Data modyfikacji:

Jak nauczyć się pływać?


Zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się pływać w dorosłym wieku? To wcale nie musi być trudne! Pamiętaj tylko, aby zawsze ćwiczyć pod okiem ratownika lub doświadczonego trenera. Zaopatrz się w przydatne akcesoria i wybierz odpowiednie miejsce. Jak nauczyć się pływać? Dowiesz się w artykule!
basen

Jak nauczyć się pływać? Najważniejsze zasady


Pływanie to sport niezwykle przyjemny i efektywny zarazem. Pozwala spalić mnóstwo kalorii, angażuje praktycznie wszystkie partie mięśni, a przy tym jest doskonałym sposobem na relaks. Nie każdy z nas jednak nabył tę umiejętność w dzieciństwie. Zastanawiasz się, jak nauczyć się pływać w wieku dorosłym? W artykule znajdziesz nasze porady.

Zanim rozpoczniesz naukę pływania, musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Nigdy nie trenuj samotnie w miejscu, w którym nie ma ratowników. Najlepszą opcją jest nauka pod okiem doświadczonego trenera i taką opcję polecamy. Jeśli chcesz rozpocząć lekcje na własną rękę, zaangażuj w procedurę przyjaciela, który umie pływać i trenuj na strzeżonej plaży lub na basenie pod czujnym okiem ratownika.
Choć łatwiej jest się uczyć pływać w słonej, morskiej wodzie, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest trening w basenie w miejscu, w którym nadal czujesz grunt. Wcale nie musisz wydawać mnóstwo pieniędzy na prywatne lekcje z trenerem. Doskonałym pomysłem będzie zapisanie się na lekcje pływania w grupie na pobliskiej pływalni!

Nauka pływania – dlaczego warto?


Dlaczego warto nauczyć się pływać? Zalet tej dyscypliny sportu jest mnóstwo! Przede wszystkim pływanie to aktywność, która angażuje wszystkie części ciała – ręce, nogi, brzuch, a także plecy. Dodatkowo niezwykle pozytywnie wpływa na kręgosłup. Zajęcia korekcyjne dla osób z wadami postawy niejednokrotnie odbywają się właśnie na basenie.

Pływanie również pozwala spalić mnóstwo kalorii, a co za tym idzie – schudnąć, a także wyrzeźbić sylwetkę. To także doskonały trening cardio wzmacniający serce. Nie można zapomnieć o tym, że pływanie jest po prostu bardzo przyjemne! Trening w wodzie pozwala się zrelaksować i odprężyć, rozluźnić mięśnie i zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Jak nauczyć się pływać? Wybór miejsca


W jakim miejscu najlepiej uczyć się pływać? Niektórzy twierdzą, że idealną opcją jest nauka pływania w morzu. Słona woda ma większą wyporność niż słodka, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać się na powierzchni. Naszym zdaniem jednak nie jest to najlepsza opcja. Na morzu często występują fale, ponadto grunt jest niepewny. Nie jest ono więc bezpiecznym środowiskiem do nauki pływania. Jeśli jednak chcesz postawić na tę opcję, koniecznie wybierz plażę strzeżoną, na której wszystko obserwuje ratownik i nie oddalaj zbytnio się od brzegu.

Najbezpieczniejszym miejscem do nauki pływania jest bez wątpienia basen. Wybierz obiekt, w którym stale pracuje ratownik, aby w razie potrzeby mógł ci pomóc wydostać się z wody.

Jak nauczyć się pływać? Potrzebne sprzęty i akcesoria


Jeśli chcesz nauczyć się pływać, koniecznie zaopatrz się w niezbędne sprzęty. Oczywiście będzie ci potrzebny strój kąpielowy lub kąpielówki oraz czepek, jeśli jest to wymagane na wybranym basenie. Przydadzą ci się również okulary pływackie. Poniżej natomiast zamieszczamy listę akcesoriów, dzięki którym nauka pływania będzie bezpieczniejsza i łatwiejsza:
• deska do pływania,
• makarony do pływania,
• bojka do pływania (np. plastikowa lub dmuchana),
• pas do nauki pływania,
• koło pływackie itp.

Jak nauczyć się pływać? Poradnik krok po kroku


Po długim wstępie wreszcie możemy przejść do tematu, jak szybko nauczyć się pływać krok po kroku. Wszystkie ćwiczenia na początku należy dla bezpieczeństwa wykonywać z deseczką lub makaronem. Zanim zaczniesz, koniecznie wykonaj rozgrzewkę. Poradź się trenera, jakie ćwiczenia będą najlepsze.

Pierwszym krokiem jest nauka utrzymywania się na powierzchni wody. Stań w miejscu, gdzie jest dość płytko i chwyć deseczkę z przodu na brzuchu. Spróbuj położyć się na wodzie, a następnie zacznij poruszać nogami. W dalszych etapach możesz ułożyć się na wodzie na brzuchu z deseczką trzymaną pod klatką piersiową i ruszać nogami jak do strzałki.

Kolejnym etapem jest zwykle nauka pływania strzałką i pieskiem, choć zależy to od trenera. W międzyczasie należy „na sucho”, poza basenem, ćwiczyć ruchy rąk i nóg w poszczególnych stylach. Zapisz się na lekcje pływania na basenie z instruktorem, który poradzi ci, jak nauczyć się pływać bez deski w bezpieczny i skuteczny sposób.

Jak nauczyć się pływać? Poszczególne style


Gdy już nauczysz się utrzymywać na wodzie i pływać pieskiem lub strzałką, prawdopodobnie będziesz chcieć rozpocząć naukę konkretnego stylu pływackiego! Oto najważniejsze z nich.

Styl klasyczny (żabka) – to zdecydowanie najpopularniejszy styl pływacki (choć niektórzy twierdzą, że powszechniejszy jest styl grzbietowy). Jego nazwa wzięła się z faktu, że pływająca nim osoba przypomina nieco tego uroczego płaza. Podczas pływania żabką należy wykonywać naprzemiennie ruchy rąk i nóg.

Wodę zagarnia się ramionami, robiąc kółka od zewnątrz i kierując je z powrotem do środka. Nogami natomiast należy wykonywać bardzo podobne ruchy. Najlepiej jest zobaczyć ten ruch na filmiku lub postępować zgodnie ze wskazówkami trenera.

Bardzo ważną kwestią w temacie pływania żabką jest zanurzanie głowy pod wodę. Choć niektórzy preferują tzw. żabkę odkrytą, nie jest ona zbyt zdrowa dla kręgosłupa. Gdy trzyma się głowę cały czas nad powierzchnią wody, plecy i kark są nienaturalnie wygięte i mogą później boleć.
Styl grzbietowy (grzbiet) – pływanie na plecach jest niezwykle proste, przyjemne i relaksujące. Podczas pływania tym stylem należy nogami wykonywać ruchy nożycowe, a ramionami – krążenia w tył. To wszystko!

Styl kraulowy (kraul) – to najszybszy styl pływacki, ale trudniejszy od żabki i grzbietu. Nogami należy wykonywać nożyce, natomiast rękami – krążenia w przód. Co drugi lub trzeci ruch rąk można wyciągnąć głowę spod wody, by wykonać oddech.

Styl motylkowy (delfin) – jest najtrudniejszym stylem pływackim. Jednocześnie należy wykonywać nogami ruchy falujące, a obiema rękoma naraz – wykonywać krążenia w przód. Styl wymaga sporej koordynacji oraz wytrzymałości pływaka.
Autor: Olga Wacholc