Data modyfikacji:

Jak przygotować sprzęt na nowy sezon wędkarski?

Do właściwego sezonu na dużą rybę mamy jeszcze trochę czasu. Każdy wędkarz powinien wykorzystać go na solidne przygotowania. Jeśli nie chcesz, żeby uciekła Ci niezła sztuka, zakasz rękawy i zabierz się za swój zestaw. Podpowiadamy, jak przygotować sprzęt na nowy sezon wędkarski.

Przed sezonem należy przeprowadzić przegląd sprzętu i akcesoriów. Upewnić się, czy nie jest uszkodzony i czy zimowa przerwa nie ujawniła wad. Na nic zda się niesprawna wędka, gdy będziesz już na łowisku. Teraz jest również dobry czas na uzupełnienie zapasów przynęt, spławików, żyłki oraz wymiany/naprawy odzieży.

1. Wędka 

Po pierwsze musisz dokładnie wymyć ją ze wszystkich zanieczyszczeń. Teleskopowe kije warto oczyścić także od środka, ponieważ często dostaje się do nich piach, który łatwo przeoczyć, a który może upośledzić skuteczność wędki. Do czyszczenia użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Nie szoruj jej ostrymi materiałami - możesz uszkodzić powłokę. Następnie przejdź do konserwacji. Dobrą metodą jest nasmarowanie tzw. części męskiej woskiem. Będzie łatwiej się wysuwać.

Wszystkie czynności najlepiej przeprowadzić na zewnątrz. Zamknięte pomieszczenia są pełne pułapek (przy dużym szczęściu nie uszkodzisz kija, ale zawsze znajdzie się coś do strącenia i potłuczenia). Pamiętaj, że wszystkie elementy muszą dobrze wyschnąć.

2. Kołowrotek

Kołowrotki wyszoruj miękką szczoteczką pod bieżącą wodą. Bardziej wprawieni wędkarze mogą także przesmarować wewnętrzny mechanizm. Nie polecamy robić tego bez wsparcia doświadczonego kolegi. Źle przeprowadzona konserwacja może powodować spowolnienie pracy kołowrotka.

3. Spławiki

Przyjrzyj się, czy w Twoich zapasach nie ma uszkodzonych egzemplarzy. Upewnij się, czy oczko nie ma luzów. Oceń stopień usterki. Być może część z nich można naprawić. Pęknięcia i odpryski pokryj lakierem chemoutwardzalnym.

4. Żyłka

Stare żyłki należy wymienić na nowe. W przeciwnym razie słabsza żyłka będzie pękać przy każdym silniejszym szarpnięciu. W przypadku dłuższych kompletów, np. stumetrowych można przełożyć żyłkę znajdującą się na spodzie na wierzch. Z reguły większość żyłki nie jest przez nas używana. Niewykorzystanie jej jest sporym marnotrawstwem. Przygotuj trzy szpule: z jednej przewiń żyłkę na drugą i następnie na trzecią. Między granicą szpuli a żyłki nie może być za dużej przerwy (margines wynosi 2 mm).

5. Haczyki i przypony

Haczyki: poszukaj rdzy, zakrzywień, uszkodzeń. Wyrzuć te, które nie nadają się do użytku.

Przypony: najbezpieczniej jest je wymienić na nowe. Skoki temperatur powodują osłabienie żyłki, a to skończy się utratą i ryby, i haczyka.

Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Szczyt w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-16
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.