Data modyfikacji:

Jak się przygotować na trekking w Himalajach?

Himalaje - najwyższy łańcuch górski na Ziemi, to tutaj znajduje się dziesięć z czternastu ośmiotysięczników świata. Zdobycie najwyższego szczytu Mount Everest to marzenie wielu himalaistów. Jednak od czegoś trzeba zacząć, najlepiej od trekkingu, który pozwoli zapoznać się z terenami i niesamowitym klimatem tego miejsca. Jak przygotować się na trekking w Himalajach?
buty w góry

Trekking w Himalajach - prawdziwe wyzwanie

Przed zaplanowaniem odległej podróży w Himalaje, ważna jest świadomość, że nie są to zwykłe, proste, górskie tereny dla każdego. Trzeba liczyć siły na zamiary. Trekking w Himalajach to wielogodzinne trasy, o dużych wahaniach wysokości - bez prawidłowego przygotowania i odpowiedniej kondycji wyjazd może się źle skończyć.

Jak ćwiczyć kondycję przed wyjazdem w Himalaje?

1. Przygotowania powinny potrwać minimum 3 miesiące i najlepiej zadbać o aktywność fizyczną każdego dnia.
2. Warto zacząć od marszu lub marszobiegu, stopniowo zwiększając dystans i dokładając obciążenie w postaci obciążników lub plecaka o wadze zbliżonej do tej, jaką będą miały bagaże zabrane na trekking.
3. Aby polepszyć kondycję, można także biegać, najlepiej w terenach górskich, stopniowo zwiększając dystans.
4. Wskazane jest także, aby w miarę możliwości jak najczęściej wybierać się na przykład w Tatry - to dobry trening dla wszystkich mięśni oraz sprawdzian dla kondycji, czy wykonywane ćwiczenia przynoszą rezultaty.

Himalaje na własną rękę - czy to możliwe?

Samodzielna organizacja podróży w Himalaje jest oczywiście możliwa, choć nie należy zostawiać przygotowań na ostatnią chwilę. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, planując trekking w Himalajach.

Lot i nocleg

Kupno biletów lotniczych oraz rezerwacja noclegów w Himalajach nie stanowi problemu, warto jednak zrobić to odpowiednio szybciej, co pozwoli skorzystać z bogatszej oferty i zaoszczędzić pieniądze, które zwłaszcza w tak odległej podróży, są bardzo potrzebne. Wybierając obiekty noclegowe, należy wziąć pod uwagę trasę, tak aby ilość kilometrów oraz pokonana wysokość od noclegu do noclegu nie były zbyt obciążające lub wręcz niemożliwe. Dzięki temu już na etapie rezerwacji hotelu, opracowuje się także trasę trekkingu - wbrew pozorom nie jest to trudne, wystarczy skorzystać z blogów trekkingowych, które dokładnie opisują najczęściej wybierane trasy.

Kontrola lekarska, przygotowanie apteczki i kupno ubezpieczenia

Przed wylotem należy obowiązkowo udać się do lekarza w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia oraz zyskać niezbędne informacje dotyczące wymaganych szczepień. Podczas wizyty można także wspólnie z lekarzem omówić zawartość apteczki, która jest niezbędna podczas tak dalekich podróży.
Zaleca się także zgłoszenie do ubezpieczyciela, aby zaopatrzyć się w ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku.

Przygotowanie ekwipunku do trekkingu w Himalajach

Kompletując niezbędny sprzęt w tak odległą trasę, nie warto kierować się nadmierną oszczędnością. Dobrze przemyślane zakupy pozwolą uniknąć niekomfortowych sytuacji w trasie. Przede wszystkim należy postawić na wytrzymałość oraz wagę ekwipunku, podczas zdobywania himalajskich wysokości każdy kilogram ma znaczenie.
Aby odpowiednio przygotować się do trekkingu w Himalajach, należy zabrać ze sobą:
- dobrej jakości ubrania - należy podkreślić, że obiekty noclegowe w Himalajach zwykle są bardzo słabo ogrzewane, zatem ciepłe ubrania przydadzą się nie tylko w trasie, ale także podczas noclegu. Zaleca się spakowanie: grubych skarpet, butów trekkingowych, spodni trekkingowych, leginsów, ciepłych podkoszulków oraz koszulek, bluzy, kurtki puchowej, kurtki z membraną, czapki, rękawic, szalika oraz zestawu do kąpieli (klapki plus ręcznik), okularów przeciwsłonecznych. Taki zestaw nie powinien przekraczać kilku kilogramów;
- kosmetyki - podczas trekkingu w słońcu niezbędny jest krem z filtrem, pomadka ochronna do ust, żel antybakteryjny, produkty do kąpiel, papier toaletowy, proszek, nawilżane chusteczki; - kijki trekkingowe i zestaw naprawczy;
- produkty niezbędne do picia - kubek, bukłak na wodę, termos, tabletki do uzdatniania wody;
- żywność - zupki instant, cukierki do ssania, żywność w puszkach;
- latarkę czołówkę;
- powerbank;
- mapę z trasami trekkingu;
- solidny plecak.
W przypadku chęci zdobycia szczytów Himalajów, należy zaopatrzyć się także w typowy sprzęt do wspinaczki, jak na przykład czekan, raki itp.
Samodzielne organizowanie trekkingu w Himalajach wiąże się z pewnym ryzykiem - mimo idealnego planu, zawsze może pojawić się element zaskoczenia, na przykład waga bagażu, która w połączeniu z wysokościami, może jednak okazać się problematyczna. Z pomocą przychodzą dostępni w Himalajach porterzy, którzy za opłatą pomagają w niesieniu bagażu przez całą trasę.

Samodzielna organizacja trekkingu w Himalajach - ile to kosztuje?

Już na wstępie warto podkreślić dość oczywisty fakt - trekking w Himalajach to duży koszt. Nie należy się jednak zniechęcać, samodzielna organizacja podróży pozwala na rozsądne zaplanowanie budżetu i spore oszczędności. Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty, które oczywiście mogą się różnić w zależności od bardziej lub mniej oszczędnego trybu podróżowania:
 • bilety lotnicze (ok. 4000 zł od osoby w dwie strony) - jak już zostało wspomniane wcześniej, warto skorzystać z różnych promocji i kupić je odpowiednio wcześniej;
• ekwipunek - planując trekking z dużym wyprzedzeniem, warto stopniowo kompletować sprzęt lub uzupełniać pojedyncze braki - wydatki są różne w zależności od własnych preferencji;
• ubezpieczenie - około 300 zł;
• szczepienia - koszt jest różny, w zależności od zapotrzebowania na szczepienia; • wiza nepalska - ok. 150 zł;
• zdjęcie do paszportu - 25 zł;
• opłata za nocleg - ok. 50 zł od osoby;
• karta turystyczna - ok. 80 zł;
• średnia kwota wydana na dzień (wyżywienie, dodatki, pamiątki) – ok. 100 zł;
• inne wydatki (na przykład porter, ładowanie sprzętów elektronicznych) - ok. 500zł.

Trekking w Himalajach to bez wątpienia podróż, która zostanie w sercu na całe życie. Samodzielna organizacja dostarcza ogromnej satysfakcji, a przepiękne widoki i zdobyte doświadczenie wynagradzają miesiące przygotowań. Warto choć raz w życiu przeżyć tak niesamowitą przygodę.
Autor: Bartłomiej Mazurek