Data modyfikacji:

Weekend w górach. We dwoje lub z rodziną

Gdzie na weekend w góry? Do wyboru masz wiele opcji. Jeśli szukasz sposobu na budżetowy wypad lub na romantyczny weekend w górach we dwoje to turystyka górska jest dobrym pomysłem. Sprawdź nasze propozycje na ciekawe wędrówki w czterech najpopularniejszych polskich pasmach.

A jeśli nie weekend w górach to co? Zobacz nasze pomysły na weekend w Polsce.

weekend w Polsce

Weekend w górach

Weekend w górach – Tatry

Najwyższe polskie góry mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji, od łatwych i przyjemnych tras, aż po naprawdę wymagające szlaki. Trudność wybranej trasy należy dobrać do własnego doświadczenia w terenie, kondycji i zgromadzonego sprzętu.


Jeśli planujesz weekend w górach i Zakopanem dobrym pomysłem może być na początek wędrówka na Nosal. Trasa wiedzie bezpośrednio z Zakopanego i trwa nieco ponad godzinę, ponieważ szczyt liczy sobie jedynie 1206 m n.p.m. Z góry roztacza się piękna panorama nie tylko na stolicę Tatr, ale też na okoliczne szczyty, czyli Granaty, Kozi Wierch, Kasprowy Wierch czy Świnicę.

Inną świetną opcją dla początkujących turystów na niewymagających weekend w górach we dwoje, jest marsz na Rusinową Polanę. Nie dość, że trasa nie jest wymagająca i przejście z parkingu do punktu docelowego zajmuje tylko niewiele ponad godzinę, to jeszcze widok roztaczający się z Polany uznawany jest za jeden z piękniejszych w całych Tatrach – z Rusinowej widać jak na dłoni m.in. Rysy i Gerlach. Na miejscu znajduje się sporo ławeczek i udogodnień dla turystów, ale trzeba mieć na uwadze, że w sezonie bywa tam tłoczno.


Weekendu w górach spędzonego w Tatrach nie można zaliczyć do udanych bez wizyty nad jednym ze słynnych tatrzańskich stawów. Szczególnie ciekawa jest naturalnie wycieczka nad kultowe Morskie Oko lub Czarny Staw Gąsienicowy. Najpopularniejszym miejscem wypadowym nad Morskie Oko jest Palenica Białczańska, gdzie znajduje się spory parking – bilety trzeba zarezerwować wcześniej on-line. Trasa zajmuje w obie strony około 4 godzin.

Dobrą alternatywą dla nieco nużącej asfaltowej drogi nad Morskie Oko, jest wędrówka nad Czarny Staw Gąsienicowy, która wiedzie przez dolinę Gąsienicową z piękną panoramą tatr z Kościelcem oraz charakterystycznymi górskimi chatkami. Po drodze obowiązkowo trzeba zatrzymać się w schronisku Murowaniec.

Romantyczny weekend w górach – Bieszczady

Jeśli podczas weekendu w górach szukasz ciszy i spokoju, dobrym pomysłem mogą okazać się właśnie szlaki w Bieszczadach. Chociaż połoniny z roku na rok przyciągają coraz większe rzesze turystów, to poza sezonem można w Bieszczadach znaleźć nieco odludnych szlaków.

Punkty obowiązkowe podczas weekendu w górach w tym paśmie to malownicze połoniny: Wetlińska oraz Caryńska, z których roztaczają się widoki na okoliczne szczyty. Dla wielu wypad w Bieszczady nie może się obyć bez wizyty na Tarnicy, czyli najwyższym szczycie pasma. Nieco mniej uczęszczanym szlakiem, ale uznawanym za jeden z piękniejszych, jest droga przez Bukowe Berdo. Trasa wiedzie przez połoniny i trzy bieszczadzkie szczyty, a wędrówkę najlepiej rozpocząć z Mucznego.

 
W Bieszczadach funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć niewielkich busów kursujących między wejściami na najpopularniejsze szlaki, dlatego nawet jeśli zawędrujesz z dala od punktu wyjścia, można łatwo złapać transport powrotny.

Tani weekend w górach: Karkonosze

Najwyższe pasmo górskie Sudetów to świetna opcja na budżetowy wyjazd na łono natury. Zwłaszcza jeśli postawisz na bazę noclegową opierającą się o klimatyczne sudeckie schroniska górskie, których jest naprawdę sporo do wyboru. Schronisko Odrodzenie i obiekt PTTK na Przełęczy Okraj to dobra lokalizacja wypadowa dla karkonoskich wędrówek.

Pod oba schroniska można przyjechać samochodem (w przypadku Odrodzenia droga wiedzie od strony czeskiej) i stamtąd ruszyć na szlak. Inną dobrą bazą startową będzie Dom Śląski, który położony jest nieopodal górnej stacji wyciągu na Kopę. Podobnie w przypadku schroniska na Szrenicy – od wyciągu miejsce noclegowe dzieli jedynie kilkanaście minut niespiesznej wędrówki.
Najpiękniejsze zakątki Karkonoszy to bez wątpienia Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, która wiedzie od Szrenicy do przełęczy Okraj. Podczas wędrówki można podziwiać malowniczą panoramę roztaczającą się z grzbietu Karkonoszy, zajrzeć z góry do Kotła Małego Stawu i oczywiście zdobyć najwyższy szczyt pasma, czyli Śnieżkę.


Niezwykle urokliwa pod względem widokowym jest również Ścieżka pod Reglami, która omija grzbiet Karkonoszy, ale biegnie tuż ponad górną granicą lasu. Najpiękniejszym zakątkiem, przez który wiedzie omawiany szlak, są Śnieżne Stawki, czyli skupisko niewielkich górskich jeziorek, nad którymi górują Śnieżne Kotły. To dobra opcja na romantyczny weekend w górach we dwoje, ponieważ Ścieżka pod Reglami jest rzadziej uczęszczana, niż główne szlaki.

Weekend w górach z pięknymi widokami: Pieniny

Malownicze pasmo leżące na pograniczu polsko-słowackim gwarantuje mnóstwo atrakcji. Efektownie wypiętrzone szczyty, górskie panoramy z widokiem na odległe Tatry czy wreszcie zakola Dunajca meandrujące między pienińskimi wzniesieniami.

Co zobaczyć podczas weekendu w górach spędzonego w Pieninach? Na pewno warto wejść na Trzy Korony, czyli najwyższy szczyt pasma zwieńczony aż pięcioma wierzchołkami. Szlak zaczyna się przy schronisku Orlica i jego przejście zajmuje około 1,5 godziny. Innym ważnym szczytem, z którego można podziwiać widok na Tatry jest Sokolica ze słynną sosną, liczącą sobie przeszło 500 lat i uznawaną za jeden z symboli Pienin.

Inną atrakcją Pienin, którą należy zaliczyć do punktów obowiązkowych podczas wypadu w góry w te rejony, jest spływ Przełomem Dunajca. Rzeka efektownie meandruje między piętrzącymi się skałami i lasami, a nad jej brzegami górują chociażby wspomniane już Trzy Korony. Warto odwiedzić także zamek w Niedzicy, pięknie położony nad jeziorem Czorsztyńskim.
 
Autor: Kamila Zalińska-Woźny