Wybierając się w wysokie partie gór, musimy liczyć się z tym, że niezależnie od pory roku możemy się natknąć na śnieg lub na naszej przeszkodzie staną wysokie skały. Aby sprostać wyzwaniu, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty do wspinaczki wysokogórskiej.
Elementami butów do wspinaczki wysokogórskiej, które w pierwszej kolejności powinny nas zainteresować w trakcie zakupów, są materiał wykonania oraz rodzaj podeszwy. Mamy do wyboru buty ze skóry naturalnej, zamszowej, syntetycznej czy nubuku. Jej uzupełnieniem są wstawki z tkaniny wzmocnione włóknami syntetycznymi, np. Cordura. Najlepiej sięgać po obuwie w całości wyprodukowane ze skóry – to zmniejszy prawdopodobieństwo przemoknięcia. Ważne jest, aby cholewa buta była wysoka i wyposażona w dodatkową otoczkę zabezpieczającą przed przedostawaniem się do wnętrza buta śniegu, lodu czy skalnych odłamków. W szczególności powinno nas zainteresować obuwie należące do grupy B/C – przeznaczone do długich wypraw z dużym obciążeniem i w tereny skaliste, C – na trekking w terenach lodowcowych i w górach alpejskich lub D - wyprawy wysokogórskie w ekstremalnych warunkach.
Niezbędne jest, aby buty posiadały specjalną membranę typu Gore-Tex, która nie przepuszcza wody i wilgoci, ale zapewnia stopie odpowiedni poziom wentylacji. Obowiązkowo należy wybrać podeszwę Vibram gwarantującą wysoką przyczepność buta do różnego typu podłoża. Należy zwrócić uwagę na to, czy do podeszwy butów można założyć raki, a jeśli tak, to z jakimi modelami są one kompatybilne - automatycznymi, półautomatycznymi czy może koszykowymi.
Sztywność, materiał wykonania oraz ustawienie zębów atakujących w rakach będą zależały od rodzaju wspinaczki, na jaką się wybieramy. Tylna część buta powinna mieć dobre wsparcie dla pięty, aby gwarantować jej jak najwyższą stabilność i uniemożliwiać przekręcanie się na boki. Natomiast w pięcie powinna znajdować się amortyzująca wkładka, np. żelowa.
Jeśli chodzi o rozmiar butów do wspinaczki wysokogórskiej, powinniśmy sięgać po model o pół numeru większy od standardowego, ponieważ długotrwałe wędrówki sprzyjają puchnięciu stóp. Ponadto najlepiej przymierzać je na skarpety identyczne do tych, które będziemy zabierać na wyprawę.
Autor: Sylwia Stwora