Data publikacji:

Zestaw na grunt. Czym jest metoda gruntowa?

Metoda gruntowa to jedna z tych metod, które powinien znać każdy niezależnie od stopnia zaawansowania i umiejętności. Dzięki tej podstawie będziesz w stanie złowić pięknego leszcza czy płoć. Choć jest to metoda dość prosta, postanowiliśmy uszeregować wiedzę co do tej techniki, by każdy nawet początkujący mógł stworzyć idealny zestaw na grunt.
zestaw na grunt

Zestaw na grunt

Na czym polega metoda gruntowa?

W wędkarstwie gruntowym istotą połowu jest podawanie przynęty na dnie zbiornika czy rzeki. Następnie napinamy żyłkę w taki sposób, by w razie pociągnięcia przez rybę przynęty szczytówka zasygnalizowała branie. Wpatrywanie się w drganie szczytówki możesz zastąpić elektronicznym sygnalizatorem bądź wieszanym na żyłce swingerem. Jest to o tyle istotne, że tylko tak możesz w porę zaciąć swój cel i zapewnić sobie niespotykaną radość.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku rzeki, gdzie sygnalizacja brań wymaga zastosowania nieco innej techniki. By szczytówka sygnalizowała wszystko prawidłowo, konieczne jest ustawienie wędki pionowo. Dzięki temu w razie ciągnięcia przynęty szczytówka będzie uginać się w stronę wody, informując o konieczności zaciągnięcia.

Jak zrobić zestaw na grunt?

Od tego, jaki będzie stworzony przez ciebie zestaw na grunt, zależą w dużej mierze indywidualne preferencje. Standardowo w takich przypadkach wędzisko oscyluje w granicach 3,5 do 4,5 metra. Akcji szczytówki może być zarówno paraboliczna, jak i szczytowa. 

Przeczytaj także: Wybieramy wędka dla dziecka

Akcja paraboliczna pomaga w zarzucaniu zestawu na dużo większe odległości, szczytowa natomiast pozwala dużo precyzyjniej wyłapywać brania. Niestety, akcja szczytowa wymaga większego kontrolowania holu, a co za tym idzie doświadczenia ze strony wędkarza. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności, idealnie sprawdzi się tutaj akcja paraboliczna.
Samo wędzisko to jednak nie wszystko w zestawie na grunt. Dobry kołowrotek będzie tutaj bardzo ważny. Optymalne będą tutaj modele o wielkości około 5000, dzięki którym z powodzeniem nawiniemy około 250 metrów żyłki 0,20. Dzięki temu spokojnie poradzimy sobie z każdym nawet największym osobnikiem na wodzie płynącej czy stojącej.
Zestaw na grunt to nie tylko wędka, kołowrotek i żyłka, ale przede wszystkim to, co odpowiada za zachęcanie ryby do ataku. Mowa tutaj oczywiście o koszyku zanętowym i przyponie z haczykiem.

Koszyczek zanętowy pozwala na podawanie przynęty i wabienie potencjalnych celów. Z racji na wagę tego elementu odpowiada on za ułożenie zestawu na dnie i uniemożliwia przesuwanie. Dzięki temu podajemy haczyk dokładnie w miejscu, w którym nęcimy i w którym jest najwięcej ryb. 

W przypadku jezior i zalewów koszyczki mają zazwyczaj kształt prostopadłościanu lub walca o gramaturze od 10 do 100 gram. W metodzie gruntowej wymagane jest regularne przerzucanie zestawu co około 15 min, dzięki czemu donęcamy łowisko i zwiększamy szanse na złapanie medalowego osobnika.
W przypadku rzeki koszyczki są dodatkowo wyposażone w kolce, które mocniej trzymają go w gruncie. Pozwala to skutecznie radzić sobie z nurtem i nie odbiegać od pierwotnego miejsca, w którym nęcimy.

Koszyczki zanętowe to jednak nie jedyny sposób podawania przynęty, jaki możemy zaproponować. W niektórych przypadkach zestaw na grunt ze sprężyną może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem. Głównie dzięki dużej szybkości wymywania przynęty, co przyspieszy przerzucanie zestawów.

Zestaw na grunt – niezbędne dodatki

Decydując się na tworzenie zestawów gruntowych, powinieneś zadbać o kilka bardzo przydatnych akcesoriów. Oprócz takich oczywistości jak podbierak czy podpórki powinieneś pamiętać między innymi o wypychaczu haczyków. Jest to element bardzo ważny, głównie ze względu na humanitarne obchodzenie się z rybami. Głębokie połknięcie haka jest bowiem bardzo trudne do uratowania i właśnie wtedy wypychacz może nam bardzo mocno pomóc.

Oczywiście bardzo przydatne może okazać się również zabranie ze sobą podbieraka i siatki. Dzięki temu możesz w bezpieczny sposób wyciągać ryby z wody oraz zapewnić im odpowiednie warunki w siatce. 

Tak przygotowany możesz z powodzeniem ruszyć na polowanie.