Przeczytaj również: Wędki spinningowe – ranking
Wędki muchowe
Wędki muchowe różnią się od pozostałych rodzajów wędek przede wszystkim umieszczeniem kołowrotka, który znajduje na końcu wędki, za rękojeścią, a także znacznie mniejszymi przelotkami.
Do określania właściwości wędki używa się klas - oznaczeń liczbowych od 1 do 12. Im wyższa jest klasa, tym wędka jest cięższa.
Najlżejsze są wędki w klasie 1-2. Wędki klasy 3-4 służą głównie do połowów na tzw. suchą muchę, czyli przynętę imitującą owady, unoszącą się na powierzchni wody. Z kolei wędki klasy 5-6 to wędki uniwersalne, przeznaczone do łowienia takich gatunków ryb jak pstrąg, lipień, jaź i podobnych. W tej klasie jako przynęty można używać zarówno
much suchych, jak i much mokrych, czyli pływających pod powierzchnią wody imitacji owadów, a także nimf - opadających na dno przynęt imitujących larwy owadów.
Do połowu szczupaków i troci najlepsze będą wędki klasy 7-8. Klasa 9-12 to wędki przeznaczone do połowu dorsza, łososia, troci oraz innych dużych ryb.
Obecnie
najpopularniejsze są lekkie wędki klasy 3-4, chociaż ważniejsze od samej wagi jest właściwe wyważenie całego zestawu muchowego. Dobrze wyważony zestaw nie będzie przeciążał nadgarstka.
Wyważenie zestawu można łatwo sprawdzić, podpierając w odległości ok. 10 cm od końca rękojeści, wędkę wraz z zamontowanym kołowrotkiem i wysuniętym przez przelotki sznurem. Tak podparty zestaw powinien utrzymywać się w pozycji poziomej.
Ważnym parametrem
wędki muchowej, który wpływa na technikę rzutów, zacięcia ryby, jest rodzaj akcji. Wędki muchowe dzielą się na wędki o akcji wolnej, pośredniej lub szczytowej. Mówiąc prościej, wędka jest bardziej miękka lub sztywna. Wędki miękkie wymagają od wędkarza znacznie większych umiejętności i doświadczenia.
Wybór akcji wędki zależy od umiejętności i upodobań wędkarza, ale nie bez znaczenia jest gatunek łowionych ryb.
Zestawy muchowe
Zestaw muchowy składa się z
wędki, kołowrotka, podkładu i sznura muchowego oraz przyponu i przynęty. W wędkarstwie muchowym zamiast żyłki używa się sznura muchowego, dzięki któremu można wykonywać precyzyjne rzuty i prowadzenie znajdującej się na końcu zestawu przynęty, czyli muchy. W dobrze wyważonym zestawie wędka, kołowrotek i sznur powinny być w tej samej klasie (oznaczone tym samym numerem)
. Dla początkujących wędkarzy najlepsze będą zestawy klasy 5-6. Mniej doświadczeni wędkarze mogą skorzystać z gotowych, pełnych zestawów muchowych.