Data modyfikacji:

Nieznane oblicza polskich miast: Wrocław

Nieznane oblicza polskich miast to zapomniane miejsca, których próżno szukać w przewodnikach. To obszary znane jedynie rodowitym mieszkańcom, wokół których narosło z czasem wiele miejskich legend. Prawdziwa historia takich terenów często bywa owiana nutką tajemnicy, a one same nieustannie przyciągają do siebie wszystkich fanów niekonwencjonalnych wycieczek. Zaczynamy nasz nowy cykl od stolicy Dolnego Śląska. Odkryj na nowo Wrocław.

Turyści we Wrocławiu mają co zwiedzać. Amatorów wycieczek zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem zachęcamy do skorzystania z atrakcyjne oferty darmowych wycieczek po mieści. Organizowane są także we Wrocławiu. Więcej na temat idei Free City Tours przeczytasz TUTAJ.

Dom igloo

Miejska legenda dotycząca domu igloo głosi, że jego budowniczy – profesor Witold Lipiński miał ożenić się z Eskimoską. Mężczyzna chciał, żeby jego ukochana czuła się we Wrocławiu jak w domu i to właśnie miało być powodem wybudowania pierwszego domu igloo w stolicy Dolnego Śląska. Po prawdzie domek stanął z zupełnie innych pobudek (miała to być tania w eksploatacji, eksperymentalna budowla), jednak okoliczności jego powstania są równie ciekawe. Po rozpoczęciu budowy w 1962 roku większość robotników szybko zniechęciła się i odmówiła pracy, Lipiński zakasał więc rękawy i sporą część prac wykonał samodzielnie. Do tej pory dom igloo można podziwiać na ul. Stanisława Moniuszki 33.

Bar Witek

Bar Witek to miejsce, którego raczej nie znajdziecie w przewodnikach, jednak wcale nie potrzebuje ono reklamy. Lokal ten funkcjonuje niemal od zawsze, pozostając przez lata w tym samym niezmienionym kształcie. To bez wątpienia miejsce kultowe na gastronomicznej mapie Wrocławia, a każdemu rodowitemu mieszkańcowi miasta ten legendarny lokal kojarzy się wyłącznie z jednym – z pysznymi tostami.

Niedokończony parking przy ul. Kolejowej

Niedokończony parking przy ulicy Kolejowej to prawdziwka wizytówka Wrocławia, jeśli chodzi o opuszczone miejsca. Budowę obiektu rozpoczęto w latach 90-tych, jednak od ponad 15 lat stoi całkowicie opuszczony. Parking, a właściwie surowy szkielet parkingu, dzięki swojej lokalizacji i niepowtarzalnemu klimatowi, stanowi świetną atrakcję dla wszystkich fanów urban exploration i nie tylko. Z poziomu 9-. piętra roztacza się bowiem piękny widok na panoramę całego miasta.

Parking potocznie nazywany jest szkieletorem. Warto pospieszyć się ze zwiedzaniem, gdyż właściciel planuje rozbiórkę. W miejsce pustostanu ma pojawić się nowy biurowiec.

Labirynt w parku na Brochowie

Park Brochowski jest jednym z najmniejszych parków znajdujących się na terenie stolicy Dolnego Śląska, jednak znajdziemy w nim wiele ciekawych smaczków i najsłynniejszy wrocławski... labirynt. To nietypowe miejsce z pewnością warte jest odwiedzenia, jeśli lubimy błądzenie po krętych ścieżkach połączone ze sporą dozą adrenaliny. Labirynt tworzą graby o wysokości ponad 2 metrów, a spacer po nim może zająć nawet 20 minut i stanowi świetną zabawę.

Schron pod placem Solnym

W samym sercu Wrocławia znajduje się obiekt owiany nutką tajemnicy, licznymi mitami i legendami miejskimi. Schron pod placem Solnym przez wiele lat stał zapomniany, aby dziś jedynie na kilka dni w roku stać się dostępny dla turystów. Obiekt o łącznej powierzchni 870 metrów znajduje się 6 metrów pod placem Solnym, a wybudowany został jako schron przeciwlotniczy w latach 1942-1943. Podobno na jego ścianach do dziś zachowały się fluorescencyjne farby, którymi oznaczano pomieszczenia.

Szeroki wybór literatury podróżniczej dot. Wrocławia znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.