Okoń to jedna z najchętniej łowionych ryb przez polskich wędkarzy – zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych. Jej charakterystyczny wygląd z agresywnie wyglądającymi łuskami, szerokim otworem gębowym i jasnopomarańczowymi płetwami sprawia, że nie sposób pomylić jej z inną rybą. Brak sezonu ochronnego i duże brania w okolicy czerwca i lipca sprawiają, że wielu wędkarzy rozpoczyna swoją przygodę właśnie od tego gatunku. Jak złowić okonia? Jak wybrać dobry zestaw na okonia? Podpowiadamy!
Przeczytaj również: Jak wybrać łowisko wędkarskie?
Okoń to ryba, którą zapewne każdy spinningista bardzo dobrze zna - jest to jeden z najciekawszych i najprzyjemniejszych gatunków do łowienia. Początkujący mogą na niej zdobyć swoje pierwsze szlify, natomiast doświadczeni przetestują nowe sztuczki i odświeżą sobie stare, niewychodzące z mody myki.
Zachęcający jest również fakt, iż niemal przez cały okres wędkarski ryby te są aktywne, a szczyt ich brania przypada na późne lato i praktycznie całą jesień. We wrześniu i w październiku złapane osobniki nierzadko będą przekraczać długość 40 cm i wagę 2 kilogramów, co dodatkowo zachęca do połowu tego typu ryb.
Myli się jednak ten, kto sądzi, że okoń daje się łatwo złapać. Ryby te są na tyle czujne, że w razie wyczucia zagrożenia zerwą się od razu lub podprowadzą przynętę pod sam pomost. Nie należy też zbyt szybko się cieszyć ze zdobyczy – okonie często trącają przynętę, przez co upewniają się, że nie jest to żadna pułapka. Odpowiednie wyczucie czasu i cierpliwość bywają w tym wypadku na wagę złota.
Można więc stwierdzić, iż okoń nie należy do pogromców wędkarzy, jednak niewprawionym adeptom wędkowania może napsuć sporo krwi. Warto więc – poza skompletowaniem odpowiedniego zestawu na okonia – wybrać się na pierwszych kilka połowów z osobą, która ma doświadczenie w spinningu, a najlepiej – w łowieniu tego konkretnego gatunku ryb.
Udając się na połów okonia, warto przygotować przemyślany zestaw przynęt, żyłek i innych akcesoriów, które umożliwią skuteczne łapanie tej ryby. Co do zasady, korzystamy z zestawu na okonia spinning przy użyciu wędziska o małym wyrzucie do 10 g, długości od 230 do 270 cm oraz o żyłce nie grubszej niż 0,18 mm (w zależności od spodziewanej wagi ryby).
Ponieważ okoń lubi niestandardowe ruchy, warto mieć w zapasie co najmniej kilka rodzajów przynęt miękkich:
Jak zrobić zestaw na okonia? Metod jest wiele, chciałoby się rzec: gdzie dwóch wędkarzy, tam trzy zdania. Wertując poradniki internetowe, spotkać się można z opiniami, iż skuteczne przynęty gumowe mogą sięgać nawet do 10 centymetrów długości, co wydaje się być stosunkowo dużym rozmiarem jak na taką rybę. Optymalny rozmiar przynęt mieści się w widełkach 2 do 5 cm, przez co ryba nie tylko zainteresuje się gumą, ale także dość szybko złapie się na haczyk.
Warto także stosować metodę „czym ryba żywi się w zbiorniku, tym ją wab”. Najrozsądniejszym rozmiarem wydaje się być zatem zakup kompletnego zestawu przynęt okoniowych, który sprawdzi się niezależnie od panującej aury czy akwenu, w którym będziemy łowić.
Polecamy: Zestaw na lina
Nieco rzadziej wykorzystuje się metodę spławikową, jednak jeśli się na nią zdecydujemy, warto zabrać następujący zestaw na okonia:
Nie ma jednolitego przepisu na sukces, nie istnieje też magiczne wędzisko czy uniwersalna przynęta, która zagwarantuje nam wyciąganie okoni raz za razem. Warto jednak zastosować poniższe wskazówki, dzięki którym zwiększymy swoje szanse na skuteczny połów naprawdę ciekawych osobników.
Najlepszym okresem na połów jest sezon jesienny, czyli wrzesień, październik oraz listopad. Mimo iż nie ma formalnego okresu ochronnego, warto wstrzymać się z wędkowaniem w okresie tarła, to jest od marca do czerwca. Dzięki temu ryby będą mogły się spokojnie rozmnożyć, a co za tym idzie – na jesień szanse złowienia okonia będą o wiele wyższe.
Okonie wykazują się największą aktywnością o świcie, co nie oznacza, że tylko w godzinach porannych mamy szanse na złowienie tej ryby. Południe, a nawet zmierzch także stwarzają okazję na uchwycenie ciekawego osobnika, co sprawia, że wędkowanie o dowolnej porze dnia może przynieść satysfakcjonujące rezultaty.
Pożywieniem okonia padają głównie ryby małych rozmiarów, jak na przykład płocie; często można zaobserwować pożeranie przedstawicieli własnego gatunku, jeśli ten jest dostatecznie mały. Wiedza ta sprawia, że przynęty na okonie w kształcie płotek będą miały wysoką skuteczność, Możliwe jest także łowienie na żywe robaki (najlepiej w kolorze czerwonym).
Gatunek ten żeruje głównie w pobliżu miejsc, gdzie łatwo się schować, a więc przy podwodnych górkach i uskokach, w zaroślach, szuwarach, trzcinach, a nawet w zacienionych miejscach pod pomostem. Największe żery ryby odbywają się na głębokości 4 do 6 metrów, przez co warto ustawiać się w punktach o największej przejrzystości wody.
Okonie występują w płytkich wodach Bałtyku, rzekach górskich, jeziorach i zbiornikach retencyjnych, jednak samo miejsce połowu może znacznie zwiększyć stopień trudności. Na start najlepsze będą kilkunastohektarowe zbiorniki wody stojącej, gdzie czynników rozpraszających wędkarza jest znacznie mniej, a i sam okoń znacznie łatwiej połyka przynętę.
Precyzyjny rzut w metodzie spinningowej może się okazać na wagę złota. Podanie przynęty okoniowi pod nos znacznie zwiększa skuteczność łowu, szczególnie gdy trafimy na drobnicę. Ławice małych rybek są niezwykle częstym wyborem okoni na pożywienie, przez co naturalnie wyglądająca przynęta ma duże szanse powodzenia.