Do właściwego sezonu na dużą rybę mamy jeszcze trochę czasu. Każdy wędkarz powinien wykorzystać go na solidne przygotowania. Jeśli nie chcesz, żeby uciekła Ci niezła sztuka, zakasz rękawy i zabierz się za swój zestaw. Podpowiadamy, jak przygotować sprzęt na nowy sezon wędkarski.
Przed sezonem należy przeprowadzić przegląd sprzętu i akcesoriów. Upewnić się, czy nie jest uszkodzony i czy zimowa przerwa nie ujawniła wad. Na nic zda się niesprawna wędka, gdy będziesz już na łowisku. Teraz jest również dobry czas na uzupełnienie zapasów przynęt, spławików, żyłki oraz wymiany/naprawy odzieży.
Po pierwsze musisz dokładnie wymyć ją ze wszystkich zanieczyszczeń. Teleskopowe kije warto oczyścić także od środka, ponieważ często dostaje się do nich piach, który łatwo przeoczyć, a który może upośledzić skuteczność wędki. Do czyszczenia użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Nie szoruj jej ostrymi materiałami - możesz uszkodzić powłokę. Następnie przejdź do konserwacji. Dobrą metodą jest nasmarowanie tzw. części męskiej woskiem. Będzie łatwiej się wysuwać.
Wszystkie czynności najlepiej przeprowadzić na zewnątrz. Zamknięte pomieszczenia są pełne pułapek (przy dużym szczęściu nie uszkodzisz kija, ale zawsze znajdzie się coś do strącenia i potłuczenia). Pamiętaj, że wszystkie elementy muszą dobrze wyschnąć.
Kołowrotki wyszoruj miękką szczoteczką pod bieżącą wodą. Bardziej wprawieni wędkarze mogą także przesmarować wewnętrzny mechanizm. Nie polecamy robić tego bez wsparcia doświadczonego kolegi. Źle przeprowadzona konserwacja może powodować spowolnienie pracy kołowrotka.
Przyjrzyj się, czy w Twoich zapasach nie ma uszkodzonych egzemplarzy. Upewnij się, czy oczko nie ma luzów. Oceń stopień usterki. Być może część z nich można naprawić. Pęknięcia i odpryski pokryj lakierem chemoutwardzalnym.
Stare żyłki należy wymienić na nowe. W przeciwnym razie słabsza żyłka będzie pękać przy każdym silniejszym szarpnięciu. W przypadku dłuższych kompletów, np. stumetrowych można przełożyć żyłkę znajdującą się na spodzie na wierzch. Z reguły większość żyłki nie jest przez nas używana. Niewykorzystanie jej jest sporym marnotrawstwem. Przygotuj trzy szpule: z jednej przewiń żyłkę na drugą i następnie na trzecią. Między granicą szpuli a żyłki nie może być za dużej przerwy (margines wynosi 2 mm).
Haczyki: poszukaj rdzy, zakrzywień, uszkodzeń. Wyrzuć te, które nie nadają się do użytku.
Przypony: najbezpieczniej jest je wymienić na nowe. Skoki temperatur powodują osłabienie żyłki, a to skończy się utratą i ryby, i haczyka.