Data modyfikacji:

Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma

Planujesz złowić życiowy okaz? Zaopatrz się w odpowiedni zestaw na suma. Przedstawiamy kilka metod połowu i podpowiadamy, w jaki zestaw na suma trzeba się zaopatrzyć, by złowić największego drapieżnika występującego w naszych wodach.
zestaw na suma

Zestaw na suma

Zestaw na suma będzie się różnił w zależności od tego, czy lubimy łowić aktywnie, czy też wolimy urządzić weekendową „zasiadkę”. Poniższe metody sprawdzą się zarówno na rzekach, jak w wodach stojących.

Jaki zestaw na suma?

Sum to, po biełudze, druga największa w Europie ryba słodkowodna. Jego średnia długość wynosi 3 metry, waga – 100 kg. Jego otwór gębowy jest silnie uzębiony, a nad górną szczęką znajdują się dwa charakterystyczne wąsy.

Jest drapieżnikiem. Czasem połasi się nawet na żaby, małże, padlinę, małe ssaki lub ptaki. Najchętniej poluje jednak na niewielkie ryby. To dlatego suma warto łowić na żywca. Choć nie tylko – bardzo popularną metodą jest także łowienie na wątrobę.

Sum zamieszkuje przydenne partie głębokich rzek i jezior. Żeruje po zmroku. Mimo że jego miejscem jest głębina, w nocy wychodzi na wypłycenia. Łowi się go właśnie tam.

Jaki zestaw na suma zatem wybrać? Przede wszystkim mocny. Nie powinno się przeceniać możliwości swojego zestawu, tak samo, jak nie można nie doceniać siły suma. Zestaw na suma będzie różnił się od siebie w zależności od tego, czy wybierzesz metodę spinningową czy połów z gruntu na żywca lub wątróbkę.

Przy spinningu wędka powinna mieć od 2,7 do 3 m (ciężar wyrzutu 50-100 g). Jeśli zamierzasz łowić z gruntu, zdecyduj się na bardzo mocny kij o długości 3-3,3 m (ciężar wyrzutu 100-150 g). Kołowrotek niech ma wtedy wolny bieg. Na szpuli powinno znaleźć się 200-300 m linki.

Przeczytaj także: Jaka jest dobra latarka na ryby? Czołowa!

Wędzisko niech będzie w miarę elastyczne. Podczas holu sum będzie najprawdopodobniej obracał się i uderzał ogonem w żyłkę lub plecionkę. Brak sztywności wędki może pomóc chronić plecionkę bądź żyłkę przed zerwaniem.

Warto wybrać wędzisko morskie lub stricte pod suma. Kołowrotek – raczej metalowy, nie plastikowy – holowanie ryby może potrwać nawet do godziny. Oprócz tego stalowy przypon i ciężarek, który utrzyma zestaw na suma na dnie oraz stalową podpórkę na wędkę. Na koniec, oczywiście, hak bądź kotwica.

Jak obliczyć ciężar wyrzutu?

Ciężar wyrzutu wędziska to maksymalne obciążenie wędki, z jakim możemy wykonać rzut, aby nie nadwyrężyć wędziska. Podaną dla wędki wartość lbs pomnóż razy 454, a następnie podziel przez 16. Jeden funt to 454 gramy. 16 to stała ugięcia blanku.

Wzór ten pomoże ci sprawdzić wartość ciężaru wyrzutu dla twojej wędki – wiedza ta, w założeniu, chroni przed uszkodzeniem sprzętu. W przypadku zestawu na suma należy mieć pewność, że jest się przygotowanym do wędkowania.

Jaka żyłka lub plecionka w zestawie na suma?

Oczywiście gruba. Użytkownicy forów wędkarskich polecają przede wszystkim plecionkę (alternatywą jest naprawdę solidna żyłka). Choć mówi się, że dla spinningu grubość plecionki to 0,25, a dla metody gruntowej 0,35-0,50, to wielu wędkarzy poleca jeszcze grubsze plecionki i żyłki.

Sum rzuca się na przynętę z dużą zapalczywością. Z tego względu nie jest w stanie odstraszyć go gruba żyłka lub plecionka. Stosowanie karpiówki lub żyłki 0,35 wydaje się więc doświadczonym sumiarzom niedocenianiem mocy ryby lub po prostu przecenianiem swoich możliwości. A plecionka 0,5-0,9 wydaje się dla wielu być słusznym wyborem.

Pamiętaj, aby elementy zestawu na suma współgrały ze sobą. Każdy niech będzie mniej więcej tego samego kalibru. Żyłka lub plecionka pod względem wytrzymałości niech odpowiadają krętlikowi. Bo na nic wytrzymałość żyłki 20 kg, jeżeli krętlika to jedynie 10. Tak samo bezzasadny wydaje się być wybór krętlika o wytrzymałości 100 kg, gdy żyłki – 20.

Jak dobrać wielkość haka na suma? Jaki grunt na suma?

Wielkość haka dostosuj go do wielkości przynęty. Duży żywiec wymaga mocnego haka, pęk rosówek – stosunkowo mniejszego. Łowiąc na żywca, zawieś na haku (np. 10/0) półkilogramowego leszcza lub karpia. 20 cm niżej umieść luźno zamocowaną kotwicę.

Po ataku na rybę automatycznie (od spodu) zasysana jest i kotwica. Takie branie umożliwia błyskawiczne zacinanie. Grunt ustawia się dość płytko – do 1 m.

Najważniejsza wędka – zestaw na suma w metodzie spinningowej

Metoda spinningowa jest już coraz rzadziej wybierana, ponieważ jest trudna i mało skuteczna. Ale to właśnie ta metoda zapewnia przeżycia nieporównywalne z niczym innym w łowieniu suma – chodzi o spektakularne wyciąganie ryby z wody. Dzieje się tak ze względu na sprzęt, którym łowimy. W metodzie spinningowej najważniejsza jest wędka. Musi być mocna, o długości od 240 cm do 275 cm. Jeśli chodzi o przedział wyrzutowy, to jego wartość powinna liczyć co najmniej 15 do 80 gram, a optymalne wydają się wartości pomiędzy 20 a 60 gram. Wędka w spinningowym zestawie na suma nie może być zbyt ciężka, bo prawdopodobnie spędzimy z nią nad wodą co najmniej kilka godzin. Plecionka (żyłka) – najlepsza będzie ta o średnicy nie większej niż 0,26 mm. Jak dobrać kołowrotek? Wybór jest ogromny, ale na pewno sprawdzą się modele w rozmiarze od 2500 do 4000 (producenci tak oznaczają rozmiar kołowrotka). Na kołowrotku powinno się zmieścić od 100 do 150 metrów plecionki. Spinningować można z brzegu, ale i z łodzi, a najlepsze efekty metoda gwarantuje w lipcu, sierpniu, czasem także we wrześniu. Najkorzystniejszą porą dnia na łowienie są poranki i wieczory, kiedy duże sumy potrafią wyjść na wodę o głębokości około metra, bo tam właśnie gromadzą się drobne ryby, na które drapieżne sumy polują. Dobrymi łowiskami będą też podmyte burty i przykosy, czyli trójkątne, czasowe spłycenia w nurcie rzeki. Przynęta w spinningowym zestawie na suma to najczęściej guma, kopyto, twister, a na płytkich wodach sprawdzą się też woblery.

Przede wszystkim mocny sprzęt – zestaw na suma w metodzie wertykalnejj

Kolejną metodą łowienia suma jest metoda wertykalna. Polega na pionowym podnoszeniu i opuszczaniu przynęty. Takie wędkowanie zdobywa coraz większą popularność. Zestaw na suma w metodzie wertykalnej musi składać się z mocnego sprzętu, przede wszystkim wędki z ogromnym zapasem mocy, równie mocnym i dużym kołowrotkiem. Trzeba tu używać plecionek o grubości od 0,35 do 0,50 mm. W zestawie na suma łowionego metodą wertykalną najczęstszą przynętą będzie pęczek rosówek zakładany na tak zwaną „spódnicę”, czyli ołowiową kulę z kolorowymi koralikami, uzbrojoną w hak lub kotwicę. Tą metodą łowimy jedynie z łodzi, dlatego potrzebny będzie także dodatkowy sprzęt, dość dobra echosonda do wykrywania ryb i kwok, czyli urządzenie do wabienia suma. Wybieraj wędki o ciężarze wyrzutowym pomiędzy 150 a 250 gram i długości od 180 do 220 cm, a najlepsze będą te czułe, o szybkiej akcji. Taki sposób łowienia sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych, gdzie jest dużo powalonych drzew i innych zaczepów, ale metodą wertykalną można też łowić na przykosach i w samym nurcie rzeki.

Zestaw na suma w metodzie gruntowej

Kolejną metodą, w której trzeba będzie skompletować zestaw na suma, jest tradycyjna gruntówka z ciężarkiem ołowianym. Tutaj także musimy dobrze dobrać sprzęt, przede wszystkim każdy oddzielny element musi być mocny. Wędki mogą być długie, mogą mieć nawet około 4 metrów o ciężarze wyrzutowym od 150 do 300 gram i więcej. Kołowrotek powinien pomieścić na szpuli minimum 150 metrów grubej żyłki – o grubości od 0,40 mm i więcej. Dobierz haki w rozmiarze od 1/0 do 6/0 w zależności od wielkości przynęty. W tej metodzie przynętą może być praktycznie wszystko, co może zwabić suma – rosówki, zwykła dżdżownica, wątroba drobiowa, martwe ryby czy filety z ryb. Jest to metoda stacjonarna, ale z łodzi czy pontonu także można z niej korzystać. Z gruntówkami kojarzą się wypady „na nocki” i według doświadczonych wędkarzy faktycznie są one skuteczne.

Jaki zestaw na suma „na zrywkę”?

Popularna jest też tzw. „wywózka” lub metoda „na zrywkę”. Dzięki niej można podać przynęty w odległe, trudno dostępne miejsca. W tym zestawie na suma potrzebny będzie przede wszystkim sprzęt pływający, a także mocne wędki, bójka z obciążeniem i dużo plecionki na kołowrotku. Wędki mogą być zbliżone parametrami do wędek z metody gruntowej. Łowienie tym sposobem polega na wywożeniu pontonem lub łódką zestawu na suma i ustawieniu go do wcześniej przygotowanej bojki zakotwiczonej np. na oddalonej od brzegu przykosie lub po prostu w głębokiej rynnie w nurcie. Zestaw z przynętą podwiązujemy do bojki za pomocą mniej wytrzymałej żyłki, tak aby w momencie brania linka się zerwała, a ryba, która skusi się na naszą przynętę, zostanie na lince głównej zestawu. Przynętami będą tu sporych rozmiarów żywce, leszcze, karasie.

Zestaw na suma z gruntu

Kiedy zacinać suma z gruntu? Właściwie od razu. Mocny sprzęt przydaje się właśnie po to, aby hol mógł być siłowy. Sumy o wadze ponad 20 kg raczej nie uciekają w zawady, ale jeśli obiorą kierunek, prą do przodu.

Należy trzymać wtedy rybę krótko, bo bardzo trudno ją zatrzymać. Staraj się nie wypuszczać jej z zatoki. Nie pozwól uciec w nurt.

Zestaw na suma na wątrobę

Łowienie na wątrobę jest bardzo popularną metodą połowu suma. Zamiast żywca na haku umieszcza się wątróbkę. Może to być wątroba drobiowa (delikatniejsza), wieprzowa lub wołowa.

Często problemem jest zsuwanie się wątróbki z haka albo kotwicy. Aby temu zapobiec, sumiarze stosują różnego rodzaju triki. Wątróbkę nabija się na hak w taki sposób, jakby zszywało się nim grubą tkaninę. Innym sposobem jest umocowanie mięsa na kotwicy (przebijając jej oczko), zanim kotwicę umieści się w zestawie.

Wątrobę można też włożyć w pończochę lub owinąć bandażem. Popularnym sposobem na wzbogacenie walorów wątroby w pończosze jest umieszczenie wokół niej kilku dorodnych rosówek. Minusem zestawu na suma na wątrobę jest fakt, że przynęta jest miękka i sum łatwo może wyczuć ostrze kotwicy.

Autor: Barbara Szega, Agnieszka Jastrzębska