Jazda na rowerze. Zalety i efekty

Jazda na rowerze to – obok biegania – jedna z najpopularniejszych dyscyplin uprawiana amatorsko. Wiele osób posiada już rower, a zakup nowego nie jest bardzo wysokim wydatkiem. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na tani model dla amatorów. Najlepsze rowery mogą kosztować nawet tyle co nowy samochód.

Zalety jazdy na rowerze:

  • Pomaga w odchudzaniu
  • Poprawia kondycję
  • Modeluje sylwetkę
  • Dotlenia krew
  • Zwiększa pojemność wyrzutową serca
  • Pozwala obcować z przyrodą
  • To ekologiczny środek transportu

Artykuły na temat jazdy na rowerze:

Co daje jazda na rowerze?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jazda na rowerze to samo zdrowie. Już kilkukilometrowe trasy poprawią twoją wydolność, kondycję, odporność oraz dotlenienie organizmu. Efekty jazdy na rowerze dostrzeżesz nie tylko przez pryzmat silniejszych mięśni, ale i poprawy zdolności kognitywnych czy lepszego samopoczucia.

Sesja treningowa na świeżym powietrzu bardzo często kończy się tzw. euforią biegacza, czyli wyrzutem endorfin wprawiającym rowerzystę w dobry nastrój. Poprawa funkcjonowania mózgu, układu sercowo-naczyniowego czy płuc to korzyść, która jest niejako efektem ubocznym – jazda na rowerze to przede wszystkim dobra zabawa i przyjemność.

Jazda na rowerze to sposób na codzienny ruch

Treningi na siłowni oraz sesje jogi nie zastąpią zwykłego ruchu. Podstawą są codzienne spacery, których tak często unikamy, wsiadając do samochodu, taksówki lub komunikacji miejskiej. Zalecana dzienna liczba kroków to ok. 8-10 tysięcy , a tymczasem większość Polaków nie przekracza nawet 5 tysięcy.

Dobrym pomysłem na wdrożenie codziennego ruchu jest zastąpienie samochodu rowerem. To przy okazji bardzo modny środek transportu, coraz milej widziany w miastach.

Ile kalorii spala się jeżdżąc na rowerze?

Czy jazda na rowerze odchudza? Jak najbardziej, wszak jest przecież aktywnością fizyczną, która wymaga energii. Godzina jazdy na rowerze z prędkością ok. 20 km/h to wydatek energetyczny rzędu 200-500 kcal. Aby zrzucić 1 kg tłuszczu twój deficyt kaloryczny musi wynieść minimum 7000 kcal, dlatego warto wybierać się na rowerowe przejażdżki regularnie.

Jak schudnąć na rowerze?

W chudnięciu na rowerze liczy się nie tylko to, jak długo jeździmy, ale i w jaki sposób. Długa i monotonna jazda już po niedługim czasie może przestać przynosić efekty.

Dodatkowo utrzymywanie się cały czas w strefie niskiego tętna, charakterystycznego dla treningu aerobowego, może przyczynić się do wyrzutu kortyzolu utrudniającego odchudzanie.

Znacznie lepszym sposobem na odchudzanie na rowerze jest więc wykonywanie interwałów. Jak to zrobić? Znajdź w okolicy długi i stromy podjazd, a następnie pokonaj go 3-5 razy. Wysiłek o charakterze beztlenowym zaciągnie w twoim organizmie dług  tlenowy, co oznacza, że będziesz spalać tłuszcz nawet kilkadziesiąt godzin po zakończeniu jazdy.

Poznaj własną okolicę na rowerze

Korzyści związane z jazdą na rowerze to nie tylko pozytywny wpływ na ciało. Jednoślad wręcz zachęca do tego, by poznać bliższą i dalszą okolicę miejsca zamieszkania. Na rowerze MTB lub gravel zwiedzisz okoliczne lasy oraz szlaki, natomiast rower szosowy lub trekkingowy świetnie nadaje się do dalszych wypadów.

Pokonanie 100 km rowerem w ciągu jednego dnia jest naprawdę możliwe. Zwiedzając okolicę rowerem, zyskasz zupełnie inną perspektywę niż podczas jazdy samochodem. Do planowania tras rowerowych użyj dedykowanych aplikacji,  np. Koomot, Locus, Mapy.cz, Naviki czy Maps.me. Pamiętaj o zakupie stabilnego i wodoodpornego uchwytu na telefon.

Rower a ochrona środowiska

Ostatnim czynnikiem, o którym nie można zapomnieć, jest ekologia roweru. Przesiadając się z samochodu na rower, nie spalasz paliw kopalnych i zmniejszasz swój ślad węglowy. Taka zamiana przynosi korzyść nie tylko środowisku. Mniej aut na ulicach to mniejsze korki oraz znacznie niższy poziom hałasu.

Duże i średnie miasta już od wielu lat dostosowują swoją infrastrukturę do bezpiecznego przemieszczania się rowerem, dlatego dojazd jednośladem do pracy, szkoły lub sklepu może być bezproblemowy. Co ciekawe , w wielu przypadkach będzie również najszybszy. Wybierając rower, raz na zawsze zapomnisz o korkach.
Autor: Szymon Sonik
jazda na rowerze