Data modyfikacji:

Boule - jak grać w boule? Gra w boule - zasady


Gra w boule (inna nazwa petanque) to niezwykle prosta, łącząca całe pokolenia gra, polegająca na rzucaniu metalowych kul jak najbliżej celu, którym jest mała drewniana lub plastikowa piłeczka - tzw. świnka. Pochodząca z Francji rozrywka jest szczególnie popularna nie tylko w kraju nad Sekwaną, ale także w Hiszpanii, Belgii czy Maroko, gdzie w parkach, na skwerach i na podwórkach można spotkać ludzi rywalizujących ze sobą w przyjaznej atmosferze. W Polsce także można zaobserwować coraz liczniejszą grupę amatorów gry w boule. Od wielu lat istnieje nawet Polska Federacja Petanque, a także kadra występująca w międzynarodowych rozgrywkach.

Gra ta nie wymaga przygotowania fizycznego ani specjalistycznych umiejętności, dlatego może brać w niej udział prawie każdy. Aby zacząć grać, wystarczy wyłącznie zestaw kul do petanque, kawałek równego i nie za miękkiego podłoża na świeżym powietrzu oraz grupa pozytywnych ludzi, z którymi można miło spędzić czas. W artykule tym dowiemy się, jakie są dokładne zasady gry w bule - na czym polega fenomen tego sportu, a także jaka jest historia gry w kule.
boule

Co jest potrzebne do gry w boule?


Podstawowym narzędziem do gry w boule, są oczywiście kule wykonane z metalu, których średnica powinna wynosić od 70,5 do 80 milimetrów, a waga mieścić się pomiędzy 650 - 800 gramami. Do rekreacyjnej gry w zupełności wystarczą tanie, chińskie kule do boule wykonane z miedzi, pokryte cienką warstwą chromu. Ich jakość i trwałość pozostawia wiele do życzenia - brak jednolitego rozmiaru i wagi, natomiast są przystępne cenowo i dostępne właściwie w każdym sklepie sportowym lub supermarkecie. Do amatorskiej rozrywki w zupełności wystarczą, a ich cena waha się od 30 do 200 złotych. Dla bardziej wymagających graczy polecane są kule do petanque np. francuskiej marki OBUT, które są droższe, ale wykonane ze stali i trzymające parametry określone w przepisach. Zawodniczy zestaw do petanque to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Kolejnym nieodłącznym elementem gry w boule jest świnka (z francuskiego - le cochonnet), czyli mała, drewniana kulka, w kierunku której rzuca się boule. Celem jest oczywiście umieszczenie własnej kuli jak najbliżej świnki - bliżej niż kula przeciwnika. Dozwolone są także rzuty w kule przeciwnika, tak aby odsunąć ją od celu.

Przeczytaj również: Backgammon – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Zasady gry w petanque boules


W boule można grać zarówno w pojedynkę (jeden na jednego) albo zespołowo - w drużynach dwu- lub trzyosobowych.

Pole do gry, tzw. bulotron, powinien mieć przepisowo 15 m długości i około 4 m szerokości. Rzuty wykonuje się z okręgu o średnicy około 50 cm, stojąc obiema stopami w jego środku - stąd wzięła się też nazwa dyscypliny: „petanque”, czyli stopy razem na ziemi. Czas na wykonanie rzutu to maksymalnie minuta.

Rywalizacja rozpoczyna się od wyrzutu świnki na odległość 6-10 m od pola rzutu, a następnie wyrzutu kuli w kierunku „cochonnet”. W przypadku gry pojedynczej oraz duetów - zawodnicy mają do dyspozycji po 3 kule. W rywalizacji trzyosobowej - po 2. Po oddaniu wszystkich możliwych rzutów następuje liczenie punktów - zwycięska drużyna uzyskuje ich tyle, ile kul znajduje się bliżej świnki od najlepszej kuli drużyny przegranej. Oznacza to, że tylko jedna drużyna zdobywa punkty w każdej rozgrywce (maksymalnie 6 punktów w grze 2 i 3-osobowej oraz 3 punkty w grze pojedynczej). Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę, zaś cała partia kończy się w momencie uzyskania przez jedną z ekip 13 punktów.

Petanque boules - historia


Archeologiczne wykopaliska wskazują na to, że w kule grano już w starożytnym Egipcie, antycznej Grecji oraz Cesarstwie Rzymskim, gdzie wykorzystywano do tego kamienie, a późniejszych latach także drewno. W obecnym kształcie gra rozwija się od początku XX wieku, a dokładnie od 1907 roku, kiedy to w prowansalskiej miejscowości Ciotat jej zasady ustalił Jules Lenoir. Okoliczności powstania gry w boule są nieco kuriozalne, a wzięły się od tego, że jej pomysłodawca cierpiał na reumatyzm i nie mógł rywalizować ze swoimi kolegami w podobnej grze (jeu provencal) polegającej na rzucaniu kulami z rozbiegu. Dostosował więc grę do swoich ograniczeń, ustalając, że rzut wykonuje się z miejsca, trzymając obie stopy na ziemi.
autor: Marcin Korytkowski
Autor: Marcin Korytkowski