Data modyfikacji:

Bilard: zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Najbardziej popularną grą bilardową jest ósemka. Możesz w nią zagrać w każdym klubie bilardowym. Chcesz wiedzieć jak się gra w bilard, jakie są zasady, za co grozi faul i co jest potrzebne do gry w bilard? Przeczytaj.

Bilard - jak grać?

bilard zasady

Zasady gry w bilard

Bilardowa ósemka jest skierowana dla dwóch graczy. Bilę rozgrywającą (białą) należy umieścić na jednej stronie stołu. Po drugiej stronie, przy pomocy trójkąta, należy umieścić pozostałe 15 bil.

Trójkąt powinien być zwrócony wierzchołkiem ku przeciwległej części stołu. Bile należy układać naprzemiennie (połówki między całe bile). Czarna bila powinna znaleźć się na środku trójkąta. Po przygotowaniu bil, można chwycić kije w dłonie i rozpocząć rozgrywkę.

Jeden z graczy rozbija kolorowe bije, uderzając w bilę białą. Możecie rozgrywać partie na zmianę. Ważne, by przynajmniej jedna bila kolorowa wpadła do łuzy lub co najmniej cztery kolorowe bile dotknęły bandy. W innym wypadku, należy rozpocząć rozgrywkę na nowo.

Cel gry to wbicie wszystkich kolorowych bil (całych lub połówek) przez zawodnika, a następnie wbicie czarnej bili. To, który rodzaj kolorowych bil ma za zadanie wbijać zawodnik, zależy od pierwszego uderzenia w białą bilę. Pierwsza bila, jaką wbił gracz do łuzy, zostaje mu przypisana. Jeśli wbił połówkę (bilę z paskiem), musi wbić wszystkie połówki. Wówczas drugi gracz ma wbić całe bile (bez paska).

Przeczytaj także:  Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać?

Jeśli zawodnik wbił zadeklarowaną bilę, przysługuje mu jeszcze jedno uderzenie. Za każdym razem powinien deklarować, którą bilę chce wbić do której łuzy. Każda bila wbita dodatkowo jest zaliczana. 
Co się stanie, jeśli złamiesz zasady? Wówczas mówi się o tzw. faulu. Jest wiele sytuacji, które można nazwać faulem.

Faule w bilardzie

  • dotknięcie jakiejkolwiek bili ręką, inną częścią ciała czy ubraniem;
  • uderzenie białej bili inną częścią kija niż jego czubek;
  • uderzenie białej bili, gdy inne bile są jeszcze w ruchu;
  • brak kontaktu białej bili po uderzeniu z bilą deklarowaną;
  • brak kontaktu kolorowej bili z bandą po uderzeniu;
  • wybicie bili poza stół;
  • wbicie białej bili do łuzy;
  • uderzenie w bilę przeciwnika lub czarną bilę przed uderzeniem w bilę deklarowaną. 
Po faulu, przeciwnik może grać z pozycji tzw. „biała w ręce”. Oznacza to, że może postawić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.

Pamiętaj, by nie stawiać na stole bilardowym żadnych przedmiotów, które nie są przeznaczone do gry. Nie pij, ani nie jedz nad stołem i nie dotykaj go brudnymi palcami. To wszystko może grozić zniszczeniem powierzchni stołu, spowolnieniem ruchu bil lub zmianą toru. 

Stół i akcesoria do gry w bilard

Zabawa z bilardem wymaga oczywiście odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Większość początkujących udaje się do lokalnego klubu bilardowego lub pubów, w których często można znaleźć miejsca do gry. Zazwyczaj wypożyczysz tam wszystkie podstawowe akcesoria, w tym kije. Bardziej doświadczeni i zaangażowani gracze mają jednak swoje indywidualne preferencje, dlatego też kupują własny sprzęt. Dodatkowo, jeżeli mają sporo wolnego miejsca w domu, często decydują się też na nabycie stołu.

Stół bilardowy

Stoły bilardowe różnią się swoimi rozmiarami, które zależą w dużej mierze od rodzaju gry. Wszystkie zachowują jednak takie same proporcje, pole gry jest prostokątem, którego boki są dwukrotnością jego szerokości. Najmniejsze standardowe modele mierzą sobie 182 cm na 91 cm, a największe 366 cm na 183 cm.

Stół składa się z drewnianego szkieletu, na który położona jest płyta z naciągniętym na nią filcowym suknem w kolorze zielonym, niebieskim lub czerwonym. W każdym z rogów, a także pośrodku obu dłuższych boków, umieszczone są łuzy, do których wpadają bile. Brzegi płyty zabezpieczają pokryte suknem bany, w których wnętrzu znajduje się odpowiednio elastyczny materiał odbijający bilę. Cała konstrukcja stołu waży około kilkuset kilogramów.

Kije bilardowe

Kije wykonywane są z lakierowanych kawałków drewna (czasami też kompozytów lub aluminium), które razem mierzą około 1,5 metra i ważą od 450 do 600 gram. W przekroju są okrągłe i zwężają się znacząco ku czubkowi. To podstawowe narzędzie bilardzisty, dlatego też profesjonaliści przykładają do nich ogromną wagę. Co ciekawe, każdą część kija można wymienić lub odpowiednio dopasować do naszych upodobań.  

Najważniejsza jest tutaj kapka, a więc element kija, który ma bezpośredni kontakt z uderzaną bilą. Jest ona wykonana z kilku warstw skóry i dla lepszego efektu nakłada się na nią przed każdym uderzeniem kredę, które zwiększa przyczepność podczas uderzenia.

Bile

Bile produkowane są z żywicy odpornej na uszkodzenia nawet po wielokrotnych upadkach z dużych wysokości. Ich wielkość, numeracja oraz kolory różnią się nieco w zależności od wybranego wariantu gry. W snookerze używa się np. kilkunastu czerwonych kul pozbawionych jakichkolwiek oznaczeń.

Dodatkowe akcesoria

Poza stołem, kijami i bilami, podstawowe wyposażenie stanowią też podpórki, ustawiane przez zawodnika bezpośrednio na stole. Są one wykonane z tworzyw sztucznych bądź metalu i pozwalają na oddanie bardzo precyzyjnych uderzeń kijem, często pod dużym lub trudnym do uzyskania kątem bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

Możemy zaopatrzyć się również w specjalne rękawiczki do gry w bilard. Mają zbudowane trzy palce: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Umożliwiają poprowadzenie kija w gładki i równomierny sposób po palcach, co przekłada się na jakość i dokładność uderzenia.

Bilard a snooker

Stół bilardowy do gry w snookera jest większy od tego do gry w ósemkę. Zasady gry w snookera też są zupełnie inne, niż w przypadku innych gier bilardowych. Na środku stołu znajduje się 15 czerwonych bil, ułożonych za pomocą trójkąta. W innych miejscach stołu umieszcza się pojedyncze bile w kolorach: żółtym, zielonym, brązowym, niebieskim, czarnym i różowym. Wbite czerwone bile nie wracają na stół, ale te w innych kolorach wracają z powrotem na swoje miejsce na stole. To gra na punkty. Każda z kolorowych bil jest inaczej punktowana. Najniżej punktowane są bile czerwone, a najwyżej bila czarna. Cel gry to wbicie wszystkich bil, poczynając od bil czerwonych, a kończąc na czarnej.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące gry i zasad gry w bilard

Jakie są zasady dotyczące rozpoczęcia gry w bilard?

Zazwyczaj w grze w bilard jeden z graczy wykonuje pierwsze uderzenie, próbując wprowadzić białą bilę oraz jedną z kolorowych kul do łuz.

Jakie są zasady dotyczące wpadnięcia białej bili?

Wpadnięcie białej bili do łuz jest uważane za faul. W takim przypadku przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę", co oznacza, że może umieścić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.

Czy mogę uderzyć białą bilę bez dotykania innych kul?

Tak, możesz uderzyć białą bilę bez dotykania innych kul. W niektórych odmianach bilardu, takich jak snooker, może być wymagane trafienie w określoną kolorową kulę jako pierwsze.

Jakie są zasady dotyczące fauli w grze w bilard?

Faule w grze w bilard mogą obejmować m.in. wpadnięcie białej bili do łuz, brak trafienia żadnej kuli lub dotknięcie kul inaczej niż w legalnym celu. W przypadku faulu przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę".

Co się dzieje, jeśli podczas uderzenia nie wpadnie żadna kula do łuz?

Jeśli żadna kula nie wpadnie do łuz podczas uderzenia, to tura przechodzi na przeciwnika. On również próbuje wprowadzić kule do łuz, aż któryś z graczy tego dokona.

Jakie są zasady dotyczące wyboru grupy (solid lub paski) w grze w bilard amerykański?

W grze w bilard amerykański gracz może wybrać grupę kul (solid lub paski) w momencie trafienia do łuz pierwszej legalnej kuli swojej grupy.

Jakie są zasady dotyczące kontynuowania tury po trafieniu kuli?

Po trafieniu legalnej kuli gracz kontynuuje swoją turę i próbuje kolejno wprowadzić swoje kule do łuz. Jeśli mu się to nie uda, tura przechodzi na przeciwnika.

Czy mogę uderzyć kulę przeciwnika w grze w bilard?

Zazwyczaj nie wolno uderzać kul przeciwnika bezpośrednio w grze w bilard. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gracz gra w snookerze i wykonuje uderzenie z wolną białą bilą.

Jakie są zasady dotyczące legalnych celów w grze w bilard?

Legalne cele obejmują wprowadzenie kuli do łuz, dotknięcie innej kuli w sposób zgodny z regułami konkretnej odmiany bilardu, lub dotknięcie białej bili w przypadku uderzenia.

Co się dzieje, jeśli wpadniesz białą bilę do łuz?

Wprowadzenie białej bili do łuz jest uważane za faul. Przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę" i może umieścić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.

Autor: Natalia Ciszewska i Michał Kułakowski