W przepisach o ruchu drogowym zostały jasno przedstawione przepisy dotyczące wyposażenia roweru na drodze publicznej. Przede wszystkim rower musi mieć przynajmniej jeden sprawny hamulec, posiadać „normalny” sygnał dźwiękowy, czyli taki, który nie przerazi poruszających się pieszych lub innych rowerzystów. Jednoślad musi być również wyposażony w odpowiednie światła: z przodu w co najmniej jedno światło pozycyjne o białek lub żółtej barwie, z kolei z tyłu musi mieć co najmniej jedno odblaskowe, czerwone światło i co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne. Brak jakiegokolwiek elementu z powyższych może wiązać się z mandatem, jednak nie o mandat tu chodzi, a o bezpieczeństwo na drodze, zatem odpowiednie zaopatrzenie roweru jest koniecznie w związku z dbałością o własne i innych zdrowie i życie.
Oprócz wyposażenia roweru niezwykle ważne jest miejsce, po którym się poruszamy. Jeżeli w kierunku, w którym chce jechać rowerzysta, znajduje się droga dla rowerów bądź wyznaczony pas ruchu dla rowerów, rowerzysta obowiązany jest poruszać się na nich. Z kolei, jeżeli nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych, rowerzysta musi poruszać się po poboczu lub jezdni ze szczególną ostrożnością. Jazda po chodniku dla pieszych jest zabroniona, chyba że rowerzysta ma pod opieką dziecko do lat 10 kierujące rowerem, szerokość chodnika ma co najmniej 2 metry i nie ma w pobliżu drogi dla rowerów, panują niesprzyjające warunki pogodowe, które mogą zagrażać bezpieczeństwu rowerzysty, takie jak ulewa, silny wiatr, śnieg, gęsta mgła itp.
Dodatkowo, przepisy zabraniają jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chwytania się pojazdów, jeżdżenia na rowerze po alkoholu, korzystania z telefonu podczas jazdy oraz między innymi jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach.
Oprócz powyższych zasad poruszania się na rowerze, w przepisach o ruchu drogowym zostały uregulowane inne kwestie dotyczące rowerzystów a pieszych i przejść dla pieszych, jazdy z dziećmi, bezpiecznego poruszania się na jezdni wśród czterokołowych pojazdów itp.
Rama jest podstawą konstrukcji każdego roweru. Wybierając nowy model, zwracamy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana, a także jej rozmiar. Zacznijmy od wymiarów, mających duże znaczenie dla komfortu jazdy użytkownika, który zależy od jego wzrostu i budowy ciała. Zbyt niska lub wysoka rama może znacząco utrudniać korzystanie z pojazdu i sprawiać, że użytkownik zacznie przyjmować niewłaściwą postawę oraz wkładać większy wysiłek w pedałowanie i utrzymanie równowagi, niepotrzebnie narażając się na kontuzje.
Tradycyjnie wysokość ramy podaje się w calach, jest ona mierzona na podstawie długości pionowej rury podtrzymującej siodełko. Czasem producenci podają też dodatkowe informacje. Poza całkowitą długością podaje się też odległość do pionowej rury, łączącej się z częścią podtrzymującą kierownicę. Tego rodzaju pomiary obowiązują w klasycznych rowerach miejskich, crossowych, górskich i trekkingowych. W bardziej wyspecjalizowanych modelach, o innej geometrii, rozmiar ramy to całkowita długość górnej poziomej rury.
Ramy najczęściej wykonane są z lekkiego i wytrzymałego aluminium. Metal ten obniża wagę konstrukcji roweru, a także jest odporny na korozję. Drugim popularnym materiałem jest stal – najczęściej są to stopy charakteryzujące się wysoką wytrzymałością, która jednak przekłada się na zwiększoną wagę. Producenci rowerów typowo wyczynowych i sportowych często stosują bardziej specjalistyczne i zaawansowane stopy różnych metali, a także ultralekkie włókna węglowe, które znajdowane są w najdroższych modelach.
Chociaż w jednośladach możemy zmienić wysokość siodełka lub kierownicy, to jednak pomaga to tylko w drobnych korektach, dlatego tak ważne jest dobranie ramy roweru do użytkownika. Spora część modeli rowerów dostępna jest więc w kilku wersjach z ramami dopasowanymi do konkretnego przedziału wzrostu użytkownika. Najczęściej stosuje się tutaj klasyczne oznaczenia literowe, w których S oznacza najmniejszy, a XL największy wariant. W sieci znajdziemy odpowiednie tabele dotyczące tego aspektu.
Koła roweru dopasowuje się zarówno do wzrostu użytkownika (przede wszystkim u dzieci), jak również do jego preferowanego stylu jazdy. Wymiary kół podawane są w calach, które określają ich średnicę. Należy jednak pamiętać, że pomiary koła nie uwzględniają jego opony, a tylko obręcz. Z zasady im mniejsze są koła w rowerze, tym szybciej i dynamiczniej możemy się na nim poruszać, łatwiej zmienimy np. kierunek jazdy, co okazuje się przydatne podczas pokonywania nierównego terenu. Większe koła zapewniają z kolei mocniejszą przyczepność na trasie, co pozwala zachować równowagę na równych i gładkich powierzchniach przy dużych szybkościach.
Rozmiary kół podawane są tradycyjnie w calach, choć czasem też w centymetrach. W standardowych rowerach dla dorosłych spotykamy się najczęściej z następującymi wartościami:
W sieci zetkniemy się z tabelami opisującymi odpowiednie rodzaje kół do wzrostu rowerzysty. Zazwyczaj przyjmuje się, że koła 26 cali przeznaczone będą dla osób o wzroście poniżej 170 centymetrów, modele 27,7 cala dla osób mierzących 170–175 centymetrów, 28 i 29 cali dla użytkowników powyżej 175 centymetrów wzrostu. Są to oczywiście wartości przybliżone, dlatego też zawsze warto samemu sprawdzić, z jakimi kołami będziemy czuć się najbardziej komfortowo.
Waga ma bardzo istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku rowerów typowo sportowych i górskich, bowiem decyduje o tym, jak duży wysiłek wkładamy w ich przenoszenie, a także składowanie. Lekkie rowery rozwijają też znacznie większe prędkości na trasie. O wadze jednośladu decyduje w największej mierze rama oraz koła. Tradycyjnie najbardziej masywne będą rowery typowo miejskie, wykonane z ciężkich stopów metali, a także wyposażone w błotniki, koszyki i inne akcesoria poprawiające komfort jazdy po ulicach. Najlżejsze są modele szosowe, które mogą ważyć nawet mniej niż 10 kilogramów. Przeciętna waga roweru dla dorosłego to jednak ok. 12–16 kilogramów.
Hamulce są niezbędnym elementem wyposażenia każdego roweru – pozwalają na szybkie zatrzymywanie się, a także dają możliwość skuteczniejszej kontroli szybkości jazdy. Posiadanie sprawnych hamulców jest zresztą wymogiem prawnym, a za ich brak i poruszanie się w ten sposób po drodze możemy zostać ukarani mandatem.
Przeglądając w sklepach techniczne informacje na temat nowych rowerów, bardzo szybko uświadomimy sobie, że w pojazdach montuje się kilka różnych typów hamulców. Każdy z nich znajduje zastosowanie w nieco innych sytuacjach oraz warunkach.
Popularny mechanizm hamulcowy spotykany przede wszystkim w tańszych rowerach, wśród których znajdują się modele przeznaczone dla dzieci, stworzone do jazdy miejskiej, trekkingowej oraz górskiej. Hamulce V-brake są cenione ze względu na niską wagę, ale nie sprawdzają się one najlepiej podczas jazdy w deszczu lub na błotnistych trasach.
Konstrukcja hamulców tarczowych przypomina tą stosowaną w samochodach. Do piasty koła zamontowana jest specjalna tarcza, która pod wpływem nacisku klocków hamulcowych wyhamowuje pojazd. Konstrukcja tego typu jest niezawodna i sprawdza się nawet w bardzo trudnych warunkach. Rozróżniamy dwa typy mechanizmów tego typu – są to hamulce tarczowo-hydrauliczne i hamulce tarczowo-mechaniczne.
W modelach hydraulicznych elementem dociskającym klocki jest płyn hydrauliczny, natomiast w mechanicznych pozostaje nim linka. Konstrukcje pierwszego typu mają przewagę pod względem niezawodności i wytrzymałości, z drugiej strony ich naprawa w trasie jest znacznie trudniejsza i wymaga specjalistycznych narzędzi.
Hamulce U-brake typu szczękowego, które są spotykane przede wszystkim w rowerach górskich oraz dziecięcych. Modele te zapewniają bardzo dużą siłę hamowania i są łatwe w naprawie oraz konserwacji.
Lekkie i tanie hamulce spotykane w rowerach miejskich i przełajowych. Modele cantilever są dość skuteczne, ale nie są w stanie dorównać bardziej niezawodnym konstrukcjom tarczowym oraz V-brake.
Rzadko spotykany już rodzaj hamulców, który był powszechnie stosowany w starszych rowerach i modelach przeznaczonych dla dzieci. Z tego powodu montuje się go dziś głównie w miejskich jednośladach typu retro. Hamulce torpedo są zamontowane w tylnej piaście i aktywujemy je, przekręcając ich korbę do tyłu. Do ich wad należy tendencja do przegrzewania się, a nawet doprowadzania do zerwania łańcucha. Siła hamowania jest też często niewystarczająca, by skutecznie się zatrzymać.
Przerzutki to kolejny niezbędny element roweru decydujący o komforcie jazdy oraz jej bezpieczeństwie. Ich zadaniem jest przesuwanie łańcucha z zębatki na zębatkę w kole napędowym. Zębatki są zamknięte w specjalnych osłonach lub kasetach, a ich liczba zależy od konstrukcji całego mechanizmu i przekłada się na liczbę biegów roweru, od kilku do nawet 24. Zmieniając biegi na przerzutce, wpływamy na opór, jaki odczuwamy podczas pedałowania, co pozwala na swobodną jazdę w różnych warunkach.
Przerzutka zbudowana jest z tzw. wodzika i korpusu. W korpusie umieszczona jest sprężyna, dzięki której wodzik przeskakuje pomiędzy różnymi zębatkami, przesuwając przytrzymywany przez niego łańcuch. Z zasady im wodzik jest mniejszy i lżejszy, tym większą precyzję zaoferuje.
Przerzutki tylne montowane są w większości rowerów, ale czasami towarzyszą im również przerzutki przednie, które niezależnie zmieniają biegi na przednim kole, dając znacznie większe możliwości rowerzyście, są one montowane przede wszystkim w jednośladach przeznaczonych do jazdy w bardzo trudnym terenie.
Przerzutki możemy podzielić także na przerzutki zewnętrzne i przerzutki wewnętrzne. Te pierwsze są znacznie częściej spotykane i montowane w wielu różnych typach rowerów, więc można je uznać za standard. Przerzutki wewnętrzne są ukryte w tylnej piaście, co pozwala zakryć całkowicie łańcuch roweru, a tym samym zapobiec rozpryskiwaniu przez niego błota lub wody w trakcie jazdy w niesprzyjających warunkach. Konstrukcje tego typu są montowane w rowerach do jazdy miejskiej, a ze względu na wyższą wagę nie spotkamy ich w jednośladach górskich i wyczynowych. Ich dodatkowym atutem jest to, że pozwalają też skutecznie zmieniać bieg w trakcie postoju, np. czekając na światłach ulicznych.
Amortyzacja roweru pozwala zminimalizować wstrząsy wywołane jazdą po nierównej powierzchni. Ma szczególne znaczenie w kolarstwie górskim i wyczynowym, w którym rower często spada z dużych wysokości, np. podczas wykonywania skoków. Amortyzowany rower daje większą kontrolę nad pojazdem, a także zapobiega kontuzjom i nadmiernym przeciążeniom.
Wyróżniamy amortyzację przednią, amortyzację tylną, a także amortyzację przód i tył. W pierwszym przypadku amortyzator zamontowany jest na przednim widelcu koła, co jest przydatne podczas zjazdów i wykonywania trików (skoki, pokonywanie hopków itd.), pozwala też zminimalizować napięcia dłoni. Amortyzatory tylne, zwane również damperami, mają mniejszy skok i są zamontowane do dwóch części ramy, które połączone są łożyskami koła. Rowery z amortyzatorami przód i tył są wyposażone w oba typy tych zabezpieczeń.
Dla wielu osób podstawowym minusem amortyzatorów jest to, że podwyższają wagę roweru, stanowią też dodatkowy element, który może ulec uszkodzeniu w trasie, a trudno go naprawić bez części zamiennych oraz dostępu do odpowiednich narzędzi.
Dodatkowe akcesoria i wyposażenie roweru nieraz mają ogromny wpływ na decyzję o zakupie konkretnego modelu, pozwalają bowiem oszczędzić czas poświęcony na samodzielne szukanie produktów pasujących do danego modelu.
Wśród popularnego wyposażenie rowerów możemy wymienić między innymi błotniki, montowane na jednym lub dwóch kołach roweru. Są one pożądane w pojazdach górskich, a także miejskich. Niezwykle przydatne są też bagażniki lub koszyki, znacząco poprawiające możliwości sprzętu, pozwalając zabrać się w podróż z pakunkami i zapasami lub wrócić do domu z zakupami. Dobry rower powinien mieć ponadto wydajne oświetlenie. Jeżeli jeździmy po ulicach i chodnikach, niezbędny okaże się też dzwonek. W zaparkowaniu lub odstawieniu pojazdu pomoże z kolei stopka.
Wybór odpowiedniego roweru jest kwestią indywidualną, gdyż każdy ma inne preferencje co do funkcji jednośladu i będzie korzystał z niego w wyznaczonym celu, np. do jazdy po górach, po mieście, na ekstremalnych trasach, rekreacyjnie itp. Dlatego, aby wybrać rower, należy wiedzieć, jakie rodzaje rowerów są oferowane przez producentów.
Rower stacjonarny jest przydatnym urządzeniem, które można używać podczas jakichkolwiek warunków pogodowych panujących na zewnątrz, w przeciwieństwie do rowerów klasycznych. Efekty jazdy na danych rowerach są bardzo zbliżone, gdyż wpływają między innymi na polepszenie kondycji i wydolności, redukcję wagi, wzmocnienie siły mięśni nóg itp. Jednak dodatkowym atutem jazdy na rowerze na dworze jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dotlenienie organizmu, a przy tym poprawa pracy serca, układu oddechowego, mózgu, a także usprawnienie procesów zachodzących w organizmie.
Odpowiedź zależy od stanu zdrowia przyszłej matki podczas ciąży. Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerze. A nawet ruch i różnorodne sporty są wskazane podczas ciąży. Jednak jest również szereg przeciwwskazań, które uniemożliwiają kobiecie w ciąży jazdę na rowerze, między innymi: ciąża mnoga, nadciśnienie, występowanie w przeszłości poronień, krwawienia itp. Mimo wszystko najlepiej przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w ciąży zapytać o pozwolenie swojego ginekologa.
Przeciwwskazań do jady na rowerze jest niewiele. Jednak nie oznacza to, że każdy może uprawiać tą aktywność. Przeciwwskazaniami są między innymi: ciężkie choroby układu krążenia, schorzenia kręgosłupa i stawów, niedokrwistość serca itp. Najlepiej, jeżeli nie jest się pewnym swojego stanu zdrowia, udać się do lekarza, który dokładnie określi, czy w danym przypadku jazda na rowerze jest wskazana, czy też nie.
Wyrażając zgodę na przechowywanie informacji na urządzeniu końcowym lub dostęp do nich i przetwarzanie danych osobowych (w tym w obszarze profilowania, analiz rynkowych i statystycznych) sprawiasz, że łatwiej będzie odnaleźć Ci w Serwisie dokładnie to, czego szukasz i potrzebujesz. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Ceneo.pl sp. z o.o., a w niektórych przypadkach (np. identyfikator internetowy, dane przeglądania) nasi partnerzy (130 partnerów), w tym tzw. “Zaufani Partnerzy IAB” (126 partnerów).
Twoja zgoda jest dobrowolna i obejmuje przetwarzanie danych osobowych w celach: prezentowania spersonalizowanych treści i reklam oraz ich pomiaru, tworzenia statystyk, poprawy funkcjonalności strony, ułatwienia korzystania z naszych stron.
Zgoda obejmuje także wyszczególnione cele (wg standardu i klasyfikacji IAB Europe) dla Zaufanych Partnerów IAB: 1) Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich; 2) Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam; 3) Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam; 4). Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam; 5) Tworzenie profili w celu personalizacji treści; 6) Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści; 7) Pomiar efektywności reklam; 8) Pomiar efektywności treści; 9) Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł; 10) Rozwój i ulepszanie usług; 11) Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści, Cele specjalne: 12) Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów, 13) Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści, 14) Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich, Funkcje: 15) Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł, 16) Łączenie różnych urządzeń, 17) Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie, Funkcje specjalne: 18) Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji. Szczegółowo opisane są one w ustawieniach dostępnych pod przyciskiem: Dostosuj zgody.
W każdej chwili możesz ją cofnąć zmieniając jej ustawienia (opcje dostosowania zgody przy jej wyrażeniu dostępne są także z poziomu polityki cookies). Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania.
Więcej informacji - o wykorzystywaniu przez nas plików cookies, w tym o przysługujących Ci uprawnieniach z przetwarzania Twoich danych osobowych - w naszej polityce.
Udzielenie zgody na pliki cookies może się wiązać z przetwarzaniem Twoich danych osobowych, w tym w państwach leżących poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, jak i z udostępnianiem ich do naszych partnerów oraz podmiotów z nimi współpracujących. Więcej informacji w naszej polityce.
Możesz w dowolnym momencie przejść do szczegółów i listy naszych partnerów (przycisk „>” przy każdej kategorii), jak i zaakceptować wszystkie lub wybrane kategorie (przesunięcie suwakiem).
Wybory, których dokonujesz w odniesieniu do celów i podmiotów (partnerów) wymienionych w tej informacji, są zapisywane w pliku cookie o nazwie „consentcookie” na maksymalny czas do 400 dni.
Wyrażam zgodę na:
Marketingowe (reklamowe) pliki cookies wspierają wyświetlanie reklam, które są bardziej dopasowane do Twoich zainteresowań i potrzeb, a jednocześnie wartościowe dla wydawców i reklamodawców. Służą także do wyświetlania reklam na innych stronach internetowych. Brak zgody nie wpływa na korzystanie ze strony.
Analityczne pliki cookies mierzą ilość wizyt i zbierają informacje o źródłach ruchu. Używamy ich także, aby poprawić działanie Ceneo. Pomagają nam dowiedzieć się, które strony są najbardziej popularne lub jak poruszasz się po naszym serwisie. Brak zgody nie wpływa na korzystanie ze strony.
Funkcjonalne pliki cookies zapamiętują wybory dokonywane przez Ciebie, zapewniając Ci lepiej dopasowane usługi. Możemy je wykorzystywać także do przeprowadzania ankiet.
Pliki cookies instalowane zgodnie z ustawieniem Twojej przeglądarki, niezbędne do prawidłowego lub zoptymalizowanego działania serwisu i naszych usług – bez nich strona internetowa lub usługi, które oferujemy mogą nie działać prawidłowo. Nie możesz z nich zrezygnować z poziomu tej strony.
Pliki cookie, identyfikatory urządzeń lub podobne identyfikatory online (np. identyfikatory oparte na logowaniu, identyfikatory przypisywane losowo, identyfikatory sieciowe) w połączeniu z innymi informacjami (takimi jak rodzaj przeglądarki i informacje w niej zawarte, język, rozmiar ekranu, obsługiwane technologie itp.) mogą być przechowywane lub odczytywane na Twoim urządzeniu celem rozpoznania urządzenia za każdym razem, gdy następuje połączenie z aplikacją lub witryną internetową – w celach tutaj przedstawionych.
Np.:
Reklamy prezentowane Tobie w serwisie mogą opierać się na ograniczonych danych takich jak witryna internetowa lub aplikacja, z których korzystasz, Twoja nieprecyzyjna lokalizacja, rodzaj urządzenia albo treści przeglądane przez Ciebie (na przykład w celu ograniczenia liczby wyświetleń danej reklamy).
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie (np. przesyłane formularze, przeglądane treści) mogą być przechowywane i łączone z innymi informacjami dotyczącymi Ciebie (na przykład informacjami o Twojej poprzedniej aktywności w serwisie, innych witrynach internetowych lub aplikacjach) lub podobnych osób. Informacje te wykorzystuje się następnie do tworzenia lub ulepszania profilu odnoszącego się do Ciebie (który to profil może na przykład obejmować Twoje zainteresowania i cechy osobiste). Twój profil może być wykorzystywany (również później) do pokazywania reklam, które wydają się bardziej odpowiednie, biorąc pod uwagę Twoje możliwe zainteresowania.
Np.:
Reklamy, ktore są Ci prezentowane w tym serwisie mogą być oparta na Twoich profilach reklamowych, które mogą odzwierciedlać Twoją aktywność w serwisie, innych witrynach internetowych lub aplikacjach (np. przesyłane formularze, przeglądane treści), możliwe zainteresowania i cechy osobiste.
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie (np. przesyłane formularze, przeglądane treści niezwiązane z reklamami) mogą być przechowywane i łączone z innymi informacjami dotyczącymi Ciebie (na przykład informacjami o Twojej poprzedniej aktywności w usłudze, innych witrynach internetowych lub aplikacjach) lub podobnych osób. Informacje te wykorzystuje się następnie do tworzenia lub ulepszania Twojego profilu (który to profil może obejmować możliwe zainteresowania i cechy osobiste). Twój profil może być wykorzystywany (również później) do prezentowania treści, które wydają się bardziej odpowiednie w oparciu o Twoje ewentualne zainteresowania, na przykład poprzez dostosowanie kolejności wyświetlania treści, aby jeszcze łatwiej było Ci znaleźć treści odpowiadające Twoim zainteresowaniom.
Np.:
Treści prezentowane w serwisie mogą być oparte na Twoich profilach spersonalizowanej treści, które mogą odzwierciedlać Twoją aktywność w tym lub innym serwisie (bierze się pod uwagę przesyłane formularze, przeglądane treści itd.), możliwe zainteresowania i aspekty osobiste. Informacje te mogą zostać wykorzystane na przykład do dostosowania kolejności wyświetlania treści, aby jeszcze bardziej ułatwić Ci przeglądanie właściwych (niereklamowych) treści odpowiadających Twoim zainteresowaniom.
Np.:
Informacje dotyczące tego, które reklamy są Ci pokazywane, jak również tego, jak na nie reagujesz, mogą pomóc określić, na ile dobrze zadziałała dana reklama na Ciebie lub inne osoby i czy cele reklamy zostały osiągnięte. Na przykład czy w ogóle widziałeś reklamę, czy ją na nią kliknąłeś, czy skłoniła to Ciebie do zakupu produktu lub odwiedzenia witryny internetowej itp. Jest to bardzo pomocne w zrozumieniu znaczenia kampanii reklamowych.
Np.:
Informacje dotyczące prezentowanych Ci treści oraz Twoje reakcje na nie mogą zostać wykorzystane do określenia, czy (niereklamowe) treści dotarły – na przykład – do zamierzonych odbiorców i czy odpowiadały Twoim zainteresowaniom. Pozwalają się dowiedzieć, czy przeczytałeś artykuł, obejrzałeś film, słuchałeś podcastu lub sprawdziłeś opis produktu, ile czasu spędziłeś, korzystając z serwisu, jakie witryny internetowe odwiedziłeś itp. Pomaga to poznać znaczenie (niereklamowych) pokazywanych Tobie treści.
Np.:
Można generować raporty na podstawie kombinacji zestawów danych (takich jak profile użytkowników, statystyki, badania rynku, dane analityczne) dotyczących reakcji użytkowników na treści reklamowe lub niereklamowe. Chodzi o identyfikację wspólnych cech (na przykład określenie, którzy odbiorcy docelowi są bardziej otwarci na kampanię reklamową lub treści danego typu).
Np.:
Informacje na temat Twojej aktywności w serwisie, np. odnoszące się do Twoich reakcji na reklamy lub treści, mogą być bardzo pomocne w ulepszaniu produktów i usług oraz tworzeniu nowych produktów i usług w oparciu o Twoje interakcje, typ odbiorców itp. Ten konkretny cel nie obejmuje tworzenia ani ulepszania profili czy identyfikatorów użytkowników.
Np.:
Treści prezentowane Tobie w serwisie mogą opierać się na ograniczonych danych takich jak witryna internetowa lub aplikacja, z których korzystasz, Twoja nieprecyzyjna lokalizacja, rodzaj urządzenia albo treści przeglądane przez Ciebie (na przykład w celu ograniczenia liczby wyświetleń danego filmu lub artykułu).
Np.:
Twoje dane mogą być wykorzystywane do monitorowania i zapobiegania oszustwom (np. w odniesieniu do reklam i ich klikania przez boty) oraz zapewnienia prawidłowego i bezpiecznego działania systemów i procesów. Dane te mogą być również wykorzystywane do korygowania wszelkich problemów, jakie mogą wystąpić u Ciebie, wydawcy lub reklamodawcy w związku z dostarczaniem treści i reklam oraz w związku z Twoją interakcją z treścią i reklamami.
Np.:
Niektóre informacje (np. adres IP lub funkcje urządzenia) są wykorzystywane w celu zapewnienia technicznej zgodności treści lub reklam lub w celu ułatwienia przesyłania treści lub reklam do Twojego urządzenia.
Np.:
Decyzje podejmowane przez użytkownika dotyczące celów i podmiotów wymienionych w niniejszym powiadomieniu są zapisane i udostępniane tym podmiotom w formie sygnałów cyfrowych (np. ciągu znaków). Jest to konieczne dla zapewnienia aby te podmioty i usługi respektowały podjęte przez użytkownika decyzje.
Np.:
Informacje dotyczące aktywności użytkownika w usłudze mogą być łączone z innymi informacjami dotyczącymi użytkownika, pochodzącymi z różnych źródeł takich jak aktywność w innej usłudze online, korzystanie z karty lojalnościowej w sklepie lub odpowiedzi na pytania w ankiecie – w celach wyjaśnionych w niniejszym powiadomieniu.
W związku z celami opisanymi w niniejszym powiadomieniu można przypuszczać, że urządzenie użytkownika jest powiązane z innymi urządzeniami, które należą do użytkownika lub znajdują się w jego gospodarstwie domowym (na przykład gdy użytkownik loguje się do tej samej usługi zarówno na telefonie, jak i komputerze, ewentualnie korzysta z tego samego połączenia internetowego na obu urządzeniach).
Urządzenie użytkownika może odróżniać się od innych urządzeń na podstawie informacji, które automatycznie wysyła, uzyskując dostęp do internetu (na przykład na podstawie adresu IP połączenia internetowego lub rodzaju wykorzystywanej przeglądarki) – w celach określonych w niniejszym powiadomieniu.
Za zgodą użytkownika do realizacji celów określonych w niniejszym powiadomieniu można wykorzystywać dokładną lokalizację użytkownika (mowa tu o promieniu nieprzekraczającym 500 metrów).
Za zgodą użytkownika może zostać wysłane żądanie o podanie określonych cech urządzenia użytkownika, które pozwolą na odróżnienie go od innych urządzeń (np. zainstalowane wtyczki i czcionki, rozdzielczość ekranu) – w związku z realizacją celów, o których mowa w niniejszym powiadomieniu.
Pliki cookies oraz informacje przetwarzane za ich pomocą pozwalają zapewnić użyteczny, bezpieczny serwis, wspierają jego poprawne działanie i ulepszanie, umożliwiają pomiary ruchu i analizy statystyk (także dla marketingu i skuteczności reklamy internetowej). Dzięki nim serwis i jego zawartość dostosowujemy do Twoich potrzeb, prezentując Ci treści i reklamy, które lepiej odpowiadają na Twoje oczekiwania.