Data publikacji:

Jak jeździć na snowboardzie?

Wielu amatorów zimowego szaleństwa nie raz stanęło przed wyborem narty czy deska snowboardowa. Jedni polecą jazdę na nartach, inni powiedzą, że bez snowboardu nie wyobrażają sobie zimy. Wydawać by się mogło, że to bliźniacze dyscypliny sportowe, a jednak całkiem różne od siebie. To nie tylko różnica wynikająca z tego, że narty to dwie węższe deski, a snowboard jedna. Różni się również styl jazdy, pozycja oraz manewrowanie. Dziś zajmiemy się jedną deską: deską snowboardową. Jak jeździć na snowboardzie? Na co zwracać uwagę?

snowboard

Jazda na snowboardzie dla początkujących

Rodzajów desek jest wiele. Można śmiało powiedzieć, że deska desce nie jest równa. Odpowiednia powinna być dopasowana do naszej wagi, wzrostu i rozmiaru butów do snowboardu. Jest to niezwykle ważne, szczególnie gdy zaczynamy swoją przygodę z tym sportem. Źle dobrana deska może zniechęcić użytkownika do dalszej próby swoich sił. Z racji, że zaczynamy, liczyć trzeba się z tym, że nasz kontakt z twardym podłożem będzie bardzo częsty. Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo na stoku, obowiązkowym wyposażeniem powinien być kask. Każdy upadek to ryzyko kontuzji, dlatego należy zadbać o swój snowboardowy asortyment. Wracając do stwierdzenia, że deska desce nie jest równa, warto zwrócić uwagę, że deski nie różnią się tylko długością, ale tez twardością. Twardość desek snowboardowych oznacza się w skali FLEX od 1 do 10 (od najbardziej miękkiej do najtwardszej). Na start najlepsza jest miękka deska. Pozwoli nam to łatwiej nią sterować oraz przyzwyczai nasze ciało do odpowiedniej giętkości i zwinności.

Jak jeździć na snowboardzie? Praktyczne porady

Kiedy wiemy już, jakiej deski szukać na start, zajmijmy się rozgrzewką przed jazdą. Wspominając, że na początku czeka nas dużo kontaktu z podłożem, najważniejsze to dobrze przygotować do tego ciało. Rozgrzewka powinna sprawić, że zminimalizujemy ryzyko kontuzji w sytuacji, w której upadek okaże się nieunikniony. Przede wszystkim ręce! Są one najbardziej narażone na uszkodzenia w trakcie upadku, ponieważ to nimi będziemy się ratować i próbować podeprzeć. Najważniejsze to dobrze rozruszać łokcie i nadgarstki. W drugiej kolejności kolana. Zachowanie pochylonej pozycji zjazdowej odbywa się na zgiętych nogach. Dodać do tego trzeba skręcanie i krawędziowanie. Da się odczuć po pierwszych jazdach, że to właśnie nasze kolana bardzo ciężko pracowały. Sukcesywnie rozgrzewamy całe ciało, a gdy już jesteśmy gotowi, wskakujemy na deskę.

Jaką pozycję zjazdową wybrać?

Przyszedł czas na decyzję, jaką pozycję zjazdową przyjmujemy, która noga będzie nas prowadzić. Jeżeli nie wiesz, która noga jest twoją prowadzącą, spróbuj wykonać mały test. Stań w prostej pozycji i wychyl się przed siebie. Noga, którą wystawisz jako pierwszą, żeby się asekurować, to noga, która na desce snowboardowej powinna być z przodu. Z biegiem czasu oczywiście nie będzie to miało większego znaczenia, jednak na początku musimy czuć się pewnie. Przednią nogę zaprzęgamy w wiązaniach. Druga noga na początku pozostaje poza mocowaniami. Służyć nam będzie do podejścia do puntu startu czy na orczyk lub kolejkę krzesełkową, ale przede wszystkim do utrzymywania równowagi. Co do samej jazdy, to kwestia bardzo indywidualna. Na pewno pomocne okażą się liczne filmiki instruktażowe zamieszczane w sieci. Pomocna również może okazać się lekcja z instruktorem, który nie tylko nauczy cię podstaw oraz zachowania na stoku, ale również zadba o twoje bezpieczeństwo. Będąc przy bezpieczeństwie, staraj się przy upadku delikatnie siadać, w ostateczności upadać na pośladki, ponieważ zbicie kości ogonowej jest bardzo częstym i bardzo bolesnym doświadczeniem początkujących snowboardzistów. Jeżeli chodzi o dłonie, staraj się nie upadać na otwarte, aby chronić nadgarstki. Najlepszym sposobem jest jazda z zaciśniętymi pięściami. Co do porad zjazdowych, prędkość przyjdzie z czasem. Najważniejsze to panować nad deską. Istotne jest tu bezpieczeństwo twoje, jak i innych amatorów sportów zimowych. Pamiętaj, aby przyjąć luźną, wygodną pozycję. Delikatnie zgięte w kolanach nogi i pochylenie do przodu to klucz do sukcesu. Każde odchylenie ciała do tyłu narazi cię na utratę równowagi, a co za tym idzie, na kolejny upadek. Ważne jest też, aby ciężar ciała utrzymywać w połowie deski. Obciążenie jednej z nóg spowoduje, że zaczniesz niekontrolowanie skręcać czy upadniesz. Kierowanie deską powinno odbywać się przy pomocy stóp i bioder. Chcesz skręcić za siebie? Obciążasz pięty oraz skręcasz do zewnątrz biodra. Zakręt w drugą stronę? Sytuacja analogiczna, wciskamy palce w deskę i skręcamy biodra.

Jak jeździć na snowboardzie? Podsumowanie

Podczas zimowej zabawy najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pamiętaj o :

  • Odpowiednim dobraniu deski do swoich gabarytów oraz umiejętności.
  • Obowiązkowo wyposaż się w kask ochronny.
  • Unikaj stromych, długich tras zjazdowych.
  • Zjeżdżaj powoli i ostrożnie, skupiając się na podstawach
  • Obserwuj innych uczestników ruchu snowboardowego. Podglądając umiejętności doświadczonych osób, też możesz się wiele nauczyć!

Ranking desek snowboardowych

Autor: Przemysław Mańka

materac do ćwiczeń gimnastycznych

Jaki materac do ćwiczeń gimnastycznych jest najlepszy?

2022-01-26
Rok szkolny rozpoczęty, dzieci zapisane na zajęcia dodatkowe, w tym sportowe – tańce, karate, piłkę i akrobatykę. Najmłodszym, którzy chcą dodatkowo poćwiczyć w domu, przyda się specjalny materac do ćwiczeń gimnastycznych. Zobaczmy, jaki wybrać.
akcesoria do jazdy konnej

Jakie akcesoria do jazdy konnej kupić dla dzieci?

2022-01-24
Jazda konna to sport dla każdego, który daje wiele radości, a także ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. To także świetna forma aktywności dla dzieci. Aby jazda konna była bezpieczna, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w akcesoria do jazdy konnej.
kask do wspinaczki

Kask do wspinaczki - jak wybrać kask do wspinaczki górskiej?

2022-01-23
Wspinaczka górska to aktywność, przy której szczególnie istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Najprostszą metodą na zminimalizowanie ryzyka urazu jest noszenie kasku, który chroni głowę przed spadającymi kamieniami lub uderzeniem o skały. Niestety, wiele osób już po kursie wspinaczkowym rezygnuje z noszenia kasku. Jest to poważny błąd, którego skutki mogą nie być widoczne od razu; może jednak dojść do sytuacji, w której uratuje on zdrowie lub nawet życie wspinacza. Jak wybrać kask do wspinaczki, by możliwie najlepiej spełniał swoją rolę?
sztylpy jeździeckie

Sztylpy jeździeckie - co to jest? Jakie sztylpy jeździeckie wybrać?

2022-01-22
Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z jeździectwem, uczy się nie tylko odpowiedniej techniki jazdy, ale również wyboru odpowiednich elementów garderoby oraz ich fachowego nazewnictwa. Jednym z takich elementów są sztylpy jeździeckie. Czym są, jaką pełnią funkcję? Czy są niezbędnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca? Czym kierować się podczas ich wyboru? Nasz poradnik odpowie ci na te pytania.
pływanie kraulem

Pływanie kraulem - jak się nauczyć pływać kraulem?

2022-01-21
Kraul jest najszybszym i najbardziej efektywnym stylem pływackim. Aby móc cieszyć się w pełni z możliwości, jakie daje nam pływanie kraulem, warto poświęcić mu dużo czasu na doskonalenie swoich umiejętności. Najważniejsze są podstawowe elementy, dlatego też jeżeli nie radzisz sobie z pływaniem kraulem lub zatrzymałeś się w pewnym etapie i nie potrafisz poprawić swoich umiejętności, warto wrócić do podstaw i skupić się na pojedynczych aspektach techniki pływania. Poza prawidłową techniką, ważne są równolegle elementy, takie jak rozwój mięśni oraz oddech. Bez tych trzech współgrających ze sobą aspektów pływanie kraulem nigdy nie będzie wystarczająco efektywne i satysfakcjonujące. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich, aby przybliżyć się do doskonalenia swoich umiejętności i czerpać same korzyści z pływania kraulem.
jak dobrać kijki narciarskie

Jak dobrać kijki narciarskie?

2022-01-20
Kijki narciarskie bardzo często traktowane są jako modny dodatek do sprzętu narciarskiego. Najczęściej ich wybór to sprawa drugorzędna, a najważniejszymi kryteriami wydają się być cena oraz wygląd. Jednak odpowiednio dobrane do nas kijki narciarskie pod względem rozmiaru i modelu znacznie pomagają w poruszaniu się na nartach. Do czego właściwie służą kijki narciarskie i jak je odpowiednio dobrać?