Zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Zapraszamy do krótkiego przewodnika, w którym przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne regionu. Dzięki niemu weekend na Dolnym Śląsku z pewnością zaliczycie do udanych!
A jeśli nie Dolny Śląsk, to sprawdź inne nasze pomysły na weekend w Polsce
Jesteście fanami przyrody i zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc, a jednym z nich jest park gór stołowych, który znajduje się na pograniczu Polski z Czechami.
Góry stołowe to pasmo górskie złożone z gór płytowych, czyli płaskich bloków skalnych. Najbardziej godne uwagi są m.in. skalne labirynty zwane Błędnymi Skałami oraz Szczeliniec Wielki – szczyt ze schroniskiem i tarasem widokowym na szczycie. Na wyobraźnię działa także fakt, że w parku gór stołowych kręcono... „Opowieści z Narnii”. To zdecydowanie bajkowe miejsce.
Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska, to miasto, które trzeba zobaczyć. Co robić we Wrocławiu przez weekend? Możecie zwiedzać nie tylko przepiękne uliczki z zabytkową architekturą czy rynek z ratuszem, wokół którego tętni życie całego miasta. Wrocław przygotował dla turystów wiele innych atrakcji m.in. wrocławskie krasnale, Hydropolis, ZOO z oceanarium, Muzeum Narodowe czy Halę Stulecia – z pewnością nie będziecie się tu nudzić.
Wulkany w Polsce? Zgadza się! Na zachodzie Dolnego Śląska znajduje się region obfitujący w stożkowe góry ze skał wulkanicznych. Największą atrakcją będzie tutaj Góra Ostrzyca – to najwyższy wulkan w tym rejonie, na którego szczyt można wejść spacerem w zaledwie 40-minut.
Znajduje się on na Pogórzu Kaczawskim niedaleko małej miejscowości Proboszczów. To nie wszystko. W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziecie aż 12 wulkanicznych szczytów do zdobycia! Ponadto w okolicy polecamy odwiedzić Organy Wielisławskie i Małe Organy Myśliborskie – to monumentalne formy skalne utworzone ze skał bazaltowych czy zastygniętej lawy.
Kompleks Riese to podziemne miasto, a właściwie schrony stworzone w schyłkowej fazie II wojny światowej na potrzeby nazistowskich Niemiec. Mówi się, że w kompleksie swoje siedziby miały mieć m.in. dowództwa wojsk lądowych i powietrznych czy minister spraw zagranicznych III Rzeszy, ale prace nie zostały dokończone – do dnia dzisiejszego nie wiadomo, jakie przeznaczenie miały mieć niektóre z pomieszczeń. W kompleksie znajdziecie długie, podziemne korytarze, tunele i sale. Legendy głoszą, że kompleks Riese kryje w swoich podziemiach złoty pociąg czy bursztynową komnatę.
Malownicze miasto, którego główną atrakcją jest wpisany na listę zabytków UNESCO Kościół Pokoju Św. Trójcy – największy, drewniany barokowy kościół w Polsce wzniesiony bez użycia gwoździ. Na zwiedzających wrażenie robi nie tylko sama budowla, ale także znajdujące się wewnątrz organy.
Co jeszcze warto zobaczyć w Świdnicy? Polecamy wam zwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz wejść na wieżę ratuszową. Wieczorami korzystajcie z uroków starego miasta, gubiąc się w jego kameralnych uliczkach.
Zamek Czocha, czyli polski Hogwart, znajduje się nad Jeziorem Leśniańskim. Pokochają go fani tajemniczych budowli pełnych zagadkowych niespodzianek. Dotychczas udało się w nim odnaleźć ok. 40 tajnych przejść, które można zwiedzać nocą z przewodnikiem, słuchając przy tym starych legend o twierdzy. W zamku znajdziecie także inne atrakcje m.in. Gabinet Osobliwości i Multimedialną Salę Tortur – powiało grozą, ale to gratka dla zwiedzających.
Zamek Śląskich Legend w Pławnej to obiekt pełen interaktywnych atrakcji dla całej rodziny. Ruchome lalki naturalnej wielkości pełnią w mrocznych wnętrzach twierdzy funkcje przewodników – podczas teatralnego przedstawienia opowiadają lokalne legendy i straszne historie o karkonoskim Duchu Gór. Rodziny docenią także to, że zamek organizuje warsztaty teatralne i zajęcia plastyczne dla dzieci. Po obejrzeniu wnętrz na zwiedzających czeka drewniany gród z koniem trojańskim i innymi, inspirującymi atrakcjami – nie zapomnijcie go zwiedzić.
Zamek Chojnik w Jeleniej Górze, a właściwie jego ruiny, to budowla pochodząca z XIII wieku. Dobrze zachowana wieża umożliwia zwiedzającym podziwianie panoramy okolicy. Będąc w zamku, koniecznie idźcie na dziedziniec – możecie wysłuchać na nim historii o pięknej i okrutnej królowej Kunegundzie.
Jeśli marzy wam się wyprawa w głąb ziemi, to musicie koniecznie odwiedzić tę kopalnię złota. Znajdziecie w niej nie tylko wystawę starych narzędzi górniczych, ale także podziemny wodospad. Dla fanów mocniejszych wrażeń muzeum kopalni organizuje podziemne spływy łodzią. W dodatkowej ofercie nie brakuje również oferty dla dzieci m.in. warsztatów, podczas których można odlać pamiątkową sztabkę, a nawet wziąć udział w poszukiwaniu złota.
Jak widać Dolny Śląsk ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych atrakcji, a te proponowane przez nas, to jedynie początek. A wy co polecacie odwiedzić w tym regionie? Kiedy ostatnio byliście na Dolnym Śląsku i co spodobało wam się tam najbardziej?
Autor: Klaudia Borycka