Data publikacji:

Ranking olejów silnikowych – jaki olej silnikowy jest najlepszy?

Tworzenie rankingów jest szczególnie trudnym i niewdzięcznym zadaniem, ponieważ trudno ustalić preferencje użytkowników. Ostatnie badania wykazały, że kierowcy częściej sugerują się przy zakupie, np. oleju silnikowego, marką, a nie ceną czy parametrami. Szczególnie silne jest przywiązanie do firm kojarzonych ze sportem motorowym, a w przypadku w ogóle nieznanych producentów, do firm kojarzonych z czymkolwiek, co ma koła i jeździ. Zatem jaki olej silnikowy jest najlepszy? Zapraszamy do naszego rankingu.

jaki olej silnikowy jest najlepszy

Oleje silnikowe – czym kierują się użytkownicy przy wyborze?

Być może pośród kierowców panuje przekonanie, że producent, który tworzy formuły do silników wyczynowych, jest równie skuteczny w odniesieniu do układów napędu codziennego użytku? Można by to zrzucić na karb tego, że nowoczesne silniki są niezwykle wymagające, a rozwiązań konstrukcyjnych w nich zastosowanych nie powstydziłby się bolid z końca ubiegłego wieku. 

W każdym razie od lat niezmiennie prym pośród wytwórców olejów silnikowych dzierży Motul, a jego flagowy produkt Motul OLEJ 5W-30 8100 X-CLEAN+ C3 skutecznie potwierdza doskonałą opinię o tej firmie, która może się przecież pochwalić współpracą z takimi potęgami motoryzacyjnymi jak Nissan, Yamaha, Subaru, Toyota, Honda, Suzuki itp. 

Gorzej w tym zestawieniu wypadają koncerny naftowe. Jednak braki wizerunkowe nadrabiają dostępnością. Ich wyroby można spotkać niemal wszędzie, począwszy od stacji benzynowych, poprzez sklepy motoryzacyjne, na warsztatach mechanicznych kończąc.

Listę zamykają oleje silnikowe firmowane przez producentów samochodów. Ogromne nakłady na działania marketingowe zdają się nie przynosić oczekiwanych rezultatów, w każdym razie nasi rodzimi pogromcy szos są na takie zabiegi wyjątkowo odporni, o czym świadczy umiarkowane zainteresowanie płynami smarującymi sygnowanymi przez koncerny samochodowe.

Ostatnim kryterium wyboru oleju silnikowego są normy jakości ACEA. Użytkownik nie ma możliwości przetestowania właściwości oleju silnikowego, dlatego musi polegać na specyfikacji produktu, podanej na etykiecie. Dlaczego zatem przy tych samych parametrach, kierowcy wskazują na konkretny wyrób? Odpowiedź może być tylko jedna, zaufanie wywołane świadomością marki. No, bo cóż innego?

Podstawowe kryteria wyboru oleju silnikowego:

  • producent;
  • parametry oleju;
  • cena.

Najbardziej zaskakuje ostatnia pozycja. Wysokość ceny ma najmniejsze znaczenie przy wyborze, być może dlatego, że kiedy się kocha, nie patrzy się na koszty. A przecież polscy kierowcy słyną z miłości do swoich maszyn, nawet tych malutkich.

Ranking olejów silnikowych

Lista powstała na podstawie opinii użytkowników uczestniczących w programie „Wybór Kierowców”. Ponad 144 tysiące wypełnionych ankiet w dziewięciu kategoriach musi budzić zaufanie, tym bardziej, że powstały one w wyniku realnych doświadczeń, a nie na podstawie zasłyszanych pokątnie opinii.

Motul 

Nie może być inaczej. Jak już była mowa, uczestnictwo firmy w sportach motorowych wywołuje ogromne zaufanie do jej produktów. Mimo że oleje Motul znajdują się na najwyższych półkach w ekspozycji, są najchętniej kupowane przez kierowców.

Valvoline 

Podobnie jak poprzednik, amerykański koncern zyskał popularność dzięki swojemu zaangażowaniu w sport. Kierowcy znad Wisły szczególnie cenią sobie serię Maxlife, o czym świadczy duża popularność reprezentanta tej linii Valvoline Maxlife Synthetic 5W-40. Właściwości oleju przedstawione są między innymi na Ceneo.pl.

Liqui Moly 

Po Francji i Stanach Zjednoczonych Ameryki pora na przedstawiciela naszego zachodniego sąsiada, Niemiec. Od pierwszego wyścigu sezonu 2020 Formuły 1, Liqui Moly jest oficjalnym sponsorem mistrzostw przez trzy lata. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja? Koncern ma także swoje przedstawicielstwo w Polsce. Zajmuje się ono dystrybucją i doradztwem technicznym.


Petronas 

Dokładniej koncern nosi nazwę Petroliam Nasional Berhad (National Petroleum Limited) i jest w całości własnością rządu Malezji. Petronas jest oficjalnym partnerem takich firm jak: Mercedes-Benz (w tym modeli Mercedes-AMG), Proton, Perodua i Tata Motors. Oleje Petronas są zalecane do motocykli Modenas i Yamaha.

Total 

Historia koncernu, podobnie jak jego nazwa, przechodziły liczne perturbacje. Nie zmienia to faktu, że Total działa na terenie 130 krajów, wszędzie zyskując wiernych klientów. Oleje tej firmy cieszą się sporym zaufaniem kierowców, którzy chwalą je za jakość i wydajność.

Mobil 

Szósta pozycja w rankingu może budzić zdziwienie, jako że amerykański koncern dba o swój wizerunek już od 1911 roku. Doprawdy, trudno sobie wyobrazić rozwój motoryzacji bez udziału tego potentata przemysłu naftowego.

Shell 

Symbol małży dopiero na siódmej pozycji musi budzić zdumienie. Zaczęło się od przewozu nafty na Daleki Wschód, dzisiaj to potęga, z którą liczą się wszyscy na rynku motoryzacyjnym. Oleje Shell zbierają niezmiennie doskonałe opinie użytkowników, o czym między innymi może świadczyć rekomendacja jednego z kierowców wystawiona dla produktu Olej Shell Helix Ultra ECT 5W30 C3.

Castrol

Wielką ósemkę zamykają Brytyjczycy. W swojej historii koncern spędził prawie 35 lat pod zarządem Szkotów, by stać się częścią BP. Może dlatego oleje Castrol cenią sobie kierowcy oszczędni, lecz znający się na rzeczy. 

Na koniec wypada dodać, że powyższy ranking jest wybitnie subiektywny, i pozycja na liście w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistych możliwości produktów danego koncernu naftowego. Innymi słowy, oleje Castrol w niczym nie muszą ustępować wyrobom Valvoline i odwrotnie.

A wynik rankingu? Cóż, de gustibus non est disputandum i tego się trzymajmy.

Autor: Maciej Mrozowski
Autor: Maciej Mrozowski