Data modyfikacji:

Łowienie karpia – czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy

Istnieje kilka popularnych metod łowienia karpia. Początkującym wędkarzom połów karpia może się wydawać czarną magią, ale w rzeczywistości nie jest to wcale skomplikowane. Chcesz wiedzieć, które metody łowienia karpia są najlepsze? Zobacz, jak złowić karpia w stawie, łowisku wędkarskim oraz czy łowienie karpia na kulki proteinowe jest skuteczne.

Łowienie karpia

łowienie karpia

Łowienie karpia – wybór wędki karpiowej

Karpiówki to podstawowe akcesoria wędkarskie, które są ci potrzebne. Jaka wędka karpiowa będzie najlepsza na łowienie karpia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jeśli łowisz w zbiorniku, w którym jest dużo zaczepów (korzeni, małży lub kamieni), lepiej wybierz cięższe wędzisko. Lżejszy kij karpiowy lepiej sprawdzi się w małych zbiornikach, w których dno jest czyste, z niewielką ilością potencjalnych zaczepów.

Zwróć uwagę na krzywą ugięcia wędziska karpiowego. Planując łowienie karpia na małym dystansie, warto wybrać kij o parametrze 2,5 lbs. Jednak jeśli planujesz łowić na dystansie powyżej 70 m, lepiej sprawdzi się wędzisko z krzywą ugięcia 3,0 lbs. Wędki karpiowe z krzywą ugięcia 3,25-3,5 lbs są przeznaczone do łowienia na dystansie powyżej 100 m.

Dłuższe wędzisko sprawdzi się, gdy planujesz łowienie karpia z wyrzutu. Wówczas kij powinien mieć około 3,90 m (13 ft), podczas gdy najkrótsze wędziska oferowane przez producentów mają zazwyczaj 3,0 m długości.

Nie bez znaczenia jest także ciężar wędziska. Im lżejsze, tym lepsze. Kij przez większą część połowu jest w spoczynku, ale holowanie wędziskiem o wadze około 500 gramów może dać się we znaki nawet doświadczonemu wędkarzowi. Lepiej wybierz lżejszy model, np. Shimano Alivio CX (https://www.ceneo.pl/33047037), który waży nieco ponad 300 g.

Jak łowić karpia na spławik?

To najbardziej popularna metoda łowienia karpi, najlepiej sprawdzająca się, gdy chcesz łowić ryby pływające przy brzegu. Jest idealna w małych zbiornikach, ale z łowienia karpi na spławik możesz korzystać również w większych zbiornikach. Wówczas kluczem do skutecznego połowu jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym żerują ryby.

Jak złowić karpia na spławik? Potrzebne ci będzie wędzisko, kołowrotek, żyłka, haczyk, przypon i spławik. Zwykła, twarda wędka powinna wystarczyć. Co do kołowrotka karpiowego, to lepiej wybierz taki z wolnym biegiem szpuli. Zdecyduj się na żyłkę o średnicy 0,25 mm.

W Internecie znajdziesz wiele kolorowych spławików. Zwróć uwagę na ich gramaturę. Na łowienie karpia w nocy warto wybrać takie spławiki, które będą widoczne po zmroku.

Haczyk powinien być wytrzymały, z dobrej jakości materiału. Przypon należy wykonać z nieco cieńszej żyłki (np. 0,16-0,18 mm). Grubsze żyłki sprawdzą się, jeśli w wodzie jest dużo zaczepów.

Łowienie karpi na kulki proteinowe i owocowe

Kulki dla karpi występują w wersji proteinowej (rybnej) oraz owocowej. Wersja owocowa sprawdzi się lepiej podczas łowienia karpia latem. Ryby wówczas są bardziej zainteresowane bogatym w witaminy i minerały pokarmem, dlatego owocowe (np. truskawkowe) kulki będą idealne.

Rybne kulki proteinowe stosuje się przede wszystkim wczesną wiosną. Ryby budzą się po zimie i muszą szybko uzupełnić niedobory białka, dlatego wysokobiałkowe (rybne) kulki proteinowe będą na pewno skutecznie wabić karpie o tej porze roku.

Łowienie karpia na grunt

Łowienie karpia z gruntu polega na umieszczeniu zanęty na dnie zbiornika (zazwyczaj wraz z ciężarkiem, który ją przytrzymuje w miejscu). Ten sposób łowienia karpia sprawdzi się, jeśli chcesz złowić większą rybę. W tym zestawie nie ma spławika.

Łowienie karpia z gruntu wymaga krótszego wędzidła niż w metodzie spławikowej. Trzymetrowy kij wędkarski powinien w zupełności wystarczyć, choć jeśli chcesz ustawić wędkę w pionie, lepiej wybierz wędkę o długości 3,6 lub 3,9 m. Gdy planujesz łowić po zmroku, warto zaopatrzyć się w elektroniczny sygnalizator brań lub chemiczny świetlik.

Łowienie karpi na metodę (Method Feeder)

Ta metoda połowu karpi przyszła do Polski z Anglii. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Sposób nęcenia odpowiada karpiom, dlatego Method Feeder pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

Polega na łowieniu karpi za pomocą koszyczka z zanętą (przelotowego lub zamontowanego na stałe). Karpie chętnie przypływają i zostają w łowisku. To dobra metoda zarówno na pojedyncze karpie, które chcesz zwabić, oraz na grupę ryb, którą chcesz zatrzymać w łowisku.

Koszyczki należy wypełnić zanętą, pelletem lub mieszanką. Napełniony feeder powinien dotrzeć do łowiska, a jego zawartość zostać uwolniona dopiero na dnie zbiornika. To daje najlepsze rezultaty.

Karpiarze polecają, by na początku wabić ryby zanętą. Można też dodatkowo zachęcić ryby do podpłynięcia, rzucając z procy kulki proteinowe. Gdy karpie podpłyną do łowiska, należy je zatrzymać, podając pellet lub mieszankę zanęty z pelletem.

Przygotuj się na to, że za pomocą tej metody złapiesz przede wszystkim mniejsze okazy, choć to oczywiście zawsze zależy od miejsca połowu i specyfiki zbiornika. Jeśli łowisz wczesną wiosną, wybierz miejsca płytkie, dobrze nasłonecznione. Skorzystaj też z wysokobiałkowych produktów. Ryby po zimie muszą się zregenerować, dlatego na pewno będą miały spory apetyt.

Gdzie łowić karpie?

Karpie to ryby ciepłolubne, które latem i późną wiosną przebywają głównie w płytkich wodach, a zimne miesiące przeczekują w mule na dnie. Dzięki sztucznemu zarybianiu są bardzo popularnym gatunkiem w polskich wodach. Występują w rzekach, stawach i jeziorach.