Data modyfikacji:

Torba na wędki: jaki pokrowiec na wędki wybrać?

Każda wędka powinna być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym pokrowcu. Obecnie większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach (zazwyczaj od 120 do 220 cm), dlatego bez większego problemu znajdziesz pokrowiec dostosowany do długości twojego osprzętu. Chcesz wiedzieć, jaką torbę na wędki wybrać i czym się kierować? Przeczytaj.
torba na wędki

Torba na wędki

Jak wybrać torbę na wędki?

Liczy się nie tylko kształt i długość pokrowca, ale także jego wykonanie. Zwróć uwagę na jakość materiału, suwaków oraz nici (powinny być jak najgrubsze). Dobrze, jeśli suwaki są pokryte materiałem chroniącym je przed korozją. Niektóre pokrowce są dodatkowo pokryte gumą od spodu. Dzięki temu możesz je kłaść nawet na bardzo mokrej ziemi, bez obawy, że przemoknie. Materiał powinien być wodoodporny na zewnątrz, a środek wyłożony gąbką lub pianką, która chroni przed ocieraniem elementów o siebie. Wszystkie twarde elementy pokrowca mogą uszkadzać twój sprzęt, a pokrowiec ma przecież za zadanie go chronić. Dlatego wybierz pokrowiec z miękką wyściółką. 
W pokrowcu powinno być tyle miejsca, by każdy z elementów miał osobną kieszeń. Staraj się nie upychać niczego na siłę, bo może to grozić uszkodzeniem którejś z części. 

Torba, wbrew pozorom, nie powinna być dobierana pod kątem długości wędek, a pod długość tub. Służą one do zewnętrznej ochrony topów, batów i tyczek. Tuba powinna być o 1 cm dłuższa niż docelowo przechowywany w niej element. Końce tub warto zabezpieczyć za pomocą małych gąbek, aby ich zawartość nie przemieszczała się z krańca na kraniec podczas transportu.


Przeczytaj także: Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?


Część pokrowców jest wyposażona w małe, dodatkowe kieszonki. Sprawdzą się przede wszystkim u tych, którzy zawsze mają pełne kieszenie podczas wędkowania. 

Pokrowiec na wędki dwukomorowy

Dwukomorowa torba na wędki pozwala na transport wędzisk i kołowrotków, ale raczej nie znajdzie się w niej miejsce na akcesoria do łowienia, takie jak podbieraki. To dobre rozwiązanie dla początkujących, którzy chcą mieć dobrej jakości pokrowiec w niższej cenie.

Pokrowiec na wędki trzykomorowy

Trzykomorowa torba na wędki to jeden z najbardziej popularnych modeli. Nic dziwnego, trzy przegrody powinny wystarczyć do zapakowania całego sprzętu wędkarza. Jedna z komór jest zazwyczaj nieco większa od pozostałych. Dzięki temu w pokrowcu znajdzie się miejsce nie tylko na wędzidła, ale także na kołowrotki. Boczna kieszeń sprawdzi się także do transportu podpórek i podbieraków.

Duży pokrowiec czy torba wędkarska?

Pokrowiec powinien służyć do bezpiecznego transportu wędek i dłuższych elementów przydatnych lub niezbędnych do wędkowania. Powinny się w nim zmieścić także kołowrotki. Przynęty oraz pozostały osprzęt musi być przechowywany w torbach wędkarskich lub w dodatkowych kieszeniach pokrowca. Nie wolno transportować wędziska wraz z innymi elementami służącymi do łowienia, bo grozi to jego uszkodzeniem.