Data modyfikacji:

Szlaki w Bieszczadach: najpiękniejsze trasy

Tarnica, Bukowe Berdo czy Połoniny Wetlińska i Caryńska to punkty obowiązkowe podczas wyprawy w Bieszczady. Jeśli szukasz ciekawych szlaków w Bieszczadach, pełnych widokowych panoram, z których słyną te góry, zobacz, jakie trasy warto wybrać, planując wycieczki.

Szlaki turystyczne w Polsce opisujemy też w innych artykułach. Sprawdźcie koniecznie!
szlaki w bieszczadach

Muczne - Bukowe Berdo – Krzemień

Bukowe Berdo to rozległy masyw uznawany przez wielu za jeden z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. Z grzbietu Bukowego Berda wyraźnie można oglądać Tarnicę czy Połoniny. Szlak zaczyna swój bieg w miejscowości Muczne, gdzie można zostawić samochód na wytyczonym parkingu. Początkowo wędrujemy przez gęsty bukowy las, ale po około godzinie szybkiego marszu drzewa ustępują miejsca najbardziej charakterystycznym bieszczadzkim krajobrazom, czyli połoninom oczywiście.
Dojście na Krzemień grzbietem Bukowego Berda zajmuje około trzech godzin i nie jest to szczególnie wymagająca wędrówka – to dość łatwy szlak turystyczny w Bieszczadach, ale na koniec trzeba się przygotować na pokonanie kilkuset drewnianych schodów, co może okazać się wyzwaniem dla niedoświadczonych piechurów. Z przełęczy Gopowskiej można ruszyć dalej w kierunku Tarnicy lub na Halicz albo zawrócić w kierunku Bukowego Berda oraz Mucznego.

Smerek – Połonina Wetlińska – Chatka Puchatka

Połonina Wetlińska i położone na jej krańcu kultowe schronisko Chatka Puchatka to punkt obowiązkowy podczas wędrówki w Bieszczadach. Trasa wiodąca ze wsi Smerek oraz przez szczyt o tej samej nazwie, jest mniej popularna z racji stromego podejścia w początkowych partiach, dlatego to dobra opcja, jeśli szukasz mało uczęszczanych szlaków w Bieszczadach.


Przeczytaj także: Karpacz - najpiękniejsze szlaki turystyczne


Wysiłek związany ze stromym podejściem pod Smerek i pokonaniem kilkuset stopni, rekompensują roztaczające się ze szczytu widoki. Z wysokości 1222 m n.p.m. świetnie widać Połoninę Wetlińską, a w dole samą Wetlinę. Ze Smereka trasa biegnie przez Przełęcz Orłowicza i następnie wiedzie już grzbietem Połoniny Wetlińskiej. 

Przejście całej trasy zajmuje około pięciu godzin, dlatego najlepiej zarezerwować cały dzień na jej przejście. Ze schroniska Chatka Puchatka droga wiedzie w kierunku Przełęczy Wyżnej, skąd kursują busy przewożące turystów do innych bieszczadzkich miejscowości.

Wołosate – Tarnica 

Tarnica to najwyższy szczyt w polskiej części Bieszczadów, liczący sobie 1346 m n.p.m. Trasa biegnąca z Wołosatego, w przeciwieństwie do szlaków prowadzących z Mucznego czy Ustrzyk Górnych, jest zdecydowanie najkrótsza, więc jeśli szukasz najłatwiejszych szlaków w Bieszczadach lub jesteś początkującym górskim piechurem, to będzie dobra opcja, aby wspiąć się na najwyższy szczyt tego pasma: do przejścia jest jedynie nieco ponad 4 km, co z reguły zajmuje około dwóch godzin.


Przełęcz Wyżniarska – Połonina Caryńska

To krótka i łatwa do pokonania trasa, która doświadczonemu piechurowi zajmie jedynie nieco ponad godzinę. Najwyższy szczyt znajdujący się w masywie to Kruhly Wierch, liczący sobie  1297 m n.p.m. To kolejna trasa widokowa, która należy do klasyki wśród szlaków turystycznych w Bieszczadach. Spacerując łagodną ścieżką wiodącą przez Połoninę Caryńską, można wyraźnie podziwiać rozległą panoramę Wielkiej Rawki, Połoninę Wetlińską, a nawet Tarnicę i Halicz.

Bieszczady to wyjątkowo rozległe pasmo górskie, dlatego nie brakuje tu interesujących szlaków turystycznych. Które trasy zasługują jeszcze na uwagę? Mała i Wielka Rawka mogą być świetnym dodatkiem, jeśli lubisz piękne górskie panoramy. Najprościej można się tu dostać z Przełęczy Wyżniarskiej. Poza szlakami turystycznymi w Bieszczadach, w tej części województwa podkarpackiego na uwagę zasługuje piękny widokowo zalew Soliński. Warto odwiedzić także Muzeum Historyczne w Sanoku, gdzie znajduje się stała ekspozycja z dziełami Zdzisława Beksińskiego.