Data modyfikacji:

Suseł domowy. Warunki hodowli

Suseł w domu wciąż wzbudza wiele emocji. Nie są to typowe zwierzęta domowe, dlatego decydując się właśnie na to zwierzę, musisz wcześniej szczegółowo zapoznać się z warunkami jego hodowli. Jak karmić susła w domu? Sprawdź, jaka klatka dla susła jest najbardziej odpowiednia i dowiedz się, jak żywić susła w domu.

suseł domowy

Suseł domowy

Suseł Richardsona (susłogon preriowy)

To gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Cechą, która odróżnia susła od świstaka i wiewiórki, jest obecność silnie rozwiniętych worków policzkowych. Suseł Richardsona może być hodowany w domu, jest to legalne. Musisz jednak wiedzieć, że w literaturze wciąż nie ma wielu informacji na temat hodowli tych zwierząt w warunkach domowych, dlatego dostęp do cennych informacji jest utrudniony. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia, żywienia, pielęgnacji czy hodowli susła w domu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni.

Sprawdź również, co zrobić ze zwierzakiem podczas wyjazdu na urlop.

Ile żyje suseł?

Długość życia susła wynosi około 3-7 lat, przy czym samice żyją zazwyczaj dłużej od samców.

Jakie usposobienie ma suseł Richardsona?

Nawet oswojony od małego suseł może nie być zainteresowany kontaktem z człowiekiem. Jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie dla tego gatunku. Susły nie są tak towarzyskie, jak np. szczury domowe czy tchórzofretki, dlatego musisz to mieć na uwadze, jeśli decydujesz się na ich hodowlę.

Czy można hodować jednego susła?

Tak. Susły Richardsona mogą być hodowane w pojedynkę, chociaż zaleca się oczywiście, by miały towarzy-stwo innych przedstawicieli swojego gatunku. Stosunki socjalne są ważnym elementem dobrostanu gryzoni.

Czy suseł hibernuje?

Tak! W warunkach naturalnych susły hibernują, czyli zapadają w tzw. sen zimowy. Temperatura, która umożliwia gryzoniom przejście w stan hibernacji jest dużo niższa niż temperatura pokojowa, dlatego istnieje możliwość, że suseł w domu nie zapadnie w sen zimowy.

Obserwuj swojego susła w domu. Pupil powinien zwiększyć przyrost masy ciała przed okresem zimowym, dlatego będzie potrzebował więcej pokarmu lub pokarmu bardziej kalorycznego.

Opiekun powinien też potrafić rozróżnić, czy suseł zapadł w letarg charakterystyczny dla hibernacji, czy też może jest apatyczny i ospały ze względu na hipotermię. Prawidłowa temperatura ciała gryzonia wynosi około 37-39 °C.

Jak karmić susła w domu? Żywienie susła

Susły Richardsona jedzą głównie pokarm roślinny, ale zdarza się także, że na wolności zjedzą napotkane jajko czy padlinę. Jednak podstawą ich diety są rośliny zielone wraz z korzeniami.

Czym karmić susła w domu?

Gotowy pokarm dla zwierząt domowych, który jest dostępny w sklepach zoologicznych czy placówkach weterynaryjnych, nie jest odpowiednio zbilansowany dla susłów i może nie dostarczać im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego bazą diety susła powinna być karma dla wiewiórek. Jak jednak urozmaicić ich dietę? Co jest dla nich bezpieczne?

  • Siano dobrej jakości,
  • sałata i świeże lub suszone zioła (mniszek lekarski, ziele krwawnika czy koniczyna),
  • dojrzały banan, jabłko bez pestek, melon,
  • musli lub płatki owsiane bez dodatku cukru i sztucznych składników,
  • niesolone, nieprażone nasiona słonecznika (obrane lub w osłonce).

Suseł Richardsona powinien mieć także zawsze dostęp do świeżej wody w poidle.

Zwierzęta mają tendencję do „chomikowania” pokarmu. Jest to jak najbardziej naturalne zjawisko i należy na to gryzoniom pozwolić. Oczywiście w sytuacji, gdy pieczołowicie gromadzony przez nich pokarm zaczyna gnić, klatkę należy bezwzględnie posprzątać.

Klatka dla susła Richardsona

Trudno powiedzieć, jakie minimalne wymiary powinna mieć klatka dla susła domowego. To, co wiadomo, to to, że musi być bezpieczna i na tyle duża, by pupil mógł się w niej swobodnie przemieszczać. Zakup klatki o wymiarach 200x200x80 cm w przypadku hodowli susłów wydaje się być dobrym pomysłem. Zwróć uwagę, by kuweta była dość głęboka, ponieważ gryzonie instynktownie lubią kopać.

Warto też zakupić klatkę wraz z wybiegiem, jeśli masz taką możliwość. Zbyt mała przestrzeń życiowa może być frustrująca dla zwierzaka i być przyczyną dużego stresu, dlatego warto poświęcić nieco czasu na stworzenie odpowiednich dla susła warunków życiowych.

Wyposażenie klatki dla susła:

Domek dla susła

Wsyp do środka miękką ściółkę, dzięki której pupil będzie mógł zagrzebać wejście do domku i poczuć się w nim bezpieczniej. Domek powinien być wykonany z dobrej jakości materiału, który będzie wysoce odporny na zęby gryzoni.

Poidło i miski dla susła

Najlepiej zainstaluj dwa lub nawet trzy poidła. Dzięki temu pupil będzie miał dostęp do świeżej wody nawet wtedy, gdy jedno z nich spadnie w nocy. Miska dla susła powinna być ceramiczna lub ewentualnie szklana. Nie zaleca się stosowania plastikowych miseczek w klatce z gryzoniami.

Kuweta dla susła

Może być to kuweta z rusztem lub kuweta z drewnianym czy kukurydzianym żwirkiem. Decydując się na tę z rusztem, warto umieścić w niej kamień lub element, który chętnie wcześniej obsikiwały.

Na szczęście susły na ogół szybko uczą się korzystać z kuwety. Pamiętaj, by nigdy nie wsypywać do klatki sztucznego żwirku (np. silikonowego), ponieważ gryzonie mogą go po prostu zjeść, a stwarza to realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Zabawki dla susła

Postaw na te drewniane, naturalne. Możesz też wstawić do klatki kołowrotek dla susła o pełnej bieżni, ale musisz zdawać sobie sprawę, że nie każdy zwierzak będzie chciał z niego korzystać. 

Hamak dla susła

To zdecydowanie szczury są miłośnikami hamaków, ale niektóre susły też lubią w nim odpoczywać. Zamontuj 1-2 hamaki na różnej wysokości w klatce i sprawdź, czy pupile będą chciały z nich korzystać.