Data modyfikacji:

Spoglądające z murów: odkrywanie miasta ścieżkami street artu

Zwiedzanie Krakowa czy Warszawy nie musi ograniczyć się do wyprawy z przewodnikiem i oglądania historycznych zabytków czy ekspozycji muzealnych. Warto spojrzeć na te i inne miasta w Polsce, np. Łódź czy Katowice, z zupełnie innej strony - muralowej strony. Sztuka uliczna sprawia, że nieraz bardzo zaniedbana przestrzeń miejska zyskuje nowe życie. Wybierz się czasie wolnym na odkrywanie miasta ścieżkami street artu.

Graffiti przestaje być traktowane jako chęć zniszczenia przestrzeni miejskiej przez bezużyteczne bazgroły młodych, zbuntowanych ludzi. Murale zapełniają publiczne przestrzenie, nadając nieraz bardzo zaniedbanym, szarym miejscom nowe oblicze – oryginalne i bardzo kolorowe. Przejawy kreatywności niezależnych artystów możemy odkrywać, wybierając się na zwiedzanie miasta ścieżkami street artu. Takie formy wycieczek - od jakiegoś czasu bardzo popularne zagranicą - znajdziemy również w Polsce, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi czy Katowicach.

Ścieżkami krakowskiego street artu

Zwiedzanie Krakowa szlakiem tamtejszych murali, stworzonych przez nie tylko polskich, ale holenderskich, włoskich i izraelskich artystów, odbywa się trzema dzielnicami miasta – Zabłociem, Podgórzem oraz Kazimierzem. W sumie zobaczymy 18 murali. Zwiedzanie rozpoczyna się przy ulicy Przemysłowej 1, gdzie mieści się dzieło Sebastiana Bożka „Tolerancja”. Na trasie zobaczymy m.in. „Babilion Fabric” na dawnej Fabryce Kosmetyków Miraculum, „Ekomural” oraz „Aushwitzwieliczka” przy ul. Lipowej i „Drogę do wolności” na murze Fabryki Słodyczy Wawel. Czas i koszt wycieczki zależy od tego, jak długo będziemy chcieli podziwiać graffiti i dyskutować o swoich wrażeniach estetycznych.

Sebastian Bożek "Tolerancja" (Kraków) - kadr z filmu autorstwa Julii Girulskiej/ Pretty Pretty Good Movie Production

Odkrywanie Warszawy szlakiem murali

Street art w stolicy można poznać wraz z grupą WARSoff, która proponuje autorskie, tematyczne zwiedzanie, zwłaszcza Pragi i części lewobrzeżnej Warszawy. Inną opcją są weekendowe wyprawy z Biurem Przewodników "Skarby Warszawy". W stolicy możemy podziwiać m.in. Żołnierzy-Marionetki przy ulicy Siennej 45 (autor Blu), Kobietę z pomarańczą przy ulicy Widok (autor grupa Cyrcle) czy Stanisława Grzesiuka (barda z Czerniakowa w Warszawie) przy ulicy Puławskiej 143 na Mokotowie.

Street Art w Katowicach

Najlepszą sposobnością do odkrycia stolicy Śląska z zupełnie innej strony jest doroczny Katowice Street Art Fesival. W jego ramach organizowane są wycieczki rowerowe po miejscach takich jak Szopienice, Załęże czy Piotrowice. Katowice zyskały nowe życie, dzięki muralom takim jak trójwymiarowe dzieło na miejskim budynku przy ulicy 3 Maja czy na Domu Aniołów Stróżów.

Więcej książek i albumów poświęconych sztuce ulicznej znajdziesz TUTAJ.

Łódź w świetle sztuki ulicznej

Odwiedzając Łódź, można poznać miasto z tej bardziej kolorowej strony z organizacją Łódzkie murale – wycieczki z przewodnikiem. Wyprawy są organizowane indywidualnie lub w grupach.. Po trasie poruszamy się autobusem, prywatnym samochodem lub busem. Oryginalny szlak turystyczny składa się z ponad 30 wiekoformatowych obrazów autorstwa street artystów z Polski, Brazylii, Australii, Chile, Hiszpanii, Portugalii, Chin, Niemiec, Francji, Rosji i Belgii. Zwiedzanie trwa ok. 3 godziny.

Odkrywanie miasta ścieżkami streeat artu z powodzeniem można praktykować również w Poznaniu, Bielsku-Białej, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Białymstoku czy we Wrocławiu. Te miasta również kryją w sobie niezwykłe zakamarki odmienione przez ulicznych artystów.

Przeczytaj także o darmowych wycieczkach miejskich, w ramach których realizowane są programy "Street art". [KLIK]

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.