Data publikacji:

Snowboard – jak się nauczyć jeździć?

Na naukę wybierz małą górkę o łagodnym stoku. Załóż deskę i zacznij od opanowywania równowagi oraz ćwiczenia upadków. Prawidłowa postawa na desce polega na równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała na obie nogi, które mają być lekko ugięte. Biodro i tułów skręć nieco w kierunku jazdy, ręce ustaw trochę szerzej niż barki, a głowę skieruj w kierunku, w którym chcesz jechać.

Gdy stracisz równowagę, ważne jest, aby jak najszybciej i możliwie jak najniższej obniżyć środek ciężkości. Im niżej podłoża się znajdziesz, tym upadek będzie mniej bolesny. Plecy wygnij lekko w tył, a brodę przyciągnij do klatki piersiowej. Zamortyzuj upadek lekko uderzając rękami (przedramionami) o śnieg, a w momencie stykania się ciała ze podłożem, rozłożyć równomiernie ciężar poprzez wyciagnięcie rąk za głowę. Upadanie do przodu wygląda podobnie. Nie rób tego na sztywnych nogach, ale lekko je ugnij, ręce wyciągnij do przodu, a ciało wyprostuj tak, jakbyś chciał wykonać ślizg na brzuchu.

Aby wstać z klęku, ustaw deskę prostopadle do górki i wbij lekko jej przednią krawędź w śnieg. Zacznij od oderwania kolan i podpierając się rękami prostuj nogi aż oderwiesz ręce od podłoża. Stań prosto. Aby wstać z siadu, podciągnij deskę nad siebie, ustaw ją prostopadle do górki, potem wbij jej tylną krawędź w śnieg i zacznij unosić biodra oraz prostować nogi w kolanach. Na koniec oderwij dłonie i stań prosto.

Jeśli poczujesz się pewnie w całym osprzęcie, wyjedź na górkę. Stań lewą (regular) lub prawą nogą (goofy) w kierunku jazdy – jak Ci wygodniej i przenieś ciężar ciała lekko na przednią nogę.

Aby zahamować na desce, musisz się obrócić prostopadle do kierunku jazdy. Jeśli chcesz skręcić, ugnij nogi. Najpierw w wybranym kierunku przenieś ciężar ciała, a potem skręć lekko biodro i tułów.

Autor: Sylwia Stwora