Data modyfikacji:

Wiązanie haczyka: jak zawiązać haczyk na ryby?

Każdy miłośnik wędkarstwa wie doskonale, że od prawidłowego wiązania haczyka na ryby zależy skuteczność połowu. Nieprawidłowo wykonane wiązanie haczyka może doprowadzić do jego zgubienia, ustawienia w nieodpowiedniej pozycji uniemożliwiającej złapanie ryby lub zerwanie go w trakcie połowu. 

Nie da się jednak ukryć, że znalezienie skutecznej metody, która sprawdzi się w każdej sytuacji, bywa trudne, szczególnie dla początkujących. Dlatego też podpowiadamy, jak zawiązać haczyk.
wiązanie haczyka

Wiązanie haczyka drogą do sukcesu

Znajomość węzłów wędkarskich jest jedną z podstawowych umiejętności, które powinien zdobyć każdy wędkarz. Przydają się bowiem nie tylko podczas wiązania haczyka, ale również w łączeniu ze sobą dwóch fragmentów żyłki. Kluczowe znaczenie ma regularne ćwiczenie różnych rodzajów węzłów. Dzięki temu nasze palce nabierają wprawy, a my sami uczymy się, jaki węzeł sprawdzi się w danej sytuacji.

Opisanie wszystkich sposobów wiązania haczyka wędkarskiego krok po kroku byłoby nie lada wyzwaniem, podobnie jak przełożenie słowa pisanego na konkretne gesty, które trzeba wykonać. Na szczęście, nie jest to problemem. W sieci można bowiem znaleźć wiele filmików instruktażowych, które dokładnie prezentują wszystkie czynności, które musimy wykonać, by solidne zawiązać haczyk wędkarski. 
Niezależnie od tego, którą metodę wybieramy lub jaki haczyk chcemy przywiązać, pamiętać powinniśmy jednak o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią nam zadanie. Oto one:

  • przed wiązaniem węzła warto namoczyć żyłkę, 
  • podczas wiązania żyłka powinna być lekko napięta, 
  • należy unikać gwałtownych pociągnięć, które osłabiają żyłkę, 
  • węzeł należy wykonywać spokojnym, jednostajnym ruchem,
  • nie należy wykonywać dodatkowych węzłów, wbrew pozorom wcale nie wzmacnia to umocowania żyłki, może zaś wpływać na jej osłabienie.

Rodzaje wiązania haczyków na ryby

Pamiętać musimy, że wiązanie haczyka do żyłki niejedno ma imię i musi być dopasowane zarówno do rodzaju haczyka, jakim będziemy łowić, grubości żyłki, a nawet tego, na jaką rybę zamierzamy polować. Wśród sposobów wiązania haczyka możemy wymienić między innymi:

  • węzeł do haczyka z łopatką,
  • węzeł do haczyka z włosem,
  • węzeł do haczyka z uszkiem (to węzeł stosowany także do przynęt),
  • węzeł igłowy (wykorzystywany do haczyka z uszkiem).

W jaki sposób ułatwić sobie wiązanie haczyka na ryby?

Jednym ze sposobów, które wykorzystują osoby, które nie posiadają doświadczenia lub z powodu budowy i grubości palców mają problem z precyzyjnym wykonaniem węzła, jest wiązanie haczyków z przyrządem. Wiązarki, bo o nich mowa, to coraz popularniejszy wśród wędkarzy przyrząd. Jest to niewielkie urządzenie, którego działanie opiera się na precyzyjnym uchwycie, do którego wprowadza się żyłkę. Zostaje umocowana ona na dwóch bolcach, które obracając się, tworzą pętelkę. Następnie musimy jedynie przeprowadzić przez nią koniec żyłki. To bardzo proste nawet dla laika.

Przeczytaj także: Węzły wędkarskie - o czym należy pamiętać?

Decydując się na zakup wiązarki, warto stawiać na urządzenia najwyższej jakości, takie jak Stonfo Przyrząd do wiązania haczyków Nr 2. Zakup takiego przyrządu nie należy do dużych wydatków, a jego posiadanie może okazać się bardzo pomocne.
Wiązanie haczyka może wydawać się trudne, niemniej jednak nauka wykonywania podstawowych węzłów wcale nie jest tak skomplikowana, jak wydawać się to może na początku. Jeśli więc zaczynasz fascynować się wędkarstwem i chcesz, by nic nie popsuło ci radości z połowu – warto zacząć trenować podstawowe rodzaje węzłów. Dzięki temu szybko nauczysz się robić to sprawnie i co ważne – trwale.