Data publikacji:

Buty do jazdy konnej - jakie buty do jazdy konnej wybrać?


Noszenie odpowiednich butów podczas jazdy konnej jest czymś, czego nie warto bagatelizować. Właściwe i dobrze dobrane obuwie jeździeckie pozwoli zachować bezpieczeństwo w siodle i poza nim. Popularną opinią jest, że buty do jazdy konnej powinny mieć obcas. Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek buty na obcasie się nadadzą. Istnieją pewne rodzaje butów, które są specjalnie stworzone po to, aby nosić je podczas jazdy oraz jest wiele powodów, dla których jest to ważna, niewarta pomijania kwestia.
koń

Jakich butów należy unikać podczas jazdy konnej?


Jeśli jesteś początkującym jeźdźcem, który ma nadzieję, że może do jazdy konnej założyć coś, co już posiada, bez zbędnego wydawania pieniędzy na buty jeździeckie, może spotkać cię zawód. Którą parę butów zdecydowanie ominąć podczas przeglądania szafy, w poszukiwaniu odpowiednich na lekcje jeździectwa kandydatów?

Jeśli znajdziesz w szafie parę butów turystycznych, nie będą one niestety odpowiednie. Pomimo tego, że większość butów trekkingowych ma podwyższenie, większość nie zapewnia dużego wsparcia kostki, a bieżniki buta dają zbyt dużą przyczepność, co stwarza zagrożenie w przypadku upadku. Może to bowiem spowodować, że twoja stopa utknie w strzemieniu, a jeśli koń zerwie się do przodu, może pociągnąć cię za sobą. Potencjalne zagrożenie wynika również z tego, że tego rodzaju buty są zwykle szersze niż buty do jazdy konnej, przez co również mogą łatwiej utknąć w strzemieniu. Z podobnych względów nieodpowiednie będą też np. glany czy buty wojskowe.

Kiepską opcją do jazdy konnej będą też tenisówki lub trampki. Ponownie, problem stanowi przyczepność, choć tutaj sprawa wygląda nieco lepiej, niż w przypadku butów trekkingowych. Dużym minusem jest też w zasadzie nieistniejące wsparcie kostki, nawet w trampkach o wysokim kroju. Wciąż jednak głównym problemem jest brak obcasa. Jeśli buty, które zakładasz do jazdy konnej, mają płaskie podeszwy, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że twoja stopa prześlizgnie się przez strzemię podczas jazdy. Wpłynie to na komfort jazdy, a także, ponownie, narazi cię na brak stabilności i upadek. Butami, o których nie powinno być nawet mowy, są oczywiście wszelkiego rodzaju sandały, klapki itp.

Za jakimi butami się rozglądać?


Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zakupem odpowiednich butów jeździeckich, jest to, czy są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać uderzenia, otarcia, a nawet przypadkowe nastąpienia konia kopytem na twoją stopę. Po pierwsze, trzeba myśleć o tym, jak powinna wyglądać ich konstrukcja oraz materiały, z jakich zostały wykonane, a dopiero potem o ich walorach estetycznych, chociaż te oczywiście też są ważne.

Długi but jeździecki (jak np. oficerki jeździeckie) powinien zapewniać mocne, ale wygodne wsparcie kostki i podudzia, aby zapobiec przeciążeniom, a także wewnętrzną ochronę łydki, aby zmniejszyć ryzyko otarć. Warto również zauważyć, że w przypadku wyczynowych zawodów jeździeckich, takich jak ujeżdżenie i skoki przez przeszkody, odpowiednie buty jeździeckie są koniecznym wymogiem dla wszystkich zawodników, z powodu opisanych wcześniej względów bezpieczeństwa.

Styl butów odpowiedni do takich zawodów zostaje doprecyzowany przez wytyczne określone dla każdej dyscypliny. Spełniające takie wymogi buty z cholewką są raczej opcją dla już doświadczonych, a nawet zawodowych jeźdźców. Dla osób początkujących w zupełności wystarczające jednak będą sztyblety do jazdy konnej.

Rodzaje butów do jazdy konnej


Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jazdą konną, możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele jest różnych rodzajów butów przeznaczonych do tego rodzaju aktywności. Możesz również nie wiedzieć jeszcze, że różne style butów są bardziej odpowiednie niż inne do określonych rodzajów jazdy. Oto kilka przykładów butów służących w różny sposób podczas jazdy konnej.

Field boots


Są to angielskie buty jeździeckie, które sięgają prawie do kolan. Od innych butów odróżnia je sznurowanie w okolicach kostek, które zapewnia jeźdźcowi większą elastyczność na podbiciu i kostce. Ta dodatkowa elastyczność oznacza, że buty te są wygodniejsze podczas skoków i ogólnej jazdy. Ciekawostką dotyczącą tych butów jest to, że są używane przez policję konną.

Dress boots


Dress boots to wysokie buty jeździeckie, które nie mają sznurowania. Dzięki temu są sztywniejsze niż field boots. Czasami są wyposażone w zamek błyskawiczny, ale zwykle po prostu naciąga się je na nogi. Często są noszone na pokazach koni, ponieważ dobrze się prezentują. Czarny jest często uważany za kolor formalny, jednak zaobserwować można również dress boots w kolorze brązowym.

Buty myśliwskie


Buty myśliwskie są, jak sama nazwa wskazuje, noszone do polowań. Wyglądają jak typowy wysoki dress boot i zwykle są czarne. Są również wyposażone w kontrastowy, jasnobrązowy mankiet na górze cholewki.

Sztyblety jeździeckie


Sztyblety to krótkie botki, które zazwyczaj łatwo się zakłada. Nowoczesne modele zwykle wykorzystują elastyczne wstawki, które ułatwiają zakładanie i zdejmowanie, chociaż kilka wariantów jest wyposażonych w zamki błyskawiczne lub sprzączki. Są wygodne i stylowe. Polecane osobom rozpoczynającym przygodę z jeździectwem i często używane jako buty do jazdy konnej dla dzieci.

Kowbojki


Kowbojki różnią się od wszystkich angielskich butów do jazdy konnej na wiele sposobów. Po pierwsze, pięta jest zwykle wyższa, a cholewka jest zwykle krótsza, co oznacza, że buty te są luźniejsze. Większość z nich zwykle nie ma sznurowadeł, jednak są dość łatwe do założenia. Kowbojki są również przystosowane do ostróg.
Autor: Michalina Kowalska
Autor: Michalina Kowalska