Data modyfikacji:

Zestaw na lina. Jaki jest sposób na lina?

Złowienie lina nie jest łatwe i nawet bardzo doświadczeni wędkarze mogą mieć z tym problem. Warto wiedzieć, że jest to ryba niezwykle wybredna, a przy tym płochliwa. Odpowiedni zestaw na lina może ułatwić jego złowienie, za tym samym może być dopasowany do rodzaju akwenu, rodzaju łowiska wędkarskiego, a także miejsca i metody połowu. Warto więc wybrać produkty wysokiej jakości, które dedykowane są zarówno początkującym, jak i wytrawnym wędkarzom.

Polecamy: Jaka dobra latarka na ryby?

zestaw na lina

Wybierz właściwy zestaw na lina

Przez to, że lin jest rybą waleczną, a przy tym płochliwą, jego złowienie może nastręczać sporo problemów. Jednocześnie ta ryba najlepiej czuje się w ciepłej wodzie, ale nie lubi dużego nasłonecznienia, stąd można dojść do wniosku, że najlepiej łowić ją po zmroku, od początku maja do października czy nawet do początku listopada, jeśli miesiąc jest ciepły. Kluczowe znaczenie ma wybór właściwego zestawu. Jaki zestaw na lina wybrać?

Tutaj trzeba wiedzieć, że należy go dobrać do rodzaju łowiska. W przypadku terenów zarośniętych najlepiej zastosować mocnego feedera. Do tego oczywiście solidny kołowrotek. Nie bez znaczenia jest również żyłka i w tym przypadku nie powinna mieć ona większej średnicy niż 0,20 mm. Jeżeli łowisko jest mniej zarośnięte, można wybrać lekką wędkę i żyłkę o średnicy od 0,15 mm do 0,18 mm. Do tego haczyk w rozmiarze 8-12.

Jak łowić lina? Zestaw na spławik

Liny można łowić metodą spławikową, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Ważny jest odpowiedni zestaw na lina. Spławik powinien być zanurzony w ¾ w wodzie. W momencie, gdy wędkarz poczuje branie, spławik podnosi się i dochodzi do zacięcia ryby.

Najlepiej tutaj stosować długie wędki teleskopowe. Nie należy stosować dużych haków. Najlepiej zastosować spławiki smukłe, z małą wypornością. Taki zestaw na lina będzie odpowiedni na jezioro.

Zestaw na lina z gruntu

Lin jest rybą trudną do złowienia. Każdy wędkarz powinien więc znaleźć technikę łowienia, która najbardziej mu odpowiada. Można zdecydować się na łowienie z gruntu. W tym przypadku należy wybrać odpowiedni zestaw na lina z gruntu.

Można postawić na żyłkę przeponową o średnicy od 0,16 mm do 0,18 mm. Przypon linowy powinien mieć minimum 50 cm, ale może dochodzić nawet do 1 metra. Bardzo trudne jest wybranie właściwej wielkości haczyka. I tutaj nie ma uniwersalnego rozwiązania, gdyż jego wielkość zależy od rodzaju przynęty, jaką się zastosuje.

Dobierz najlepszy zestaw na lina

Według wędkarzy łatwiej można złowić lina, wykorzystując metodę spławikową. Jako że lin jest bardzo wybredną rybą, należy zastosować odpowiednią przynętę. Tutaj sprawdzą się kule, robaki, gnojaczki, a nawet warzywa. Dodatkowo należy je zanęcić np. płatkami owsianymi z pęczakiem i ziemniakami. 

Nim przedstawimy, jak zrobić najlepszy zestaw na lina, podpowiemy, po czym można rozpoznać, czy ten gatunek żeruje w danym zbiorniku. Wskazują na to widoczne bąbelki gazu błotnego. Dodatkowo te ryby charakterystycznie mlaskają

Na samym początku należy skupić się na spławiku, który powinien lekko wystawać poza linię wody. Do tego oczywiście warto postawić na długą wędkę teleskopową o długości 4 metrów. Tutaj świetnie sprawdzi się Mitchell Suprema o długości 4,5 m. Do tego potrzebna będzie żyłka o średnicy np. 0,16 mm, taka jak Jaxon monolith spinning 150 m, a także duży hak np. Anaconda Line Diffusor Bar.

Gdy nadchodzą pierwsze ciepłe dni, można już wyciągnąć swój zestaw na lina i karasia. Wiosna to najlepszy czas na ich połów, choć te ryby mogą brać do późnej jesieni, o ile temperatury nie spadną poniżej zera. O ile karaś jest łatwiejszy do złowienia, tak w przypadku lina trzeba się bardziej natrudzić, ale tym większa jest satysfakcja.

Autor: Patryk Kwapis