Data modyfikacji:

Gdzie pojechać na weekend na Dolnym Śląsku?

Zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Zapraszamy do krótkiego przewodnika, w którym przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne regionu. Dzięki niemu weekend na Dolnym Śląsku z pewnością zaliczycie do udanych!

A jeśli nie Dolny Śląsk, to sprawdź inne nasze pomysły na weekend w Polsce
panorama karpacza na dolnym śląsku

Gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk:

  • Park Narodowy Gór Stołowych
  • Wrocław
  • Wygasłe wulkany
  • Kompleks Riese
  • Świdnica
  • Zamki: Czocha, Śląskich Legend, Chojnik
  • Kopalnia Złoty Stok

Gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk i Park Narodowy Gór Stołowych

Jesteście fanami przyrody i zastanawiacie się, gdzie pojechać na weekend? Dolny Śląsk ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc, a jednym z nich jest park gór stołowych, który znajduje się na pograniczu Polski z Czechami.

Góry stołowe to pasmo górskie złożone z gór płytowych, czyli płaskich bloków skalnych. Najbardziej godne uwagi są m.in. skalne labirynty zwane Błędnymi Skałami oraz Szczeliniec Wielki – szczyt ze schroniskiem i tarasem widokowym na szczycie. Na wyobraźnię działa także fakt, że w parku gór stołowych kręcono... „Opowieści z Narnii”. To zdecydowanie bajkowe miejsce.

Weekend na Dolnym Śląsku? Koniecznie odwiedź Wrocław

Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska, to miasto, które trzeba zobaczyć. Co robić we Wrocławiu przez weekend? Możecie zwiedzać nie tylko przepiękne uliczki z zabytkową architekturą czy rynek z ratuszem, wokół którego tętni życie całego miasta. Wrocław przygotował dla turystów wiele innych atrakcji m.in. wrocławskie krasnale, Hydropolis, ZOO z oceanarium, Muzeum Narodowe czy Halę Stulecia – z pewnością nie będziecie się tu nudzić.

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku? Zdecydowanie wygasłe wulkany

Wulkany w Polsce? Zgadza się! Na zachodzie Dolnego Śląska znajduje się region obfitujący w stożkowe góry ze skał wulkanicznych. Największą atrakcją będzie tutaj Góra Ostrzyca – to najwyższy wulkan w tym rejonie, na którego szczyt można wejść spacerem w zaledwie 40-minut.

Znajduje się on na Pogórzu Kaczawskim niedaleko małej miejscowości Proboszczów. To nie wszystko. W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziecie aż 12 wulkanicznych szczytów do zdobycia! Ponadto w okolicy polecamy odwiedzić Organy Wielisławskie i Małe Organy Myśliborskie – to monumentalne formy skalne utworzone ze skał bazaltowych czy zastygniętej lawy.

Co warto zwiedzić na Dolnym Śląsku? Wybierzcie się do kompleksu Riese

Kompleks Riese to podziemne miasto, a właściwie schrony stworzone w schyłkowej fazie II wojny światowej na potrzeby nazistowskich Niemiec. Mówi się, że w kompleksie swoje siedziby miały mieć m.in. dowództwa wojsk lądowych i powietrznych czy minister spraw zagranicznych III Rzeszy, ale prace nie zostały dokończone – do dnia dzisiejszego nie wiadomo, jakie przeznaczenie miały mieć niektóre z pomieszczeń. W kompleksie znajdziecie długie, podziemne korytarze, tunele i sale. Legendy głoszą, że kompleks Riese kryje w swoich podziemiach złoty pociąg czy bursztynową komnatę.

Co można zwiedzić na Dolnym Śląsku? Świdnica

Malownicze miasto, którego główną atrakcją jest wpisany na listę zabytków UNESCO Kościół Pokoju Św. Trójcy – największy, drewniany barokowy kościół w Polsce wzniesiony bez użycia gwoździ. Na zwiedzających wrażenie robi nie tylko sama budowla, ale także znajdujące się wewnątrz organy.

Co jeszcze warto zobaczyć w Świdnicy? Polecamy wam zwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz wejść na wieżę ratuszową. Wieczorami korzystajcie z uroków starego miasta, gubiąc się w jego kameralnych uliczkach.

Dolny Śląsk i najpiękniejsze zamki w regionie: Czocha, Śląskich Legend, Chojnik – to musicie zobaczyć!

Zamek Czocha, czyli polski Hogwart, znajduje się nad Jeziorem Leśniańskim. Pokochają go fani tajemniczych budowli pełnych zagadkowych niespodzianek. Dotychczas udało się w nim odnaleźć ok. 40 tajnych przejść, które można zwiedzać nocą z przewodnikiem, słuchając przy tym starych legend o twierdzy. W zamku znajdziecie także inne atrakcje m.in. Gabinet Osobliwości i Multimedialną Salę Tortur – powiało grozą, ale to gratka dla zwiedzających.

Zamek Śląskich Legend w Pławnej to obiekt pełen interaktywnych atrakcji dla całej rodziny. Ruchome lalki naturalnej wielkości pełnią w mrocznych wnętrzach twierdzy funkcje przewodników – podczas teatralnego przedstawienia opowiadają lokalne legendy i straszne historie o karkonoskim Duchu Gór. Rodziny docenią także to, że zamek organizuje warsztaty teatralne i zajęcia plastyczne dla dzieci. Po obejrzeniu wnętrz na zwiedzających czeka drewniany gród z koniem trojańskim i innymi, inspirującymi atrakcjami – nie zapomnijcie go zwiedzić.

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze, a właściwie jego ruiny, to budowla pochodząca z XIII wieku. Dobrze zachowana wieża umożliwia zwiedzającym podziwianie panoramy okolicy. Będąc w zamku, koniecznie idźcie na dziedziniec – możecie wysłuchać na nim historii o pięknej i okrutnej królowej Kunegundzie.  

Kopalnia Złoty Stok

Jeśli marzy wam się wyprawa w głąb ziemi, to musicie koniecznie odwiedzić tę kopalnię złota. Znajdziecie w niej nie tylko wystawę starych narzędzi górniczych, ale także podziemny wodospad. Dla fanów mocniejszych wrażeń muzeum kopalni organizuje podziemne spływy łodzią. W dodatkowej ofercie nie brakuje również oferty dla dzieci m.in. warsztatów, podczas których można odlać pamiątkową sztabkę, a nawet wziąć udział w poszukiwaniu złota.
Jak widać Dolny Śląsk ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych atrakcji, a te proponowane przez nas, to jedynie początek. A wy co polecacie odwiedzić w tym regionie? Kiedy ostatnio byliście na Dolnym Śląsku i co spodobało wam się tam najbardziej?

Autor: Klaudia Borycka