Data modyfikacji:

Węzły wędkarskie: o czym należy pamiętać?

Węzły - element najbardziej znienawidzony, a zarazem niezbędny przy tworzeniu każdego zestawu. Węzły wędkarskie są zupełną podstawą wędkarstwa. Dlatego też, chodź każdy z nas tego nie lubi, musimy umieć tworzyć wytrzymałe węzły wędkarskie, które poradzą sobie w każdych warunkach.
węzły wędkarskie

Przeczytaj również: Jakie wybrać haki na karpia? Jaki rozmiar?

Źle zawiązany węzeł może spowodować wiele niechcianych problemów, które są w stanie popsuć nawet najbardziej udany połów. Problem ten spotyka szczególnie niedoświadczonych wędkarzy, którzy nie mają wprawy, a co za tym idzie, popełniają błędy w wykonaniu. Bywa również i tak, że nawet doświadczeni wędkarze z powodu pośpiechu robią głupie błędy, które kończą się rozerwanym zestawem i straconą rybą.

Artykuł ten powstał właśnie po to, by ustrzec zarówno świeżo upieczonych wędkarzy, jak i starych wyjadaczy przed podstawowymi błędami, które mogą mieć opłakane skutki nad wodą.

Najczęściej popełniane błędy, przez które tracimy ryby

Pierwszy i zarazem najpoważniejszy błąd, jaki może mieć miejsce na rybach, dotyczy pośpiechu podczas zawiązywania któregokolwiek z elementów. W takich wypadkach jesteśmy zwyczajnie niedokładni, przez co pomijamy ważne kroki, które wpływają na końcową wytrzymałość połączenie. Najczęściej skutkuje to ucieczką ryby z częścią lub całością zestawu.

By tego uniknąć, należy wykonywać najważniejsze połączenia elementów zestawów w zaciszu domowym. Tak przygotowane przypony, możemy umieścić w specjalnym etui i bez najmniejszego problemu zabrać ze sobą na łowisko.
Drugim równie częstym błędem popełnianym przez wielu jest zbyte wiele węzłów na jeden zestaw. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jak mocne połączenie wykonamy, i tak w pewnym stopniu osłabia ono wytrzymałość żyłki i jej odporność na rozciąganie. Wielu wędkarzy o tym zapomina, wykonując dodatkowe węzły, które później doprowadzają do pękania żyłki.

Podobnie wygląda to również z samym wykonaniem. Bardzo ważne jest, żeby przy zaciąganiu jakichkolwiek węzłów, niezależnie, czy jest to wiązanie krętlika, wiązanie haczyka, czy łączenie przyponu z żyłką główną, powinno być wcześniej zwilżone wodą. Dzięki temu żyłka jest o wiele bardziej elastyczna i uodparnia się na samoczynne rozwiązywanie.

Złote rady podczas wiązania węzłów wędkarskich

Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy jesteś świeżym wędkarzem, powinieneś znać najpopularniejsze sposoby wiązania przynęt, krętlików czy przyponów. Dzięki temu unikniesz wielu podstawowych błędów, które zdarzają się nawet najlepszym, a dzięki wyeliminowaniu których możesz być pewnym, że nie stracisz ani jednej ryby.

Pierwszym i najważniejszym węzłem, jaki musisz mieć opanowany do perfekcji, jest wiązanie krętlika. Wielu wędkarzy może się oburzyć, że pisanie o tym jest stratą czasu, jednak to właśnie na tak elementarnych wręcz rzeczach bardzo często z winy pośpiechu popełniamy błędy. By go wykonać, podążaj według tych kroków:
  1. Na samym początku przełóż żyłkę czy plecionkę przez jedno z oczek krętlika.
  2. Po przełożeniu przez oczko i odmierzeniu odpowiedniej odległości, okręcamy kilkukrotnie żyłkę główną wolnym końcem.
  3. W kolejnym kroku przekładamy żyłkę przez oczko, które powstało przy krętliku.
  4. Następnie łapiemy za wolny koniec i zaciągamy węzeł.
Drugim bardzo ważnym wiązaniem jest tzw. węzeł bez węzła, który wykorzystuje się do tworzenia zestawów z kulką proteinową czy pelletem. Warunkiem to zastosowania tej metody jest jednak użycie haczyka z oczkiem.
Sam sposób wiązania jest dość prosty i z powodzeniem możemy go wykonać w pięciu krokach:
  1. Na początek na końcu przyponu wiążemy pętelkę lub żyłkę, na której po zakończeniu węzła będziemy montować przynętę.
  2. Następnie przekładamy ją przez oczko haczyka, tak aby oczko i przypon znajdowały się od wewnętrznej strony.
  3. Odmierzamy pożądaną długość włosa, tak aby z powodzeniem założyć na niej przynętę.
  4. Drugim końcem owijamy trzon haczyka od łuku do oczka.
  5. Przekładamy wolny koniec przez oczko i ściągamy za oba końce.
Trzecim najpopularniejszym węzłem, który warto znać jest sposób zawiązywania żyłki na kołowrotku. Wiele osób o tym zapomina i wykonuje go niedokładnie, co w kryzysowej sytuacji może doprowadzić do utraty ryby, a nawet uszkodzenia kołowrotka. By go zawiązań, należy przeprowadzić go w kilku krokach.

Po pierwsze, zawijamy końcówkę dookoła szpuli. Następnie zawiązujemy pętlę dokoła głównej żyłki. Następnie zawiązujemy kolejną pętlę na wolnym końcu żyłki, tak aby w ten sposób powstał ogranicznik, który nie pozwala wysunąć się żyłce. Tak zawiązane pętle ściągamy i mamy gotowy węzeł, który nie podda się nawet pod dużym obciążeniem.

Jak prawidłowo zawiązać węzeł wędkarski?

Przy jakichkolwiek węzłach należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim podejściu i cierpliwości. Jako iż jest to bardzo ważny element, który znacząco wpływa na ogólną konstrukcję zestawu i jego wytrzymałość, warto być dokładnym i skoncentrowanym. Każdy błąd może nas bowiem kosztować utratę ryby i części zestawu.

Pamiętajmy również, że przy wyborze żyłek i przyponów, których używamy w swoich zestawach, szczególnie jeśli planujemy łowić większe ryby, warto stawiać na sprawdzone marki i najwyższą jakość. Dzięki temu nie zawiodą one w przypadku większych osobników, co jest dość ważne szczególnie przy karpiach czy szczupakach. Dlatego też warto wybierać przypony Undercarp czy Delphin, które gwarantują wytrzymałość.

Teraz, poznawszy już wszystkie techniki węzłów i sposobów ich przygotowania, możesz śmiało wyruszyć na nawet najtrudniejsze eskapady i walczyć nawet z największymi drapieżnikami. Pamiętaj jednak, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i miłość do tego, co robisz, bo tylko tak uda ci się złowić wymarzone okazy.
Autor: Jakub Szymański