Data publikacji:

Jakie buty do wspinaczki?

Sporty wspinaczkowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Wspinaczka górska, skałkowa czy ściankowa zapewniają wysiłek całemu ciału, a w szczególności kończynom dolnym. Odpowiednie obuwie stanowi niezbędny element wyposażenia każdego wspinacza. Jak dobrać buty do wspinaczki? Sprawdź w artykule!


jakie buty do wspinaczki

Jakie buty do wspinaczki?

Buty do wspinaczki – dlaczego warto w nie zainwestować?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że do wspinaczki nadadzą się zwykłe buty sportowe, adidasy lub trampki. Nic bardziej mylnego. Nawet uprawiając sporty wspinaczkowe rekreacyjnie, łatwo można nabawić się poważnych kontuzji lub nawet narazić się na poważne okaleczenie ciała. Dlatego koniecznie zadbaj o buty do wspinaczki o odpowiedniej konstrukcji, które pomogą utrzymać stopę w odpowiedniej pozycji na szlaku lub podczas wspinania się na ściankach i skałach.

Buty do wspinaczki górskiej muszą stabilnie utrzymywać kostkę, aby chronić ją przed zwichnięciem oraz zapewniać przyczepność do podłoża o różnym rodzaju w zmiennych warunkach pogodowych. Zapobiegnie to groźnym poślizgnięciom na szlaku. Buty te powinny być wytrzymałe i solidnie zbudowane, aby nie uległy zniszczeniu w trakcie górskiej podróży. Jeśli będziesz próbować oszczędzić na butach do wspinaczki górskiej, może się okazać, że twoje ulubione sportowe obuwie będzie nadawało się do wyrzucania po jednym dniu na szlaku.

Buty do wspinaczki skałkowej lub ściankowej cechuje cienka podeszwa o wysokiej przyczepności. Zwiększa ona tarcie między butem a powierzchnią, po której się wspinamy. Tym samym minimalizuje szansę na ślizganie się nogi po płycie skalnej lub ściance. Standardowe buty do tego rodzaju wspinaczki zakończone są sztywnym czubkiem. Dzięki temu łatwiej będzie ci wkładać stopy w wąskie szczeliny skalne i ustać na minimalnych krawędziach, które często stanowią jedyną opcję wspięcia się na skałę lub ścianę. Z tego powodu niektóre trasy mogą być nawet niewykonalne bez butów do wspinaczki.

Buty do wspinaczki górskiej – jakie wybrać?

Podczas wyboru butów do wspinaczki górskiej należy zwrócić szczególną uwagę na komfort noszenia. Buty te będą na nogach przez wiele godzin, dlatego ważne jest, żeby były wykonane z oddychających materiałów i posiadały wygodne wkładki. W zależności od tego, czy będą to buty do wspinaczki zimowej, czy letniej, należy też przewidzieć odpowiedni zapas na grubość skarpetek. Ze względu na różnice w anatomii stóp, dla zapewnienia maksymalnego komfortu kobiety powinny wybrać buty do wspinaczki górskiej damskie, a mężczyźni buty męskie.

Podczas wyboru obuwia na szlak należy kierować się wysokością gór, w jakie planujemy się udać. Buty do wypraw wysokogórskich to buty za kostkę, będą cięższe i solidniej zbudowane, o grubej podeszwie zapewniającej stabilność stopy na najbardziej wymagających trasach. Na mniejszych wysokościach możesz sobie pozwolić na buty niższe i lżejsze, które dadzą ci większy komfort i przyjemność ze wspinaczki, jednocześnie nadal zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Długość organizowanej wyprawy też ma znaczenie podczas wyboru butów do wspinaczki górskiej. Jeżeli planujesz wędrować po górach kilka dni bez przerwy, będziesz potrzebować butów nieprzemakalnych. Góry charakteryzują się zmienną pogodą, więc ciężko przewidzieć, czy danego dnia akurat będzie padało, a ulewa może złapać nas niespodziewanie nawet w słoneczny dzień. W takiej sytuacji buty do wspinaczki górskiej bez wodoodpornej membrany szybko przemokną i będą potrzebowały przynajmniej jednego dnia na wyschnięcie.

Buty do wspinaczki ściankowej – jakie wybrać?

Przede wszystkim kupuj buty, które ewidentnie przeznaczone są do wspinaczki ściankowej. Nie oznacza to, że musisz od razu wydać na nie fortunę. Nawet najtańsze buty do tego rodzaju wspinaczki będą lepsze od tych tradycyjnych. Zwrócić uwagę na dopasowanie do stopy. Jeżeli wydaje Ci się, że buty są o pół rozmiaru za małe, to oznacza, że najprawdopodobniej wybrałeś dobry rozmiar.

Dobre buty do wspinaczki ściankowej powinny być asymetryczne i mieć zakrzywiony profil. Zaawansowanym wspinaczom polecamy buty o mocno zakrzywionym profilu i wysokiej asymetrii. Im bardziej początkujący wspinacz, tym mniej zakrzywione i asymetryczne powinny być buty.

Buty do wspinaczki na ściance – wiązane czy na rzepy?

Kolejnym ważnym czynnikiem w wyborze odpowiednich butów do wspinaczki jest system mocowania, czyli sposób, w jaki but trzyma się na nodze. Do wyboru mamy kilka opcji, a od nich będzie zależał komfort i stabilność podczas użytkowania, ale też łatwość i szybkość ubierania.

Buty wciągane (inaczej slippery lub baletki) posiadają najprostszy system mocowania, nie pozwalający regulować dopasowania. Dzięki temu unikniesz skomplikowanego zakładania, a but cały czas utrzyma się na nodze z tą samą skutecznością.

Buty na rzepy
to nowoczesne i wygodne rozwiązanie często polecane początkującym, ale można znaleźć w tej kategorii również modele dla zaawansowanych. Jeden, dwa lub nawet trzy mocne rzepy pozwalają na szybkie i bezproblemowe założenie lub poprawienie buta, co idealnie sprawdza się podczas dłuższych treningów.

Buty z klasycznym systemem wiązania
, czyli te wiązane na sznurowadła, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą jak najlepszego dopasowania buta do stopy. Ponieważ zakładanie tego rodzaju butów wymaga większej cierpliwości, sprawdzą się one dla bardziej doświadczonych wspinaczy.

Buty z szybkim systemem wiązania
to swego rodzaju wariacja na temat klasycznego systemu wiązania, wymyślona, aby szybciej zakładać i ściągać obuwie. Specjalne szlufki pozwalają na dobre dopasowanie buta do kształtu stopy nawet jednym pociągnięciem sznurowadeł.

Buty do wspinaczki – skórzane czy z tworzywa sztucznego?

Buty do wspinaczki skórzane znacznie lepiej dopasowują się do stopy. Ponadto są bardziej oddychające i mocniej się rozbijają. Natomiast buty do wspinaczki z tworzywa sztucznego nie rozbijają się aż tak mocno – nie wybieraj więc zbyt małego numeru. Niestety mniej przepuszczają powietrze, są za to tańsze.

Jakie buty do wspinaczki dla początkujących?

Jeśli jesteś początkującym wspinaczem, możesz spokojnie sięgnąć po buty do wspinaczki ze średniej lub niskiej półki cenowej. Powinny być w miarę wygodne, o niskiej asymetrii, z gumą o większej wytrzymałości. Wybierz produkt, który dedykowany jest początkującym.

Buty do wspinaczki skałkowej a buty do wspinaczki ściankowej

Buty do wspinaczki skałkowej są bardzo podobne do butów do wspinaczki na ściance. Na skałach guma buta ściera się mniej, ale czubki są narażone na silne obciążenia oraz rozcięcia ostrymi kawałkami kamieni.

Na skałkach lepiej sprawdzą się twarde buty do wspinaczki, które lepiej amortyzują stopę. Jeśli chodzi o inne parametry, stosuj się do zaleceń odnośnie butów do wspinaczki ściankowej.

Wspinaczka na ściance – potrzebne akcesoria

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką? Zaopatrz się w niezbędne akcesoria! Oprócz dobrych butów, musisz zainwestować w:
  • strój do wspinaczki,
  • uprząż i karabinek,
  • kask,
  • woreczek na magnezję,
  • magnezję (proszek ułatwiający trzymanie się uchwytów).
Autorka: Olga Wacholc