Zabawa z bilardem wymaga oczywiście odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Większość początkujących udaje się do lokalnego klubu bilardowego lub pubów, w których często można znaleźć miejsca do gry. Zazwyczaj wypożyczysz tam wszystkie podstawowe akcesoria, w tym kije. Bardziej doświadczeni i zaangażowani gracze mają jednak swoje indywidualne preferencje, dlatego też kupują własny sprzęt. Dodatkowo, jeżeli mają sporo wolnego miejsca w domu, często decydują się też na nabycie stołu.
Stoły bilardowe różnią się swoimi rozmiarami, które zależą w dużej mierze od rodzaju gry. Wszystkie zachowują jednak takie same proporcje, pole gry jest prostokątem, którego boki są dwukrotnością jego szerokości. Najmniejsze standardowe modele mierzą sobie 182 cm na 91 cm, a największe 366 cm na 183 cm.
Stół składa się z drewnianego szkieletu, na który położona jest płyta z naciągniętym na nią filcowym suknem w kolorze zielonym, niebieskim lub czerwonym. W każdym z rogów, a także pośrodku obu dłuższych boków, umieszczone są łuzy, do których wpadają bile. Brzegi płyty zabezpieczają pokryte suknem bany, w których wnętrzu znajduje się odpowiednio elastyczny materiał odbijający bilę. Cała konstrukcja stołu waży około kilkuset kilogramów.
Kije wykonywane są z lakierowanych kawałków drewna (czasami też kompozytów lub aluminium), które razem mierzą około 1,5 metra i ważą od 450 do 600 gram. W przekroju są okrągłe i zwężają się znacząco ku czubkowi. To podstawowe narzędzie bilardzisty, dlatego też profesjonaliści przykładają do nich ogromną wagę. Co ciekawe, każdą część kija można wymienić lub odpowiednio dopasować do naszych upodobań.
Najważniejsza jest tutaj kapka, a więc element kija, który ma bezpośredni kontakt z uderzaną bilą. Jest ona wykonana z kilku warstw skóry i dla lepszego efektu nakłada się na nią przed każdym uderzeniem kredę, które zwiększa przyczepność podczas uderzenia.
Bile produkowane są z żywicy odpornej na uszkodzenia nawet po wielokrotnych upadkach z dużych wysokości. Ich wielkość, numeracja oraz kolory różnią się nieco w zależności od wybranego wariantu gry. W snookerze używa się np. kilkunastu czerwonych kul pozbawionych jakichkolwiek oznaczeń.
Poza stołem, kijami i bilami, podstawowe wyposażenie stanowią też podpórki, ustawiane przez zawodnika bezpośrednio na stole. Są one wykonane z tworzyw sztucznych bądź metalu i pozwalają na oddanie bardzo precyzyjnych uderzeń kijem, często pod dużym lub trudnym do uzyskania kątem bez nadmiernego wysiłku fizycznego.
Możemy zaopatrzyć się również w specjalne rękawiczki do gry w bilard. Mają zbudowane trzy palce: kciuk, palec wskazujący i środkowy. Umożliwiają poprowadzenie kija w gładki i równomierny sposób po palcach, co przekłada się na jakość i dokładność uderzenia.
Zazwyczaj w grze w bilard jeden z graczy wykonuje pierwsze uderzenie, próbując wprowadzić białą bilę oraz jedną z kolorowych kul do łuz.
Wpadnięcie białej bili do łuz jest uważane za faul. W takim przypadku przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę", co oznacza, że może umieścić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.
Tak, możesz uderzyć białą bilę bez dotykania innych kul. W niektórych odmianach bilardu, takich jak snooker, może być wymagane trafienie w określoną kolorową kulę jako pierwsze.
Faule w grze w bilard mogą obejmować m.in. wpadnięcie białej bili do łuz, brak trafienia żadnej kuli lub dotknięcie kul inaczej niż w legalnym celu. W przypadku faulu przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę".
Jeśli żadna kula nie wpadnie do łuz podczas uderzenia, to tura przechodzi na przeciwnika. On również próbuje wprowadzić kule do łuz, aż któryś z graczy tego dokona.
W grze w bilard amerykański gracz może wybrać grupę kul (solid lub paski) w momencie trafienia do łuz pierwszej legalnej kuli swojej grupy.
Po trafieniu legalnej kuli gracz kontynuuje swoją turę i próbuje kolejno wprowadzić swoje kule do łuz. Jeśli mu się to nie uda, tura przechodzi na przeciwnika.
Zazwyczaj nie wolno uderzać kul przeciwnika bezpośrednio w grze w bilard. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy gracz gra w snookerze i wykonuje uderzenie z wolną białą bilą.
Legalne cele obejmują wprowadzenie kuli do łuz, dotknięcie innej kuli w sposób zgodny z regułami konkretnej odmiany bilardu, lub dotknięcie białej bili w przypadku uderzenia.
Wprowadzenie białej bili do łuz jest uważane za faul. Przeciwnik otrzymuje "piłkę w rękę" i może umieścić białą bilę w dowolnym miejscu na stole.