Data modyfikacji:

Gdzie w góry w Polsce? 

Planujecie urlop w Polsce? Jedźcie w góry – znajdziecie tam wiele pięknych szlaków, miejscowości turystycznych i masę atrakcji na każdą porę roku. Gdzie w góry w Polsce pojechać latem, jesienią, zimą, na weekend czy pod namiot? Zapraszamy do artykułu, w którym odpowiadamy na te pytania. 

gdzie w góry w Polsce

Gdzie w góry w Polsce? Gdzie w góry zimą?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie w góry w Polsce pojechać zimą, to musicie wiedzieć o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim o tej porze roku zrezygnujcie z pokonywania wysokich szczytów. Są one bardzo niebezpieczne, a w dodatku wiele z nich jest zamkniętych. Co zatem można robić w górach zimą? Oczywiście jeździć na nartach i snowboardzie. Poniżej lista najlepszych miejsc dla osób kochających sporty zimowe. 

Zieleniec 

To ośrodek sportów zimowych zlokalizowany w Dusznikach Zdrój. Zieleniec graniczy z Czechami i leży w Górach Orlickich. Co przyciąga tam turystów? Przede wszystkim idealne warunki – śnieg leży nawet 5 miesięcy w roku, a trasy mają łączną długość 22 kilometrów. Zieleniec będzie idealny zarówno dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, jak i tych doświadczonych. Przy ośrodku działa nawet szkółka narciarska dla dorosłych i dzieci. Ponadto w pobliżu znajdują się wygodne miejsca noclegowe. 

Białka Tatrzańska 

W Białce Tatrzańskiej znajdują się trzy stacje narciarskie oferujące w sumie aż 22 różne trasy. Ponadto mieszczą się tu także Termy Białka, które oferują turystom baseny termalne, zjeżdżalnie i ośrodek spa. 

Szczyrk 

Miasto oferuje turystom aż 20 kilometrów tras narciarskich (sprawdź: stoki narciarskie w Szczyrku). W szczególności polecamy stok narciarski Beskidek (średni stopień trudności), ośrodek Czyrna-Solisko (trasy o wysokim stopniu trudności, wypożyczalnia sprzętu i lekcje z instruktorem) oraz Biały Krzyż (ze szkółką narciarską, wypożyczalnią sprzętu i snowparkiem). Po intensywnym dniu wybierzcie się na zwiedzanie tego przyjemnego miasteczka. Warto odwiedzić chociażby Beskidzką Galerię Sztuki, kompleks skoczni narciarskich czy Deptak nad Żylicą.  

Kasprowy Wierch 

To znany wszystkim szczyt, który dysponuje również trasami narciarskimi dla amatorów sportów zimowych. Niektórzy twierdzą nawet, że panujące na nim warunki przypominają te alpejskie. Sprawdzi się zatem dla osób doświadczonych – jeśli nie straszne wam są trasy trudne i bardzo trudne, to śmiało możecie się tam wybrać. 

Nie uprawiacie sportów zimowych i od waszego wyjazdu oczekujecie przyjemnego relaksu? Pojedźcie do Zakopanego – przespacerujcie się wieczorem po Krupówkach, zjedzcie obiad w znajdujących się w mieście restauracjach, pójdzie do Muzeum Stylu Zakopiańskiego, wjedźcie kolejką na Gubałówkę lub zróbcie sobie wycieczkę nad Morskie Oko czy do znanych dolin, np. Strążyskiej lub Chochołowskiej. 

Gdzie w góry jesienią?

Warunki pogodowe, które jesienią panują w polskich górach, nie należą do najprostszych, ale umożliwiają wycieczki na niektóre ze szczytów. Jadąc w góry jesienią, stawiajcie raczej na niższe i mocno zalesione góry – właśnie wtedy będziecie mogli podziwiać przepiękne widoki w iście jesiennych kolorach. Gdzie zatem pojechać w góry jesienią? Poniżej kilka sprawdzonych miejsc.

Karkonosze i okolice Karpacza 

Nie ma nic piękniejszego niż jesienne widoki w Karkonoszach! Góry spowite mgłą, drzewa mieniące się złotymi, jesiennymi barwami i szeroko rozciągające się polany – czego chcieć więcej? Będąc w Karkonoszach, koniecznie wybierzcie się do Michałowic. To mała wieś, która świetnie sprawdzi się na jesienne spacery. Swoją wędrówkę zacznijcie w centrum, a właściwie od skręcenia w ulicę Złoty Widok. Po drodze spotkacie kilka atrakcji wsi, m.in. nieczynny kamieniołom granitu, grupę skalną o nazwie Kociołki, a na samym końcu Złoty Widok, czyli punkt widokowy – widać z niego przepiękną panoramę Karkonoszy. 

W okolicach Karpacza polecamy wybrać się do Zamku Chojnik i zamku w Karpnikach. Kiedy, jak nie jesienią, jest idealna pora na zwiedzanie? Nie zapomnijcie odwiedzić Karkonoskiego Parku Narodowego – śmiało podziwiajcie wodospady, np. Szklarki czy Kamieńczyka, a także Ścieżkę nad Reglami, Torfowisko Upy, Dolinę Kaskady i Łomniczki oraz Czarny Kocioł Jagniątkowski. 

Bieszczadzkie połoniny 

Jesienią potrafią zapierać dech w piersiach! Koniecznie odwiedźcie Połoninę Caryńską, Wetlińską czy Smerek. 

Góry Stołowe 

To idealne miejsce do jesiennych wędrówek – Góry Stołowe są dość niskie (nie przekraczają 1000 m n.p.m.), mało strome (to góry płytowe z płaskimi szczytami) i nawet podczas załamania pogody będą bezpieczne. Góry Stołowe leżą na Dolnym Śląsku, niedaleko Wałbrzycha i Kudowy-Zdroju. Podczas wycieczki koniecznie odwiedźcie Błędne Skały, Skalny Labirynt, gdzie kręcono część zdjęć do serii filmów „Opowieści z Narnii” oraz Łężyckie Skałki. 

Gdzie w góry latem?

O tej porze roku w polskich górach ogranicza was tylko wyobraźnia – latem panują tak dobre warunki pogodowe, że możecie wybrać się praktycznie wszędzie, a większość szczytów będzie otwarta dla turystów. Latem szczególnie polecamy wysokie góry, czyli znane wszystkim Tatry znajdujące się w łańcuchu Karpat. Zwiedźcie Kasprowy Wierch, Dolinę Pięciu Stawów, Czarny Staw pod Rysami lub Giewont, a jeśli uwielbiacie wymagające wspinaczki i macie odpowiedni sprzęt, to wejdźcie na Rysy lub Czerwone Wierchy.

Gdzie w góry na weekend?

Chcecie spędzić weekend w górach? Postawcie na najpiękniejsze polskie miasta. Poniżej krótki przewodnik. 

Gdzie w góry pod namiot? 

Biwakowanie w otoczeniu górskich szczytów jest marzeniem wielu osób. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce zabronione jest nocowanie pod namiotem na terenie wszystkich parków narodowych. Taki biwak wymaga wcześniejszej zgody, co wcale nie jest takie proste. Ponadto złamanie tego zakazu, grozi mandatem w wysokości nawet 400 zł. Jak więc biwakować w polskich górach? Skorzystać z baz namiotowych. Najczęściej znajdują się one przy wejściu na wiele popularnych szlaków. Za odpowiednią opłatą możecie rozbić na terenie takiej bazy namiot. Jakie bazy namiotowe polecamy? Poniżej kilka najciekawszych. 

  • Beskid Żywiecki – baza na Hali Górowej. Baza mieści się na południowo-wschodnim stoku Buczynki. Po noclegu polecamy wybrać się stamtąd na Halę Miziową oraz Górę Pięciu Kopców. 
  • Bieszczady – baza Łopienka. Baza znajduje się na terenie gminy Cisna. Polecamy wybrać się z niej na szczyt Łopiennika czy Korbani. 
  • Gorce – baza namiotowa Gorc. Baza znajduje się na halach podszczytowych góry Gorc, leżącej w paśmie górskim Gorce, a dokładniej w Beskidach Zachodnich. Jest świetnym miejscem wypadowym na szczyt Turbacz, wspomniany już Gorc czy do znajdujących się dookoła miejscowości, np. Ochotnicy, Szczawy, Kamienicy. 
  • Podwilk – baza namiotowa Madejowe Łoże. Baza mieści się niedaleko wsi Podwilk, która znajduje się w województwie małopolskim. Pole namiotowe mieści się z kolei w okolicy Potoku Bębeńskiego. Baza jest świetnym miejscem wypadowym na Markowe Szczawiny, Halę Krupową czy Stare Wierchy. 

Autor: Klaudia Borycka