Drugim równie częstym błędem popełnianym przez wielu jest zbyte wiele węzłów na jeden zestaw. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jak mocne połączenie wykonamy, i tak w pewnym stopniu osłabia ono wytrzymałość żyłki i jej odporność na rozciąganie. Wielu wędkarzy o tym zapomina, wykonując dodatkowe węzły, które później doprowadzają do pękania żyłki.
Podobnie wygląda to również z samym wykonaniem. Bardzo ważne jest, żeby przy zaciąganiu jakichkolwiek węzłów, niezależnie, czy jest to wiązanie krętlika, wiązanie haczyka, czy łączenie przyponu z żyłką główną, powinno być wcześniej zwilżone wodą. Dzięki temu żyłka jest o wiele bardziej elastyczna i uodparnia się na samoczynne rozwiązywanie.
Złote rady podczas wiązania węzłów wędkarskich
Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy jesteś świeżym wędkarzem, powinieneś znać najpopularniejsze sposoby wiązania przynęt, krętlików czy przyponów. Dzięki temu unikniesz wielu podstawowych błędów, które zdarzają się nawet najlepszym, a dzięki wyeliminowaniu których możesz być pewnym, że nie stracisz ani jednej ryby.
Pierwszym i najważniejszym węzłem, jaki musisz mieć opanowany do perfekcji, jest wiązanie krętlika. Wielu wędkarzy może się oburzyć, że pisanie o tym jest stratą czasu, jednak to właśnie na tak elementarnych wręcz rzeczach bardzo często z winy pośpiechu popełniamy błędy.
By go wykonać, podążaj według tych kroków:
- Na samym początku przełóż żyłkę czy plecionkę przez jedno z oczek krętlika.
- Po przełożeniu przez oczko i odmierzeniu odpowiedniej odległości, okręcamy kilkukrotnie żyłkę główną wolnym końcem.
- W kolejnym kroku przekładamy żyłkę przez oczko, które powstało przy krętliku.
- Następnie łapiemy za wolny koniec i zaciągamy węzeł.
Drugim bardzo ważnym wiązaniem jest tzw. węzeł bez węzła, który wykorzystuje się do tworzenia zestawów z kulką proteinową czy pelletem. Warunkiem to zastosowania tej metody jest jednak użycie haczyka z oczkiem.