Data modyfikacji:

Książki o rybach dla wędkarzy

Jesteś fanem wędkarstwa, który chciałby zgłębić swoją wiedzę? A może szukasz trafionego prezentu dla kogoś, kto wszystkie wolne chwile spędza z wędką w dłoni? W obu tych przypadkach najlepiej sprawdzi się dobra pozycja książkowa. Oto książki o rybach dla wędkarzy – początkujących i profesjonalistów. 

książki o rybach dla wędkarzy

J. Biedrzycki, „Podróże z taaaką rybą”

Jeśli chodzi o najlepsze książki o rybach dla wędkarzy, to z pewnością należy zacząć od tej autorstwa Jerzego Biedrzyckiego – podróżnika, reżysera oraz gospodarza programu „Taaaka ryba”. Zapalony podróżnik i wędkarz w swojej książce podsumowuje 20 lat programu i opowiada fantastyczne historie z różnych zakątków świata. 

Ta książka to jak wędkarskie pogawędki z najlepszym przyjacielem. Z wielkim zainteresowaniem przeczytają ją nie tylko ci, którzy kochają chwile samotności nad jeziorem, ale także miłośnicy podróżowania. Wspaniała opowieść, barwne, liczne zdjęcia i pasja wyczuwalna na każdej stronie – oto, co znajdziesz w tej wyjątkowej pozycji. 

Sprawdź również, na czym polega wędkarstwo zimowe.

Ł. Kolasa, „Atlas wędkarski”

Jeśli interesują cię bardziej praktyczne książki o rybach dla wędkarzy, to koniecznie sięgnij po „Atlas wędkarski”. To kompendium wiedzy zarówno dla początkujących miłośników wędkarstwa, jak i dla tych, którzy od lat pasjonują się tym hobby. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter opisowy – znajdziesz tutaj między innymi czytelne informacje o stylach wędkowania, przynętach oraz samym sprzęcie. 

Druga część to już między innymi bardzo pożyteczne opisy zarówno samych ryb, jak i najbardziej popularnych łowisk w Polsce. Świetny pomysł na prezent.

A. Gollner, „Wędkarstwo dla początkujących i zaawansowanych”

Kolejny dobry poradnik, który przyda się przede wszystkim początkującym amatorom wędkarstwa. Znajdziesz tutaj całą masę przydatnych wskazówek oraz informacji – przedstawionych w prosty, czytelny sposób. Książka może być także doskonałą pozycją dla doświadczonych już wędkarzy, którzy chcieliby uzupełnić swoją wiedzę. 

A. Paruzel, „Wędkarstwo polskie”

Jeśli wcześniej wymienione książki o rybach dla wędkarzy nie przypadły ci do gustu, możesz sięgnąć po „Wędkarstwo polskie”. Z tej pozycji dowiesz się na przykład, czym różni się wędkarstwo spinningowe od spławikowego, gruntowego czy muchowego, poznasz niezbędnik wędkarza oraz techniki łowienia, a na dodatek zapoznasz się z przeglądem i charakterystyką polskich łowisk. Oczywiście nie mogło też zabraknąć szczegółowych opisów poszczególnych ryb. Podsumowując: świetna książka, po lekturze której łowienie będzie jeszcze bardziej skuteczne.

J. Wróblewski, „Nowoczesne wędkarstwo spławikowe”

To idealna książka dla tych, którzy nie potrzebują informacji ogólnych, za to z chęcią zgłębiliby swoją wiedzę na temat ulubionego stylu wędkarstwa, czyli wędkarstwa spławikowego. W środku znajdziesz informacje na temat tego, które gatunki ryb najlepiej jest łowić metodą spławikową, wszystkie szczegóły dotyczące typów wędzisk i kołowrotków, poznasz także różne rodzaje spławików. Haczyki, żyłki i obciążenie nie będą już miały przed tobą tajemnic, podobnie jak dobór odpowiedniej przynęty. 

Jeśli chodzi o specjalistyczne, pełne bardzo dokładnych informacji książki o rybach dla wędkarzy, to z całą pewnością ta jest jedną z najlepszych.

J. Kolendowicz, W. Owcarz, „Wędkarstwo morskie”

Książkę tę z pewnością docenią osoby, które nie fascynują się spokojnym przesiadywaniem nad jeziorem, natomiast z chęcią połowiłyby na wzburzonym morzu. Dowiesz się z niej, jak w ogóle zacząć tę niezwykłą przygodę, jaki sprzęt jest niezbędny i które przynęty najbardziej się sprawdzają. Nie brakuje tutaj również informacji o miejscach najlepszych do połowów oraz wskazówek, co robić w sytuacjach trudnych lub nietypowych. Wartość książki podnoszą liczne rysunki. 

Warto dodać, że autorzy to prawdziwi specjaliści w swojej dziedzinie. Jacek Kolendowicz wielokrotnie uzyskał tytuł Wędkarza Roku i jest trzykrotnym mistrzem Polski w spinningu. Ponadto jest autorem książek, filmów oraz publikacji w prasie polskiej oraz zagranicznej – oczywiście wszystkie dotyczą wędkowania. Z kolei Władysław Owcarz przez lata pływał na ścigaczach okrętów podwodnych. To autor licznych publikacji dotyczących wędkarstwa morskiego. 

Podsumowując: tej książki o rybach dla wędkarzy nie może zabraknąć w twojej biblioteczce.

J. Wilson, „1001 porad wędkarskich”

Tym razem coś spoza polskiego podwórka. John Wilson to wielka osobowość w świecie wędkarstwa. W 2004 roku został wybrany „Wędkarzem Wszech Czasów” przez czytelników pisma „Angiling Times”. Spod jego pióra wyszło ponad 20 książek o wiadomej tematyce – „1001 porad” jest jedną z najpopularniejszych. W środku znajdziesz bardzo przydatne wskazówki, liczne ciekawostki oraz „sprytne sposoby”. 

E. Ćwikła, „Wędkarskie opowieści stynki”

Kto właściwie powiedział, że tylko mężczyźni mogą interesować się wędkarstwem? Ewa Ćwikła udowadnia, że jest to wspaniałe hobby także dla kobiet. Autorka raczy urzekającymi opowieściami o swojej pasji, a do tego zdradza najlepsze przepisy na dania z ryb. To książka bardzo wyróżniająca się na tle innych. Choćby dlatego, że autorka zawarła w niej nawet próbki swoich wierszy

B. Wziątek, „Atlas ryb polskich”

Tej książki o rybach – dla wędkarzy oraz osób, które dopiero pragną nimi zostać, także nie może zabraknąć w naszym zestawieniu. Znajdziesz tutaj dokładne fotografie aż 140 gatunków ryb, które występują w polskich wodach – oczywiście wraz z dokładnymi opisami. Wiele przydatnych szczegółów, prosty, czytelny przekaz oraz sporo ciekawostek - to tylko niektóre zalety tej wyjątkowej, niemal obowiązkowej pozycji.

Autor: Robert Wojtaś