Data modyfikacji:

Jaki bidon na siłownię wybrać?

Trenujesz? Nie wyobrażasz sobie życia bez pójścia na trening dwa razy w tygodniu? Zapewne masz odpowiednie ubrania i buty. A czy twój bidon na siłownię jest godny zaufania? Sprawdzamy, jaki powinien być bidon sportowy. 
bidon na siłownię

Jaki powinien być bidon na siłownię?

Gdy ćwiczysz, pocisz się intensywnie, tracąc wodę. Dlatego należy organizmowi dostarczać wodę, którą zużył podczas wysiłku. Na każdy trening, bez względu na to, czy aktywność odbywa się na zewnątrz, czy na siłowni i czy jest to aerobik, taniec, boks, biegi, czy ćwiczenia w hali sportowej, warto zabrać ze sobą wodę. Dobry bidon sportowy ma kilka właściwości. Poznajmy je.

Jaki powinien być bidon na siłownię?

Kupując bidon na siłownię, zwróć uwagę na kilka istotnych spraw: kształt butelki, materiał, z której ją wykonano, filtr wody, sprawdź także, czy bidon trzyma temperaturę i czy jest poręczny i praktyczny.

Kształt – bidon sportowy o kształcie przyjaznym spoconym dłoniom

Bidon na siłownię powinien mieć przyjazny kształt – musi być tak wyprofilowany, by łatwo było go chwycić również spoconą dłonią. W tym celu wiele butelek ma specjalną porowatą powłokę na części powierzchni lub zwężenie usytuowane bliżej góry bidonu. Trzymanie może ułatwić też uchwyt lub gumowa zawieszka.


Przeczytaj także: 
Butelka na wodę wielorazowego użytku - jaką wybrać?

Materiał – bezpieczny bidon na siłownię z plastiku

Przy wyborze bidonu na siłownię, sprawdź skład tworzywa, z którego jest wykonany. Bidon z plastiku powinien być bezpieczny i wolny od szkodliwych związków chemicznych, zwłaszcza od BPA, ftalanów i PCV. Bidony ze stali szlachetnej przeznaczone są głównie do gorących napojów, dlatego z założenia są bezpieczne, a materiał ten jest hipoalergiczny, dlatego bidony te są droższe od plastikowych.

Filtr – bidon z filtrem, czyli zdrowie i oszczędność

Idealnym rozwiązaniem, by pić wodę z kranu, jest bidon na wodę z filtrem. To bezpieczne rozwiązanie. Polecane są zwłaszcza modele z filtrem węglowym, zintegrowanym z ustnikiem. Na przykład butelka filtrująca Bobble Carry Cap jest wyposażona we wkład węglowy, który zagwarantuje czystą i zdrową wodę. Węglowy filtr wymienny oczyszcza zwykłą wodę kranową z zanieczyszczeń organicznych i chloru, pozostawiając w niej jednocześnie cenne minerały. Filtr starcza na około 2 miesiące (150 litrów wody), a po jego zużyciu, wystarczy go dokupić. Obliczono nawet, że filtr pozwala zaoszczędzić na wodzie ze sklepu około 700 zł rocznie.

Ciekawe bidony ma też marka Cool Gear, której modele wyposażono w dodatkową, chłodzącą wkładkę żelową. Za to marka Water To Go oferuje bidony i butelki z wbudowanym filtrem, który opracowano w technologii specjalnie dla NASA. Filtr zatrzymuje metale, wirusy (m.in. polio i zapalenia wątroby typu A), bakterie i zanieczyszczenia chemiczne, a także poprawia smak wody.

Temperatura – bidon na siłownię trzymający temperaturę

Idealny bidon na siłownię powinien przede wszystkim utrzymywać odpowiednią temperaturę wody. Na siłowniach i halach sportowych zazwyczaj panuje wysoka temperatura, dlatego butelka na wodę powinna być termiczna, by zachować niską temperaturę płynu. Ciekawe modele bidonów sportowych ma amerykańska marka Hydroflask, i choć jej bidony polecane są głównie do sportów uprawianych na zewnątrz, to sprawdzają się też na siłowniach. Są solidnie wykonane ze stali szlachetnej, bezpieczne i doskonale utrzymują temperaturę napoju lub wody. Mają próżniową izolację, której stan można sprawdzić, wlewając do bidonu gorącą wodę. Jeśli zewnętrzna warstwa będzie ciepła, oznacza to, że bidon przestał działać.

Schowek – bidon sportowy z praktyczną kieszonką na drobiazgi

Schowek to wartość dodana – nie wszystkie bidony sportowe są w niego wyposażone. Ale niektóre z nich mają uprząż z kieszonką – to przemyślane i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie chcą zabierać na salę ćwiczeń dużej torby, a chcą mieć drobiazgi przy sobie. W takiej kieszonce zmieści się np. karta na siłownię lub drobne pieniądze. Możesz też użyć specjalnego pasa dla biegaczy, w którym nie tylko są kieszonki, ale też wygodne miejsce na bidon.