Data publikacji:

Jak nauczyć się pływać?

Pływanie to jedna z tych rzeczy, na której naukę nie jest za późno. Jeśli jeszcze nie opanowałeś tej sztuki, czas przestać szukać wymówek i twardo sobie postanowić – do lata zdobędę nowe umiejętności i w wakacje będę śmigać w wodzie żabką czy kraulem. Podpowiadamy, jak nauczyć się pływać.

Strach przed wodą

Powodów, dla których jako dziecko czy młody człowiek nie nauczyłeś się pływać, może być wiele. Jeśli wynika to ze strachu przed wodą, to pierwszym krokiem będzie zmierzenie się z tym wewnętrznym potworem. Najlepiej... w zaciszu własnej łazienki. Zacznij oswajanie z wodą od ochlapywania twarzy oraz zamaczania całej głowy podczas kąpieli w wannie. Poćwicz też oddychanie oraz otwieranie oczu pod wodą. Warto podkreślić, że na początku będziesz się uczyć pływać w płytkiej wodzie, a nad twoim bezpieczeństwem będzie czuwać ratownik lub instruktor pływania. Tam również możesz oswajać się z wodą. Stojąc przy brzegu i trzymając się krawędzi możesz pomału zanurzać twarz, głowę i mocno wydmuchać bąbelki, czyli zrobić wydech nosem. Innym sposobem jest wyławianie przedmiotów z dna basenu – oczywiście z zanurzoną głową i otwartymi oczami.

Kolejny etap przełamywania strachu dotyczy zobaczenia, jak ciało zachowuje się na wodzie. W tym celu połóż się prosto na plecach lub brzuchu i pozwól zadziałać sile wyporu. Pamiętaj o równomiernym oddechu.

WSKAZÓWKA: na wielu basenach sportowych wydzielone zostają specjalne tory dla osób pływających wolno. Osoby uczące się pływać powinny korzystać właśnie z nich. Nie zapomnij o zachowaniu bezpiecznego odstępu od innych pływaków oraz przestrzeganiu zasady prawej strony (pływania prawą stroną toru).

Naukę pływania najlepiej zaczynać od najmłodszych lat. Nie jest powiedziane, że osoba dorosła nie może zdobyć tej umiejętności. Nie zniechęcaj się!

Pływanie na... stole

Może to się wydać śmieszne, ale zanim wejdziesz do wody na basenie czy otwartym akwenie i zaczniesz ćwiczyć konkretny styl pływania – żabkę, kraul, na grzbiecie, pieskiem czy motylkiem (zamiennie nazywanym delfinem), warto poćwiczyć konkretne ruchy "na sucho". Znajdź w internecie filmiki instruktażowe dotyczące konkretnej techniki pływackiej i po ułożeniu się na stole próbuj naśladować ruchy rąk i nóg charakterystyczne dla danego stylu.

Z pomocą instruktora

Jeśli dotychczas całkowicie stroniłeś od wody lub próbowałeś się naczyć pływać bardzo dawno temu i jak widać z mizernym skutkiem, to najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na naukę pływania pod okiem specjalisty. Schowaj wstyd i nie obawiaj się, że ludzie będą cię wytykać palcami, gdy na basenie pojawisz się z instruktorem. Każdy kiedyś zaczynał, a dla ciebie już samo to, że przełamałeś dotychczasowy opór, powinno być motorem napędowym do nadrobienia zaległości. Zajęcia z instruktorem mają też tę przewagę nad nauką ze znajomym czy w szkółce pływackiej, że tryb nauki jest dopasowany do twoich indywidualnych możliwości i tempa zdobywania kolejnych umiejętności. Ponadto dostajesz natychmiastową informację zwrotną, co robisz źle i jest to na bieżąco korygowane (w większej grupie twoje błędy mogą umknąć uwadze prowadzącego, a wyrobione złe nawyki ciężko potem zwalczyć).

Jeśli lekcje indywidualne są zbyt drogie, a nie masz oporów, aby uczyć się z innymi, wówczas wybierz szkołę pływacką i zajęcia w grupach (zwykle liczą one 3-10 osób).

Pomocne akcesoria

Na grafice: 1. Okulary pływackie Zoggs, 149,99 zł; 2. Okulary pływackie Speedo, 59,99 zł; 3. Okulary Speedo, 21 zł

W nauce pływania przydatne będą różne akcesoria typu deska (pomaga utrzymać się na powierzchni i doskonalić odpowiednią pracę rąk czy nóg), płetwy, makarony, wiosełka do pływania itp. Jeśli zaczynasz panikować, gdy woda zalewa Ci oczy, to niezbędne okażą się także okulary pływackie. Prawidłowa technika pływania przewiduje zanurzanie głowy w wodzie. Odpowiednie gogle ochronią oczy przed wodą, dzięki czemu spokojnie skoncentrujesz się na ćwiczeniu.

Część tych akcesoriów, m.in. deski, pianki, są na wyposażeniu każdego basenu sportowego.

Autor: Sylwia Stwora