Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Jednak aby aktywnie spędzić czas na łowisku, musisz skompletować przynajmniej podstawowy sprzęt wędkarski. Na początek może się wydawać, że to spora ilość ekwipunku, ale każdy z poniższych elementów wyposażenia okaże się niezbędny na brzegu rzeki czy stawu. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
Sprawdź też, gdzie warto wyjechać, aby spędzić weekend nad jeziorem.
Zanim zaczniesz łowić ryby, musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria wędkarskie. Nawet jednodniowa wycieczka nad jezioro czy rzekę wymaga odpowiedniego przygotowania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się:
Istnieje wiele powodów, dla których warto jeść ryby. A nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie złowiona ryba. Zanim ruszysz na łowisko, musisz się odpowiednio przygotować. Sprawdź, jakie akcesoria dla wędkarzy będą ci potrzebne.
To punkt obowiązkowy wśród akcesoriów wędkarskich, jeśli nie chcesz przegapić zdobyczy. Spławik unoszący się na powierzchni wody będzie sygnalizować, gdy na przynętę złapie się ryba. Dobór spławika jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od rodzaju ryb, jakie zamierzasz łowić, czy typu akwenu.
W twoim ekwipunku, jaki zabierzesz na łowisko, niezbędny jest zapas żyłki na wypadek awarii podstawowego sprzętu. Typ żyłki jest uzależniony od metody wędkowania, na którą postawisz, łowiska czy wreszcie gatunku ryb. Żyłki różnią się grubością, a co za tym idzie także wytrzymałością, dlatego musisz dostosować typ żyłki do swoich potrzeb.
To właśnie dzięki nim na końcu żyłki zawiśnie przynęta. W swoich zbiorach warto mieć kilka rozmiarów haczyków.
Bez ciężarków ani rusz. Służą do obciążenia całego zestawu, zarzucania go na odległość i wyważenia spławika. W sprzedaży znajdziesz ciężarki o różnej masie, które przeznaczone są do stosowania wraz z różnymi technikami wędkarskimi, więc dobór konkretnego rozwiązania jest uzależniony od twoich wędkarskich planów.
Jeśli nad wodą planujesz spędzić kilka godzin, własnoręczne podtrzymywanie wędki będzie męczące. Dlatego koniecznie zaopatrz się w podpórkę pod wędkę, dzięki której będziesz wygodnie czekać, aż ryba złapie przynętę.
To jedno z tych akcesoriów dla wędkarzy, które przyda ci się już po złowieniu ryby. Siatkę zanurzysz w wodzie i to właśnie do niej trafi złowiona przez ciebie ryba. Sprzęt powinien być obciążony ciężarkami, aby nie wypływał na powierzchnię wody.
Poza wędką czy spławikiem warto się także zaopatrzyć w akcesoria dla wędkarzy, które zwiększą twój komfort podczas łowienia ryb.
To powinien być punkt obowiązkowy w twoim ekwipunku podczas każdej wyprawy na łono natury, nie tylko na łowisko. Zastanawiasz się, jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze? Ochronę oczu zapewnią okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Musisz wiedzieć, że ochrona przeciwsłoneczna, zwłaszcza nad wodą, ważna jest nie tylko w lecie. Wiosną i jesienią promieniowanie jest na tyle intensywne, że również należy się przed nim chronić. Dlatego do okularów i kapelusza czy czapki dodaj jeszcze krem z filtrem UV.
Niewielki rozkładany stołek czy nawet większy fotel pomogą ci wygodnie rozsiąść się na łowisku. Naturalnie to drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, ale również większe, dlatego może być problematyczne, jeśli przed zarzuceniem wędki, konieczne będzie pokonanie sporego dystansu od parkingu do łowiska. Wybierając siedzisko dla wędkarza, warto zwrócić uwagę na krzesła wędkarskie.
To wędkarskie must have, jeśli chcesz bez trudu dotrzeć na brzeg rzeki czy jeziora. Pojemna torba wędkarska pozwoli pomieścić większość sprzętu wędkarskiego i sprawnie poruszać się w terenie. W praktyce świetnie sprawdzają się modele wyposażone w szereg przegródek i organizerów – w ich wnętrzu można wygodnie przechowywać najdrobniejsze akcesoria wędkarskie. Dobra organizacja niewielkich przedmiotów tego typu sprzyja utrzymaniu porządku. Postaw na model wodoodporny, dzięki czemu zgromadzony w środku ekwipunek i twoje osobiste rzeczy będą bezpieczne nad wodą.
Podczas łowienia ryb, tak jak w przypadku większości innych aktywności w outdoorze, odpowiedni strój to bardzo istotna sprawa. Twój ubiór musi być nie tylko wygodny czy zapewnić ci komfort termiczny, ale też powinien być utrzymany w odpowiedniej kolorystyce.
Czy wiesz, że strój na łowisko ma wpływ nie tylko na twoje poczucie komfortu, ale też na efekt połowu? Przy łowieniu z brzegu rzeki czy jeziora jaskrawe kolory twoich ubrań mogą spłoszyć ryby. Dlatego jeśli jesteś początkującym wędkarzem i kompletujesz swój sprzęt, sięgaj po ubiór w stylu militarnym, czyli we wzorach moro lub naturalnych kolorach, jak oliwkowy, brązowy lub zielony. Dzięki temu wtopisz się w otoczenie na brzegu i twoja obecność nie przepłoszy ryb.
Stara górska zasada dotycząca ubioru warstwowego sprawdza się także na łowisku. Najlepiej, aby twój strój składał się z kilku warstw, które można zdejmować w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Punkt obowiązkowy to ciepła bluza lub sweter oraz nieprzemakalna kurtka. Warto wyposażyć się również w specjalne spodnie wędkarskie.
Obuwie, w jakim wkroczysz na brzeg rzeki czy stawu, powinno być w miarę nieprzemakalne i wyposażone w solidną podeszwę z mocnym bieżnikiem, co zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się w nierównym terenie. Klasycznym rozwiązaniem są stylowe męskie kalosze – buty tego typu nie przemokną i co więcej możesz w nich poruszać się na brzegu nawet w wodzie. Dobrą alternatywą są outdoorowe trzewiki. Zwróć uwagę, aby buty miały podwyższony gumowy otok, który zwiększa nieprzemakalność.
Jakich akcesoriów wędkarskich jeszcze potrzebujesz? Niezbędne będą oczywiście zanęta i przynęta, bo przecież jakoś musisz złapać ryby na haczyk. W twoim ekwipunku nie powinno zabraknąć również noża lub chociaż scyzoryka, ponieważ ostrze przydaje się w różnych sytuacjach na łowisku.
Na koniec warto także zaznaczyć, że zanim zarzucisz wędkę, trzeba zapoznać się z przepisami, które regulują ten rodzaj aktywności. Musisz wiedzieć, że tak naprawdę niewiele jest miejsc, gdzie można łowić ryby bez żadnych ograniczeń. Chodzi przede wszystkim o ewentualne okresy ochronne wybranych gatunków ryb czy tak prozaiczne sprawy jak pozwolenie na łowienie w danym akwenie. Jeśli chcesz łowić na prywatnym łowisku, należy najpewniej uiścić stosowną zapłatę. Natomiast jeśli dany akwen znajduje się pod opieką Polskiego Związku Wędkarskiego, konieczne jest wyrobienie karty wędkarskiej. Jej otrzymanie poprzedza egzamin.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny