Data publikacji:

Wybieramy wędkę dla dziecka

Planujesz rodzinne wędkowanie? Pamiętaj, że dzieci szybko rosną, dlatego zainwestuj w wędkę, która posłuży kilka sezonów. Jaka dokładnie powinna być wędka dla dzieci? Czym kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.

wędka dla dziecka

Sprzęt dla początkujących jest zazwyczaj łatwiejszy w obsłudze, lżejszy i poręczniejszy niż ten dla profesjonalistów. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych typów wędek, sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy wyborze. Istotnych jest kilka parametrów.

Znawcy za najważniejszy uważają parametr zwany „akcja”, który określa, jak wędka zachowuje się podczas wyciągania ryby, a więc, jak działa w akcji – czyli podczas zarzucania przynęty i wyciągania ryby z wody. Im wędka bardziej się podczas pracy będzie odkształca, tym będzie wolniejsza.

Dlatego dla początkujących i młodych wędkarzy warto wybierać wędki o szybkiej akcji. Następnym ważnym kryterium będzie masa, czyli waga przynęty z obciążeniem. Dla początkujących najlepsza masa to ta nie przekraczająca 80 g. Ważną cechą jest też oczywiście waga samej wędki – im lżejsza, tym oczywiście lepiej, warto wybierać lekkie modele z włókna węglowego.

Sprawdź także jaką dobrą latarkę na ryby wybrać.

Pod uwagę należy też brać długość wędki – ta zależna jest od metody wędkowania, do której przeznaczona jest wędka. Najkrótsze modele mogą mieć około pół metra, a te najdłuższe mierzą nawet 18 metrów.

Sprawdź również, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.

Na początek – wędka dla dzieci spławikowa

Dla młodych wędkarzy szczególnie polecaną wędką jest model spławikowy. To prosta wędka, dzięki której można nauczyć się podstaw wędkowania. Ważną cechą wędki spławikowej jest jej niewielki ciężar, a ma on znaczenie zwłaszcza na początku, ponieważ ręce niewprawionych wędkarzy szybko się męczą, zatem wędka dziecięca powinna być bardzo lekka.

Budowa wędki dla początkujących powinna być jak najprostsza, by ułatwiała obsługę i nie zniechęcała do nauki. Modelem, który polecany jest dla dzieci jest wędka typu bat. Nie ma ona ani kołowrotka, ani przelotek (kółeczek, w które wkładamy żyłkę), a jej konstrukcja opiera się na żyłce przywiązanej do końca kija, zakończonej haczykiem.

Wędka bat dla początkujących powinna mieć długość nie większą niż 5 metrów. Żyłka powinna mieć grubość od 0,12 d 0,14 mm. Numer haczyka to 10 lub 14, a wyporność spławika powinna wynosić 1 lub 2 g. Odpowiednią przynętą do metody spławikowej będą białe lub czerwone robaki albo kukurydza (gotowana, może być z puszki).

Wędka dla dzieci typu match – dla tych, którzy znają już podstawy

Jaka wędka dla dziecka, które już opanowało postawy? Jeśli łowi już z wędką bat, można spróbować przejść do wędki typu match, która wyposażona jest już w kołowrotek i przelotki, dzięki czemu żyłkę z przynętą można zarzucać naprawdę na duże odległości. Taka wędka sprawdzi się na dużych jeziorach lub szerokich rzekach.

Jakie wędki dla dzieci do łowienia na duże odległości?

Wędką dla jeszcze bardziej zaawansowanych będzie wędka odległościowa, która umożliwia zarzucanie przynęty na bardzo dalekie odległości – sama wędka ma zazwyczaj długość około 4 metrów i konstrukcję segmentową lub teleskopową (elementy wsuwają się w siebie). Mają też kołowrotek łożyskowy, który zapewnia szybkie rozwijanie się żyłki. Wędki te są też dość lekkie.