalnym zużyciu siły. Zazwyczaj nowe rowery są „gołe”, jeżeli chodzi o wyposażenie. W trekkingu możemy liczyć na zamontowany bagażnik czy dodatkowe oświetlenie (patrz przykładowo Kross Trans 3.0). Rower, oprócz wycieczek, doskonale sprawdzi się do jazdy miejskiej czy do przewożenia dziecka.  

Rower miejski

Rowery miejskie mają zapewnić wygodę i sprawność poruszania się po lokalnych ścieżkach. Poradzą sobie też na lekkim szutrze czy na krótszej wycieczce rowerowej. Często są wyposażone w bagażnik czy kosz na kierownicę. Posiadają cienkie opony tak jak rowery turystyczne, kierownicę typu holenderskiego i odpowiednią geometrię zapewniającą bardzo wygodą pozycję w trakcie jazdy. Do tego są lekkie, zwinne i o świetnych przełożeniach zapewniających płynną i przyjemną jazdę. Miejskie rowery typu holenderskiego są bardzo chętnie wybierane szczególnie przez panie. Dostępne są też w bardzo przystępnych cenach, jak ten przepiękny biały Romet Moderne 7.

Znając podział rowerów i ich cechy charakterystyczne, na pewno łatwiej będzie podjąć decyzję, jaki rower wybrać, jaki rower kupić. A gdy już wybierzemy i rodzaj, i konkretny model, pozostanie życzyć szerokości i dobrej pogody.

Autor: Witek Wiśniewski