Data modyfikacji:

Wędki muchowe - jaki sprzęt skompletować?

Wędkarstwo muchowe to najbardziej elitarna forma wędkowania, wymagająca od wędkarza znacznie większych umiejętności i techniki w posługiwaniu się sprzętem. Na rosnącą popularność wędkarstwa muchowego w Polsce wpływa nie tylko ekologiczne podejście do wędkowania preferujące metodę catch&release (złów i wypuść), ale także bardzo aktywna forma wypoczynku w kontakcie z naturą. Na muchę można łowić w morzu, jeziorze i rzece. Złowić można prawie każdy gatunek ryby, od dorsza, flądry i belony, łososia, pstrąga i lipienia, po szczupaka i sandacza, a nawet płoć i karpia. Jaki rodzaj wędki wybrać? Sprawdź!
wędkarstwo muchowe

Przeczytaj również: Wędki spinningowe – ranking

Wędki muchowe

Wędki muchowe różnią się od pozostałych rodzajów wędek przede wszystkim umieszczeniem kołowrotka, który znajduje na końcu wędki, za rękojeścią, a także znacznie mniejszymi przelotkami. Do określania właściwości wędki używa się klas - oznaczeń liczbowych od 1 do 12. Im wyższa jest klasa, tym wędka jest cięższa.

Najlżejsze są wędki w klasie 1-2. Wędki klasy 3-4 służą głównie do połowów na tzw. suchą muchę, czyli przynętę imitującą owady, unoszącą się na powierzchni wody. Z kolei wędki klasy 5-6 to wędki uniwersalne, przeznaczone do łowienia takich gatunków ryb jak pstrąg, lipień, jaź i podobnych. W tej klasie jako przynęty można używać zarówno much suchych, jak i much mokrych, czyli pływających pod powierzchnią wody imitacji owadów, a także nimf - opadających na dno przynęt imitujących larwy owadów. Do połowu szczupaków i troci najlepsze będą wędki klasy 7-8. Klasa 9-12 to wędki przeznaczone do połowu dorsza, łososia, troci oraz innych dużych ryb.

Obecnie najpopularniejsze są lekkie wędki klasy 3-4, chociaż ważniejsze od samej wagi jest właściwe wyważenie całego zestawu muchowego. Dobrze wyważony zestaw nie będzie przeciążał nadgarstka. Wyważenie zestawu można łatwo sprawdzić, podpierając w odległości ok. 10 cm od końca rękojeści, wędkę wraz z zamontowanym kołowrotkiem i wysuniętym przez przelotki sznurem. Tak podparty zestaw powinien utrzymywać się w pozycji poziomej.

Ważnym parametrem wędki muchowej, który wpływa na technikę rzutów, zacięcia ryby, jest rodzaj akcji. Wędki muchowe dzielą się na wędki o akcji wolnej, pośredniej lub szczytowej. Mówiąc prościej, wędka jest bardziej miękka lub sztywna. Wędki miękkie wymagają od wędkarza znacznie większych umiejętności i doświadczenia. Wybór akcji wędki zależy od umiejętności i upodobań wędkarza, ale nie bez znaczenia jest gatunek łowionych ryb.

Zestawy muchowe

Zestaw muchowy składa się z wędki, kołowrotka, podkładu i sznura muchowego oraz przyponu i przynęty. W wędkarstwie muchowym zamiast żyłki używa się sznura muchowego, dzięki któremu można wykonywać precyzyjne rzuty i prowadzenie znajdującej się na końcu zestawu przynęty, czyli muchy. W dobrze wyważonym zestawie wędka, kołowrotek i sznur powinny być w tej samej klasie (oznaczone tym samym numerem). Dla początkujących wędkarzy najlepsze będą zestawy klasy 5-6. Mniej doświadczeni wędkarze mogą skorzystać z gotowych, pełnych zestawów muchowych.

Zastaw muchowy na szczupaka

Zestaw muchowy na szczupaka powinien być odpowiednio wytrzymały i umożliwiać używanie cięższych przynęt, np. nimf i streamerów.

Przykładowe przynęty na szczupaka: Streamery i Nimfy na szczupaka. Najbardziej do połowu szczupaka nadają się zestawy klasy 7-8, ale na większe sztuki można polować ze sprzętem klasy 9-10.

Akcesoria muchowe

W zasadzie wędkarstwo muchowe jest sportem minimalistycznym - jeden zestaw muchowy i pudełko z kilkoma zestawami much oraz drobne akcesoria mieszczące się w kieszeniach bluzy to wszystko, co jest niezbędne do łowienia. I jest to kolejna zaleta wędkarstwa muchowego.

Z pewnością przydatny na złowione ryby będzie specjalny podbierak muchowy, który możemy przytroczyć do paska. Jeśli używamy kilku wędek muchowych, niezbędny może okazać się stojak na wędki muchowe, zwłaszcza gdy możemy go ustawić w nurcie rzeki i zmieniać wędki bez konieczności wychodzenia na brzeg.
Wielu doświadczonych wędkarzy muchowych lub zapalonych hobbystów połowów na muchę własnoręcznie przygotowuje lub modyfikuje przynęty, korzystając z własnych doświadczeń i obserwacji. Dla nich przydatne mogą okazać się specjalne imadła muchowe, zestawy różnych nici, fragmentów skór czy ptasich piór dostępne w sklepach wędkarskich.
Autor: Roman Frej