Data publikacji:

Jak wybrać buty do wspinaczki?

Niezależnie od tego, czy będziesz się wspinał w górach, czy też zamierzasz wypróbować ściankę wspinaczkową, musisz zainwestować w odpowiednie obuwie. Podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszych butów do wspinaczki.

Początkujący wspinacz powinien wybrać się po swoją pierwszą parę do profesjonalnego sklepu sportowego, gdzie będzie mógł skorzystać z rady doświadczonego sprzedawcy. Na bok powinien odłożyć powszechne przekonanie, że buty do wspinania muszą być ciasne. Kupno modelu, który będzie powodował dyskomfort w czasie podejmowanej aktywności fizycznej nie tylko pozbawi nas całej przyjemności, ale również może szybko zniechęcić do kolejnego wspinania. Owszem, para powinna być ciasna, ale na tyle, aby uniemożliwić przemieszanie się stopy oraz palców, a jednocześnie musi umożliwiać normalne chodzenie i stawanie na palcach. Duży palec u stopy powinien być lekko podkurczony.

Kolejną kwestią jest przeznaczenie butów, czyli do jakiego typu wspinaczki będą wykorzystywane – sportowego, na drogi przewieszone czy wielowyciągowe, do zajęć na ścianie lub bulderingu (wspinaczka na niewielkich obiektach sztucznych). Na początek dobrym wyborem może być model uniwersalny.

Istotny jest również rodzaj zapięcia. Wyróżniamy buty na rzepy, wiązane i tzw. baletki. Ważne, aby podeszwa była z gumy. Wybór materiału to rzecz gustu i zasobności portfela. Warto pamiętać, że buty ze skóry mają tendencję do rozbijania się, ale zapewniają lepszą wentylację stopy niż te, wyprodukowane z materiałów syntetycznych, które zwykle nie ulegają rozbiciu.

W trakcie przymierzania warto przejść się kilka razy po sklepie czy postawić stopę na stopniu (w specjalistycznych sklepach znajdziemy zamontowane chwyty wspinaczkowe) i oprzeć się na niej całym ciężarem ciała, by upewnić się, że wybrany model nie powoduje nadmiernego bólu w paluchu.

Wśród firm, które oferują obuwie wspinaczkowe można wymienić La Sportiva, Boreal, FiveTen, Rock Pillars, Climb-X i Triop.

Autor: Sylwia Stwora