Data modyfikacji:

Bilard: zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Najbardziej popularną grą bilardową jest ósemka. Możesz w nią zagrać w każdym klubie bilardowym. Chcesz wiedzieć jak się gra w bilard, jakie są zasady, za co grozi faul i co jest potrzebne do gry w bilard? Przeczytaj.

Bilard - jak grać?

jak grać w bilard

Zasady gry w bilard

Bilardowa ósemka jest skierowana dla dwóch graczy. Bilę rozgrywającą (białą) należy umieścić na jednej stronie stołu. Po drugiej stronie, przy pomocy trójkąta, należy umieścić pozostałe 15 bil.

Trójkąt powinien być zwrócony wierzchołkiem ku przeciwległej części stołu. Bile należy układać naprzemiennie (połówki między całe bile). Czarna bila powinna znaleźć się na środku trójkąta. Po przygotowaniu bil, można chwycić kije w dłonie i rozpocząć rozgrywkę.

Jeden z graczy rozbija kolorowe bije, uderzając w bilę białą. Możecie rozgrywać partie na zmianę. Ważne, by przynajmniej jedna bila kolorowa wpadła do łuzy lub co najmniej cztery kolorowe bile dotknęły bandy. W innym wypadku, należy rozpocząć rozgrywkę na nowo.

Cel gry to wbicie wszystkich kolorowych bil (całych lub połówek) przez zawodnika, a następnie wbicie czarnej bili. To, który rodzaj kolorowych bil ma za zadanie wbijać zawodnik, zależy od pierwszego uderzenia w białą bilę. Pierwsza bila, jaką wbił gracz do łuzy, zostaje mu przypisana. Jeśli wbił połówkę (bilę z paskiem), musi wbić wszystkie połówki. Wówczas drugi gracz ma wbić całe bile (bez paska).


Przeczytaj także:  Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać?


Jeśli zawodnik wbił zadeklarowaną bilę, przysługuje mu jeszcze jedno uderzenie. Za każdym razem powinien deklarować, którą bilę chce wbić do której łuzy. Każda bila wbita dodatkowo jest zaliczana. 
Co się stanie, jeśli złamiesz zasady? Wówczas mówi się o tzw. faulu. Jest wiele sytuacji, które można nazwać faulem.

Faule w bilardzie

  • dotknięcie jakiejkolwiek bili ręką, inną częścią ciała czy ubraniem;
  • uderzenie białej bili inną częścią kija niż jego czubek;
  • uderzenie białej bili, gdy inne bile są jeszcze w ruchu;
  • brak kontaktu białej bili po uderzeniu z bilą deklarowaną;
  • brak kontaktu kolorowej bili z bandą po uderzeniu;
  • wybicie bili poza stół;
  • wbicie białej bili do łuzy;
  • uderzenie w bilę przeciwnika lub czarną bilę przed uderzeniem w bilę deklarowaną. 

Po faulu, przeciwnik może grać z pozycji tzw. „biała w ręce”. Oznacza to, że może postawić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.

Pamiętaj, by nie stawiać na stole bilardowym żadnych przedmiotów, które nie są przeznaczone do gry. Nie pij, ani nie jedz nad stołem i nie dotykaj go brudnymi palcami. To wszystko może grozić zniszczeniem powierzchni stołu, spowolnieniem ruchu bil lub zmianą toru. 

Akcesoria do gry w bilard

Poza stołem, kijami i bilami, podstawowe wyposażenie to podpórki, krzyż oraz kreda. Stoły są pokryte zielonym, niebieskim lub czerwonym suknem. Kreda powinna być dobrana pod kolor stołu, aby jej ewentualny nadmiar nie był widoczny na stole. 

Możesz też zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki do gry w bilard. Mają zbudowane trzy palce: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Umożliwiają poprowadzenie kija w gładki i równomierny sposób po palcach, co przekłada się na jakość i dokładność uderzenia.

Bilard a snooker

Stół bilardowy do gry w snookera jest większy od tego do gry w ósemkę. Zasady gry w snookera też są zupełnie inne, niż w przypadku innych gier bilardowych. Na środku stołu znajduje się 15 czerwonych bil, ułożonych za pomocą trójkąta. W innych miejscach stołu umieszcza się pojedyncze bile w kolorach: żółtym, zielonym, brązowym, niebieskim, czarnym i różowym. Wbite czerwone bile nie wracają na stół, ale te w innych kolorach wracają z powrotem na swoje miejsce na stole. To gra na punkty. Każda z kolorowych bil jest inaczej punktowana. Najniżej punktowane są bile czerwone, a najwyżej bila czarna. Cel gry to wbicie wszystkich bil, poczynając od bil czerwonych, a kończąc na czarnej.