Data modyfikacji:

Szlaki. Tatry dla początkujących

Szukasz malowniczych szlaków w Tatrach dla początkujących? W tych pięknych górach znajdujących się na południu naszego kraju znajduje się wiele tras, z którymi poradzi sobie nawet największy amator. Jakie są najłatwiejsze szlaki w Tatrach? Który z nich wybrać? Sprawdź w artykule!

szlaki tatry dla początkujących

Tatry dla początkujących – najlepsze szlaki

Wybierasz się w Tatry po raz pierwszy lub planujesz zabrać tam dzieci? W tych pięknych górach znajduje się mnóstwo łatwych tras, które oferują zapierające dech w piersiach widoki. Zanim jednak wybierzesz się na urlop, koniecznie zaopatrz się w sportowe ubrania oraz porządne buty górskie. Nawet na najprostszym szlaku nietrudno o skręcenie kostki.

Choć uważa się, że trudność szlaków w Tatrach określana jest za pomocą kolorów, nie do końca jest to prawdą. Dlatego lepiej zapoznać się z informacjami w internecie odnośnie tego, jaki szlak warto wybrać dla początkujących.

Sprawdź również, co zabrać na wycieczkę w góry.

Dolina Chochołowska – szlaki w Tatrach dla początkujących

Pierwszym szlakiem w Tatrach, który powinien odwiedzić każdy początkujący, jest spacer Doliną Chochołowską. Choć jest on dość długi, nie zawiera elementów wspinaczki ani stromych skał. Gwarantuje za to przepiękne widoki z panoramą Tatr.

Szlak rozpoczyna się na Siwej Polanie, gdzie można zostawić samochód. Centralnym jego punktem jest Polana Chochołowska, z której można wybrać się w dalszą drogę, np. na Grzesia, Przełęcz Bobrowiecką czy Halę Ornak.

 • Początek szlaku: Siwa Polana
 • Wysokość punktu centralnego: Polana Chochołowska, 1090–1150 m n.p.m.
 • Czas przejścia w jedną stronę: 2h

Morskie Oko – najłatwiejsze szlaki w Tatrach

Morskie Oko to jedno z najsłynniejszych tatrzańskich schronisk. Szlak do niego prowadzący rozpoczyna się na parkingu w Palenicy Białczańskiej i ma długość aż 8 km, jednak nie jest trudny. Praktycznie cały czas idzie się po asfalcie, a wokół rozciąga się cudna panorama Tatr.

Ze schroniska natomiast rozciąga się wspaniały widok na pobliskie szczyty. Nieco wprawniejszym turystom zdecydowanie polecamy wyruszyć z Morskiego Oka do słynnej Doliny Pięciu Stawów.

 • Początek szlaku: Palenica Białczańska
 • Wysokość punktu centralnego: Morskie Oko, 1395 m n.p.m.
 • Czas przejścia w jedną stronę: 2:20 h

Dolina Kościeliska – najlepsze szlaki w Tatrach

Droga do Doliny Kościeliskiej z pewnością należy do najlepszych szlaków w Tatrach dla początkujących. Dostarcza zapierających dech w piersiach widoków. Skały, strumyki, pastwiska, wspaniała przyroda – to wszystko można zobaczyć na trasie.

Na szlaku znajdują się również jaskinie, do których mogą wchodzić turyści. Najsłynniejszą z nich jest Jaskinia Mroźna. Centralnym punktem szlaku jest malownicze schronisko na Hali Ornak.

 • Początek szlaku: Kiry
 • Wysokość punktu centralnego: schronisko PTTK na Hali Ornak, 1100 m n.p.m.
 • Czas przejścia w jedną stronę: 1:40 h

Sarnia Skała – szlaki w Tatrach dla początkujących

Kolejny szlak w Tatrach dla początkujących prowadzi z Doliny Strążyskiej na Sarnią Skałę. Najpierw wiedzie malowniczą Ścieżką nad Reglami do kolorowej Doliny Białego. Następnie idzie się nieco stromiej pod górę Czerwoną Przełęczą, z której prowadzi krótki czarny szlak na Sarnią Skałę.

Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Giewont. Dalej najlepiej jest zejść inną trasą, przez Polanę Strążyską i wodospad Siklawica z powrotem do Doliny Strążyskiej.

 • Początek szlaku: ulica Strążyska, Zakopane
 • Wysokość punktu centralnego: Sarnia Skała, 1377 m n.p.m.
 • Czas przejścia szlaku: 3:40 h

Rusinowa Polana – Tatry dla początkujących

Szlak prowadzący na Rusinową Polanę z pewnością spodoba się początkującym i rodzicom z dziećmi. Rozpoczyna się na parkingu w Wierchu Poroniec. Stamtąd trasa ciągnie się pięknym lasem aż do polany, z której można podziwiać widok na wiele tatrzańskich szczytów. Z Rusinowej Polany warto wybrać się dalej zielonym szlakiem na Gęsią Szyję.
 • Początek szlaku: Wierch Poroniec
 • Wysokość punktu centralnego: Rusinowa Polana, 1210 m n.p.m.
 • Czas przejścia w jedną stronę: 1 h

Gubałówka – najłatwiejsze szlaki w Tatrach

Trasa na Gubałówkę to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych szlaków w Tatrach. Jest krótki i prosty, a na szczycie czeka na turystów mnóstwo atrakcji, które z pewnością spodobają się dzieciakom. Ponadto z Gubałówki roztacza się widok na najważniejsze szczyty Tatr. Dalej można wybrać się na pobliski Butorowy Wierch. Jeśli masz małe dzieci, koniecznie musisz wypróbować ten szlak!

 • Początek szlaku: Krupówki, Zakopane
 • Wysokość punktu centralnego: Gubałówka, 1120-1129 m n.p.m.
 • Czas przejścia w jedną stronę: 0:45 h

Autorka: Olga Wacholc