Data modyfikacji:

Karpacz – najpiękniejsze szlaki turystyczne

Marzysz o wycieczce do Karpacza, ale nie wiesz na jakie trasy się zdecydować? Poznaj najpiękniejsze szlaki turystyczne w Karpaczu i okolicy. Znajdziesz tutaj nie tylko propozycje wędrówek, których miejsce startu wymaga samochodu, ale także te, które możesz rozpocząć już po wyjściu z autobusu na dworcu w Karpaczu. Przeczytaj.
karpacz

Karpacz – szlaki

Znajdziesz tutaj trasy całodniowe i kilkugodzinne. Jeśli marzysz o wędrówce na wysokie szczyty górskie, koniecznie udaj się na Śnieżkę jedną z kilku tras.

Możesz też wybrać się na całodniową wycieczkę w poszukiwaniu pomników przyrody w Karpaczu i podziwianiu natury, a także poznać historię górnictwa, wspinając się na Przełęcz Okraj, wspiąć się na skocznię narciarską lub zwiedzić Świątynię Wang.

Wszystko zależy od ciebie i twoich upodobań. Jedno jest pewne – na pewno znajdziesz w Karpaczu miejsce dla siebie. Przeczytaj także: Najwyższe góry - szczyty, o których nikt nie śnił.

Karpacz – szlaki na Śnieżkę

Czarny szlak na Śnieżkę

Odległość: 5,9 km

Czas przejścia: 2 godziny

Rozpoczyna się w pobliżu dolnej bazy wyciągu na Małą Kopę. To najkrótsza, ale też najbardziej wymagająca trasa prowadząca na Śnieżkę. Długie i strome podejście ciągnie się aż do Białego Jaru. Może być tutaj ślisko, szczególnie po deszczu, dlatego buty do trekkingu to podstawa.

Widoki powyżej Białego Jaru wynagradzają trud włożony we wcześniejszą wspinaczkę. Od Domu Śląskiego na samą Śnieżkę prowadzi droga ze stromymi zakosami.

Trasa nie jest polecana dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ podejście z wózkiem będzie bardzo trudne. Przed rozpoczęciem wędrówki koniecznie sprawdź aktualne warunki pogodowe. Droga często jest oblodzona w okresie jesienno-zimowym.

Czerwony szlak na Śnieżkę

Odległość: 6,7 km

Czas przejścia: 2 godziny

Rozpoczyna się od Orlinka i prowadzi przez Dolinę Łomniczki. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków prowadzących na Śnieżkę, szczególnie w okresie jesiennym.

Odcinek od Orlinka do Schroniska nad Łomniczką jest łagodny, można go pokonać rowerem. Szlak pomiędzy Schroniskiem nad Łomniczką a Domem Śląskim jest zazwyczaj zamknięty zimą ze względu na zagrożenie lawinowe.

Żółty i zielony szlak na Śnieżkę

Odległość: 6,2 km

Czas przejścia: 3,5 godziny

Szlaki rozpoczynają się od strony czeskiego Pec pod Sněžkou. W niewielkiej odległości od startu znajduje się również parking Zelený potok. To najłatwiejsze szlaki. Podejście jest łagodne i można je pokonać nawet z wózkiem dziecięcym.

Karpacz PKP – Śnieżka

Odległość: 9 km

Czas przejścia: około 3 godziny Jeśli szukasz mało uczęszczanej przez turystów trasy, to będzie coś dla ciebie. Wędrówka na Śnieżkę rozpoczyna się od wschodu. Występuje tutaj odcinek na wysokości górnych partii Sowiej Doliny, który jest nieco trudniejszy do pokonania, ale widoki zrekompensują wszystkie trudności. Przy dobrej widoczności, możesz cieszyć się pięknym widokiem otoczenia.

Świątynia Wang – Samotnia

Odległość: 4,5 km

Czas przejścia: około 1,5 godziny To jedna z najbardziej popularnych tras uczęszczanych przez turystów w Karpaczu. Trasę najlepiej rozpocząć od kościółka Wang. Następnie należy kierować się w kierunku głównego grzbietu Karkonoszy. Będziesz mieć okazję podziwiać wysokogórski krajobraz Kotła Małego Stawu.

Schronisko Samotnia to jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Mały Staw, który znajduje się u jej podnóży wcale nie jest mały. Ma 255 metrów długości i 185 metrów szerokości, a jego głębokość sięga 6,5 metra.

Powrót do Karpacza ze schroniska jest możliwy wieloma trasami. Samotnia znajduje się mniej więcej w połowie drogi na Śnieżkę.

Karpacz PKP – Przełęcz Okraj

Odległość: 9 km

Czas przejścia: 3 godziny Trasa umożliwia poznanie wschodnich partii Karkonoszy. Jest wymagająca, szczególnie w okolicy podejścia Sowią Doliną, ale widoki rekompensują wylane poty. W Sowiej Dolinie między innymi poznasz historie dawnego górnictwa. Weź ze sobą prowiant i wodę na kilka godzin wędrówki.

Po drodze nie znajdziesz obiektów gastronomicznych. Schronisko znajduje się na Przełęczy Okraj. Tutaj też znajduje się przejście graniczne do Czech.

Zielone Karkonosze

Odległość: 10-16 km

Czas przejścia: 4-8 godzin

Jeśli nie masz ochoty na wymagającą wspinaczkę, ale chcesz cieszyć się okolicznościami przyrody w Karpaczu, to opcja idealna dla ciebie. Spacer rozpoczyna się w pobliżu kasztana jadalnego, który znajduje się w pobliżu ulicy Konstytucji 3 Maja.

Następnie należy kierować się w kierunku Ogrodów Laborantów. Poznasz tutaj historie pionierów farmakologii i dowiesz się więcej o leczniczych właściwościach roślin. Kolejnym przystankiem jest klon jawor, który znajduje się przy ulicy Myśliwskiej.

Ulicą Myśliwską rozpoczyna się wędrówka w nieco wyżej położone tereny. Trzymaj się szlaku zielonego, który prowadzi do lasu. Po drodze znajdziesz między innymi lipę drobnolistną.

Przed tobą najbardziej stromy odcinek trasy do pokonania – trasa do Świątyni Wang. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej zwiedzić, to będzie bardzo dobra sposobność.

Z kościółka kieruj się ulicami Karpacza Górnego w kierunku limby europejskiej na ulicy Zamkowej. Następnie udaj się do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę, która znajduje się w pobliżu małego wodospadu.

W pobliżu znajduje się też skocznia narciarska Orlinek, którą warto dokładniej poznać i wejść na jej szczyt, jeśli będzie taka możliwość. To tutaj przyszli mistrzowie Polski ćwiczą, by wkrótce reprezentować kraj w zawodach skoków narciarskich. Kolejny przystanek to park przy D.W. Mieszko.

Trasę możesz zakończyć idąc w dół deptakiem do swojego hotelu.