Data modyfikacji:

Zestaw na grunt. Czym jest metoda gruntowa? Jaki zestaw na grunt wybrać?

Metoda gruntowa to popularny sposób łowienia, który sprawdza się wobec wszystkich gatunków ryb w naszych wodach. Jak skompletować zestaw na grunt nad jezioro, a jak, gdy wybieramy się nad rzekę? Co potrzebne będzie, by złowić płoć, leszcza, a jaki ekwipunek pomoże złowić suma? Podpowiadamy.
zestaw na grunt

Zestaw na grunt

W skład zestawu na grunt wchodzi kilka elementów. Najważniejsza jest wędka oraz oczywiście kołowrotek i żyłka główna, a także żyłka do przyponów, czyli o mniejszej średnicy, niż ta na kołowrotku, ciężarek – zazwyczaj ołowiany, przyda się też krętlik (czyli element złożony z dwóch kółeczek, obracających się w przeciwnych kierunkach, który zapobiega skręcaniu się żyłki), do połączenia żyłki głównej z przyponem. Wszystkie elementy będą się różnić w zależności od tego, na jaki gatunek ryby będziemy się nastawiać oraz na jakim akwenie będziemy łowić.

Na czym polega metoda gruntowa?

W wędkarstwie gruntowym istotą połowu jest podawanie przynęty na dnie zbiornika czy rzeki. Następnie napinamy żyłkę w taki sposób, by w razie pociągnięcia przez rybę przynęty szczytówka zasygnalizowała branie. Wpatrywanie się w drganie szczytówki możesz zastąpić elektronicznym sygnalizatorem bądź wieszanym na żyłce swingerem. Jest to o tyle istotne, że tylko tak możesz w porę zaciąć swój cel i zapewnić sobie niespotykaną radość.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku rzeki, gdzie sygnalizacja brań wymaga zastosowania nieco innej techniki. By szczytówka sygnalizowała wszystko prawidłowo, konieczne jest ustawienie wędki pionowo. Dzięki temu w razie ciągnięcia przynęty szczytówka będzie uginać się w stronę wody, informując o konieczności zaciągnięcia.

Jak zrobić zestaw na grunt?

Od tego, jaki będzie stworzony przez ciebie zestaw na grunt, zależą w dużej mierze indywidualne preferencje. Standardowo w takich przypadkach wędzisko oscyluje w granicach 3,5 do 4,5 metra. Akcji szczytówki może być zarówno paraboliczna, jak i szczytowa. 

Przeczytaj także: Wybieramy wędka dla dziecka

Akcja paraboliczna pomaga w zarzucaniu zestawu na dużo większe odległości, szczytowa natomiast pozwala dużo precyzyjniej wyłapywać brania. Niestety, akcja szczytowa wymaga większego kontrolowania holu, a co za tym idzie doświadczenia ze strony wędkarza. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności, idealnie sprawdzi się tutaj akcja paraboliczna.
Samo wędzisko to jednak nie wszystko w zestawie na grunt. Dobry kołowrotek będzie tutaj bardzo ważny. Optymalne będą tutaj modele o wielkości około 5000, dzięki którym z powodzeniem nawiniemy około 250 metrów żyłki 0,20. Dzięki temu spokojnie poradzimy sobie z każdym nawet największym osobnikiem na wodzie płynącej czy stojącej.
Zestaw na grunt to nie tylko wędka, kołowrotek i żyłka, ale przede wszystkim to, co odpowiada za zachęcanie ryby do ataku. Mowa tutaj oczywiście o koszyku zanętowym i przyponie z haczykiem.

Koszyczek zanętowy pozwala na podawanie przynęty i wabienie potencjalnych celów. Z racji na wagę tego elementu odpowiada on za ułożenie zestawu na dnie i uniemożliwia przesuwanie. Dzięki temu podajemy haczyk dokładnie w miejscu, w którym nęcimy i w którym jest najwięcej ryb. 

W przypadku jezior i zalewów koszyczki mają zazwyczaj kształt prostopadłościanu lub walca o gramaturze od 10 do 100 gram. W metodzie gruntowej wymagane jest regularne przerzucanie zestawu co około 15 min, dzięki czemu donęcamy łowisko i zwiększamy szanse na złapanie medalowego osobnika.
W przypadku rzeki koszyczki są dodatkowo wyposażone w kolce, które mocniej trzymają go w gruncie. Pozwala to skutecznie radzić sobie z nurtem i nie odbiegać od pierwotnego miejsca, w którym nęcimy.

Koszyczki zanętowe to jednak nie jedyny sposób podawania przynęty, jaki możemy zaproponować. W niektórych przypadkach zestaw na grunt ze sprężyną może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem. Głównie dzięki dużej szybkości wymywania przynęty, co przyspieszy przerzucanie zestawów.

Zestaw na grunt – niezbędne dodatki

Decydując się na tworzenie zestawów gruntowych, powinieneś zadbać o kilka bardzo przydatnych akcesoriów. Oprócz takich oczywistości jak podbierak czy podpórki powinieneś pamiętać między innymi o wypychaczu haczyków. Jest to element bardzo ważny, głównie ze względu na humanitarne obchodzenie się z rybami. Głębokie połknięcie haka jest bowiem bardzo trudne do uratowania i właśnie wtedy wypychacz może nam bardzo mocno pomóc.

Oczywiście bardzo przydatne może okazać się również zabranie ze sobą podbieraka i siatki. Dzięki temu możesz w bezpieczny sposób wyciągać ryby z wody oraz zapewnić im odpowiednie warunki w siatce. 

Tak przygotowany możesz z powodzeniem ruszyć na polowanie. 

Zestaw na grunt nad jezioro i staw

Jeśli wybierasz się nad jezioro lub staw, zrezygnuj z dużych ciężarków gruntowych, ponieważ w akwenach tych dno jest zazwyczaj dość miękkie, czasami nawet muliste – warto to wcześniej sprawdzić, żeby przygotować odpowiedni sprzęt. W zbiornikach stojących nie będzie też oczywiście nurtu. Kompletując taki zestaw gruntowy na wodę stojącą, trzeba zaopatrzyć się w rurki antysplątaniowe, które odpychają przypon z haczykiem od ciężarka, co zapobiega splataniu go z żyłką główną, a także koszyczki na zanętę. Wędziska (wędki) nie będą musiały być tak mocne jak w przypadku, kiedy będziemy łowić na rzece, bo ryby w wodach stojących są mniej waleczne, niż te w rzekach. Najlepsza wędka do gruntówki na jezioro to model o długości od 240 cm do 4 metrów. Zdecydowanie lepiej się sprawdzają te dłuższe o ciężarze wyrzutowym do 60 gram, ponieważ nie używamy ciężarków gruntowych. Żyłka główna takiego zestawu nie powinna przekraczać średnicy 0,28 mm. Najlepiej sprawdzają się ciężarki zwane „oliwkami” z zatopionym krętlikiem. Zastosować możemy także koszyczek zanętowy z ciężarkiem ołowianym. „Oliwki” i koszyczki można kupić z rurkami zapobiegającymi splątaniu zestawu. Warto pamiętać, że gramatura naszego ciężarka powinna być dobrana tak, aby nie wpadał on w muł i nie zatapiał w nim naszej przynęty.

Jakie ryby złowimy na zestaw na grunt w wodach stojących?

Na wodach stojących na grunt zazwyczaj liczymy na białe ryby, czyli płocie, leszcze, krąpie, karpie i inne ryby spokojnego żeru. Ale zestaw gruntowy sprawdzi się też do połowu ryb drapieżnych.
  • Zestaw na płoć z gruntu będzie składał się z rurki antysplątaniowej, a zamiast koralika użyjemy gumowego stopera, potrzebny będzie też koszyczek zanętowy, krętlik i oczywiście haczyk w rozmiarze pomiędzy 8 a 12, na takie haki będziemy mogli założyć nawet małe przynęty – ziarenka kukurydzy, białe robaki czy większe, np. dżdżownice.

  • Zestaw gruntowy na żywca kompletujemy identycznie jak zwykłą gruntówkę, tyle że bez zastosowania koszyczków. Zestaw musi mieć długi przypon, żeby żywiec miał swobodę. Łowienie z gruntu na żywca sprawdza się tylko wtedy, gdy nie musimy zarzucać naszego zestawu zbyt daleko, ze względu na żywotność naszego żywca. Stosujemy tylko te gatunki ryb, które złowiliśmy w zbiorniku, w którym łowimy – takimi przynętami możemy zwabić nawet sandacza lub węgorza.

Kompletujemy zestaw gruntowy nad rzekę

Kompletując sprzęt do zestawu gruntowego do łowienia na rzece, musimy wybrać trochę mocniejsze elementy niż te w zestawie nad jezioro. Wędki powinny mieć większy ciężar wyrzutowy, nawet do 300 gram, można też wybrać te krótsze od 240 cm do 3 metrów. Kołowrotek również będzie trochę większy, głównie ze względu na grubość linki, a najbardziej optymalne rozmiary to pomiędzy 4000 a 6000. Żyłkę główną możemy zastąpić plecionką, jednak przypon powinien być z żyłki o grubości i wielkości haczyków.

Ryby w rzekach – jakie złowimy na zestaw na grunt?

Zestaw zawsze dobieramy pod kątem ryb, na które się nastawiamy. Z dobrze skompletowanym sprzętem w rzece mamy szanse złowić:
  • leszcze: w zestawie na leszcze zastosujemy haki w rozmiarze od 6 do 12 na żyłce przyponowej o grubości do 0,20 mm,

  • suma: zestaw na suma z gruntu będzie wymagał haków w większych rozmiarach – od 2/0 do 6/0 i przypon z minimum 0,35. W zależności od siły nurtu i głębokości wody w miejscu, w którym łowimy, dobieramy odpowiednią wagę ciężarka. Zazwyczaj stosuje się ciężarki od 80 gram, zaś przy silnym nurcie może to być waga nawet do 250 gram. Potrzebne będą także podstawki do wędki, które wbija się w ziemię. Łowiąc na rzekach, możemy użyć jako przynęty białych robaków, rosówek, martwych ryb, podrobów drobiowych, żółtego sera czy nawet kulek proteinowych w różnych smakach. Gruntówkami można łowić z brzegu, jak i z łodzi czy pontonu.
Autor: Jakub Grzelak, Agnieszka Jastrzębska