Data modyfikacji:

Butelka na wodę wielorazowego użytku: jaką wybrać?

Wielorazowa butelka na wodę to wybór ekologiczny i ekonomiczny. Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z kupowania wody butelkowanej na rzecz zwykłej „kranówki”. Jeśli stoisz właśnie przed wyborem swojej pierwszej butelki na wodę wielorazowego użytku, spieszymy z poradą, na jaki typ się zdecydować.

butelka na wodę

Wielorazowe butelki na wodę – z miłości do natury

Co rusz pojawiają się nowe badania udowadniające, że picie wody z kranu naprawdę jest bezpieczne i wystarczające dla ludzkiego organizmu. Ta wiedza skłania coraz więcej osób do rezygnacji z kupowania sklepowej wody mineralnej w plastikowych butelkach. I całe szczęście – bo przecież nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak zgubny wpływ produkcja butelek PET ma na nasze środowisko.

Ekologiczne butelki na wodę to tuż obok dzbanków filtrujących jedne z najsprytniejszych gadżetów, które pozwalają mieć zawsze świeżą i zdatną do picia wodę w zasięgu ręki. Mało tego, jest to rozwiązanie nie tylko przyjazne naturze, ale i twojemu portfelowi – zakup odpowiedniego gadżetu i picie wody kranowej w dłuższej perspektywie wyjdzie cię o wiele taniej, niż woda mineralna.

Jaką butelkę na wodę wybrać?

Na rynku znajdziesz różne modele butelek na wodę wielorazowego użytku. Najtańszymi są te wykonane ze zwykłego plastiku – nie rekomendujemy ich jednak z kilku powodów.
  • Po pierwsze, nie są one przyjazne środowisku.
  • Po drugie, plastikowe butelki nie są trwałe – łatwo pękają, a także źle znoszą mycie w wysokich temperaturach.
  • Po trzecie, złej jakości tworzywa sztuczne mogą pogarszać jakość wody (m.in. przez groźny związek bisfenol A), co wpływa niekorzystnie na zdrowie pijącego.
  • Po czwarte– woda z plastikowych butelek po prostu smakuje gorzej!
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie szklana butelka na wodę lub butelka na wodę ze stali nierdzewnej. Takie materiały są bezpieczne dla środowiska i dla ciebie. Jeśli poszukujesz lekkiej butelki na wodę, zamiast plastiku postaw na nietoksyczny tritan.

Rodzaje butelek na wodę

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów wielorazowych butelek na wodę wykonanych z rożnych materiałów. Aby ułatwić ci wybór, sprawdziliśmy, jakie są słabe oraz mocne strony każdej z nich. Największym atutem szklanych butelek na wodę jest ich neutralność i czystość. Szkło nie wchodzi w reakcję z płynem, nie przepuszczając do niego żadnych toksycznych substancji. Nie wpływa na smak wody, a ponadto bardzo łatwo je wyczyścić. Poza tym, trzeba przyznać, że minimalistyczna butelka na wodę ze szkła prezentuje się naprawdę elegancko.
Do wad szklanych butelek należy zaliczyć przede wszystkim ich wagę oraz to, że mogą ulec stłuczeniu (chyba, że zdecydujesz się na droższą szklaną butelkę na wodę nietłukącą). Szukasz trwałej butelki, którą będziesz mógł zabrać ze sobą wszędzie? Najlepszym wyborem będzie butelka na wodę ze stali nierdzewnej. Takie butelki bardzo często pełnią zarazem rolę termosu – doskonale utrzymują płyn w pożądanej temperaturze. Najlepsze modele posiadają podwójne próżniowe ścianki. W takiej butelce wygodnie przetransportujesz nie tylko wodę, ale także kawę, herbatę czy zimną lemoniadę. Metalowa butelka jest odporna na stłuczenia, ścieranie, obicia – pokochają ją więc osoby, które prowadzą aktywny tryb życia.
Słabym punktem stalowej butelki na wodę może być jej waga – choć nie będzie tak wysoka, jak w przypadku butelek szklanych, miłośnikom lekkich i poręcznych gadżetów niekoniecznie przypadnie do gustu.
Metal i szkło cię nie przekonują? Szukasz lekkiej butelki na wodę, która jednocześnie będzie ekologiczna? Wybierz butelkę na wodę z tritanu – tworzywa sztucznego pozbawionego szkodliwych związków BPA i bisfenoli.
Tritanowe butelki są lekkie i wytrzymałe, dlatego świetnie sprawdzą się nawet w dziecięcych rękach. Bez obaw można myć je w zmywarce. Wykorzystane tworzywa sztucznego sprawia, że mogą przyjmować bardzo ciekawe kształty i kolory.
Trudno wskazać wady tritanowych butelek – łączą w sobie ekologię, bezpieczeństwo i komfort używania. Nic dziwnego, że to właśnie one są najczęściej wybierane!

Dodatkowe cechy butelek na wodę

Niezależnie od tworzywa, z którego są wykonane, butelki na wodę wielorazowego użytku mogą być wyposażone w dodatkowe cenne funkcje.
  • Butelka na wodę z filtrem pozwoli ci cieszyć się wodą zdatną do picia gdziekolwiek jesteś. To jak dzbanek filtrujący i szklanka w jednym – wystarczy, że wlejesz do niej wodę bezpośrednio z kranu. Doskonale sprawdzi się podczas wyjść na miasto, na siłownię, ale też w podróży.
  • Butelka na wodę z wkładem na owoce to propozycja dla tych, którym smak zwykłej „kranówki” nie odpowiada. Sitka na owoce najczęściej dostępne są w butelkach z tritanu, jednak można spotkać je również w modelach szklanych. We wkładzie możesz umieścić np. plasterki cytryny, truskawki, ale także ogórka, miętę czy imbir.

Wielorazowa butelka na wodę – oszczędność i ekologia w jednym

Butelka na wodę wielorazowego użytku to sposób na ograniczenie plastiku szkodzącego środowisku, ale także oszczędność pieniędzy. Ich używanie to także spora wygoda, a w przypadku butelek filtrujących - niemal niczym nieograniczony dostęp do świeżej wody gdziekolwiek jesteś. Już dziś wybierz model dla siebie - zadbaj o naturę oraz stan swojego portfela.
Autorka: Joanna Stanuch