Sum to, po biełudze, druga największa w Europie ryba słodkowodna. Jego średnia długość wynosi 3 metry, waga – 100 kg. Jego otwór gębowy jest silnie uzębiony, a nad górną szczęką znajdują się dwa charakterystyczne wąsy.
Jest drapieżnikiem. Czasem połasi się nawet na żaby, małże, padlinę, małe ssaki lub ptaki. Najchętniej poluje jednak na niewielkie ryby. To dlatego suma warto łowić na żywca. Choć nie tylko – bardzo popularną metodą jest także łowienie na wątrobę.
Sum zamieszkuje przydenne partie głębokich rzek i jezior. Żeruje po zmroku. Mimo że jego miejscem jest głębina, w nocy wychodzi na wypłycenia. Łowi się go właśnie tam.
Jaki zestaw na suma zatem wybrać? Przede wszystkim mocny. Nie powinno się przeceniać możliwości swojego zestawu, tak samo, jak nie można nie doceniać siły suma. Zestaw na suma będzie różnił się od siebie w zależności od tego, czy wybierzesz metodę spinningową czy połów z gruntu na żywca lub wątróbkę.
Przy spinningu wędka powinna mieć od 2,7 do 3 m (ciężar wyrzutu 50-100 g). Jeśli zamierzasz łowić z gruntu, zdecyduj się na bardzo mocny kij o długości 3-3,3 m (ciężar wyrzutu 100-150 g). Kołowrotek niech ma wtedy wolny bieg. Na szpuli powinno znaleźć się 200-300 m linki.
Przeczytaj także: Jaka jest dobra latarka na ryby? Czołowa!
Wędzisko niech będzie w miarę elastyczne. Podczas holu sum będzie najprawdopodobniej obracał się i uderzał ogonem w żyłkę lub plecionkę. Brak sztywności wędki może pomóc chronić plecionkę bądź żyłkę przed zerwaniem.
Warto wybrać wędzisko morskie lub stricte pod suma. Kołowrotek – raczej metalowy, nie plastikowy – holowanie ryby może potrwać nawet do godziny. Oprócz tego stalowy przypon i ciężarek, który utrzyma zestaw na suma na dnie oraz stalową podpórkę na wędkę. Na koniec, oczywiście, hak bądź kotwica.
Ciężar wyrzutu wędziska to maksymalne obciążenie wędki, z jakim możemy wykonać rzut, aby nie nadwyrężyć wędziska. Podaną dla wędki wartość lbs pomnóż razy 454, a następnie podziel przez 16. Jeden funt to 454 gramy. 16 to stała ugięcia blanku.
Wzór ten pomoże ci sprawdzić wartość ciężaru wyrzutu dla twojej wędki – wiedza ta, w założeniu, chroni przed uszkodzeniem sprzętu. W przypadku zestawu na suma należy mieć pewność, że jest się przygotowanym do wędkowania.
Oczywiście gruba. Użytkownicy forów wędkarskich polecają przede wszystkim plecionkę (alternatywą jest naprawdę solidna żyłka). Choć mówi się, że dla spinningu grubość plecionki to 0,25, a dla metody gruntowej 0,35-0,50, to wielu wędkarzy poleca jeszcze grubsze plecionki i żyłki.
Sum rzuca się na przynętę z dużą zapalczywością. Z tego względu nie jest w stanie odstraszyć go gruba żyłka lub plecionka. Stosowanie karpiówki lub żyłki 0,35 wydaje się więc doświadczonym sumiarzom niedocenianiem mocy ryby lub po prostu przecenianiem swoich możliwości. A plecionka 0,5-0,9 wydaje się dla wielu być słusznym wyborem.
Pamiętaj, aby elementy zestawu na suma współgrały ze sobą. Każdy niech będzie mniej więcej tego samego kalibru. Żyłka lub plecionka pod względem wytrzymałości niech odpowiadają krętlikowi. Bo na nic wytrzymałość żyłki 20 kg, jeżeli krętlika to jedynie 10. Tak samo bezzasadny wydaje się być wybór krętlika o wytrzymałości 100 kg, gdy żyłki – 20.
Wielkość haka dostosuj go do wielkości przynęty. Duży żywiec wymaga mocnego haka, pęk rosówek – stosunkowo mniejszego. Łowiąc na żywca, zawieś na haku (np. 10/0) półkilogramowego leszcza lub karpia. 20 cm niżej umieść luźno zamocowaną kotwicę.
Po ataku na rybę automatycznie (od spodu) zasysana jest i kotwica. Takie branie umożliwia błyskawiczne zacinanie. Grunt ustawia się dość płytko – do 1 m.
Kiedy zacinać suma z gruntu? Właściwie od razu. Mocny sprzęt przydaje się właśnie po to, aby hol mógł być siłowy. Sumy o wadze ponad 20 kg raczej nie uciekają w zawady, ale jeśli obiorą kierunek, prą do przodu.
Należy trzymać wtedy rybę krótko, bo bardzo trudno ją zatrzymać. Staraj się nie wypuszczać jej z zatoki. Nie pozwól uciec w nurt.
Łowienie na wątrobę jest bardzo popularną metodą połowu suma. Zamiast żywca na haku umieszcza się wątróbkę. Może to być wątroba drobiowa (delikatniejsza), wieprzowa lub wołowa.
Często problemem jest zsuwanie się wątróbki z haka albo kotwicy. Aby temu zapobiec, sumiarze stosują różnego rodzaju triki. Wątróbkę nabija się na hak w taki sposób, jakby zszywało się nim grubą tkaninę. Innym sposobem jest umocowanie mięsa na kotwicy (przebijając jej oczko), zanim kotwicę umieści się w zestawie.
Wątrobę można też włożyć w pończochę lub owinąć bandażem. Popularnym sposobem na wzbogacenie walorów wątroby w pończosze jest umieszczenie wokół niej kilku dorodnych rosówek. Minusem zestawu na suma na wątrobę jest fakt, że przynęta jest miękka i sum łatwo może wyczuć ostrze kotwicy.