Data publikacji:

Sprzęt do wspinaczki - jaki wybrać sprzęt do wspinaczki?

To jedna z niewielu dyscyplin sportowych, zawierająca w sobie walory turystyki, estetyki, ćwiczeń wzmacniających i walkę z własnymi słabościami. Nagrodą za zwycięstwo jest możliwość podziwiania wspaniałych widoków lub uznanie widzów zebranych na dole. Jednak zanim zaczniemy zmagania z grawitacją, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Sprawdźmy zatem, jaki sprzęt do wspinaczki spełni wszystkie wymogi bezpieczeństwa?
sprzet do wspinaczki

Wspinaczka, wyzwanie dla twardzieli

I wcale nie mamy tu na myśli panów. Otóż panie także mogą pochwalić się licznymi sukcesami w tej dziedzinie. Znawcy twierdzą, że są nawet bardziej nieustępliwe i zaradne, od swoich męskich konkurentów. Jakkolwiek by nie było, jedno jest pewne, wspinaczka kształtuje nie tylko charakter, lecz także wspaniale oddziałuje na organizm.
  • Wzmacnia układ mięśniowy;
  • Wpływa na sylwetkę;
  • Wysiłek powoduje uwolnienie organizmu od toksyn i wolnych rodników;
  • Zyskujemy zdrowy wygląd.

I wiele innych.

Jednak to, co najpiękniejsze, mamy niepowtarzalną okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, dzielących naszą pasję.

Sprzęt do wspinaczki, przygotowania

O tym, jaki będzie odpowiedni, decyduje rodzaj wspinaczki, który będziemy uprawiać. Inaczej przygotujemy się do wyprawy wysokogórskiej, inaczej zaś wybierając się na ściankę.

Zacznijmy od podstaw.

Buty do wspinaczki

Należy zapamiętać sobie zasadę, że od dobrze dobranych butów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo na ściance, skale czy choćby na drzewie. Podeszwa nie może być śliska ani delikatna. Obuwie powinno przylegać idealnie do stopy, jednocześnie dając wrażenie sztywnego. Podeszwa powinna być wykonana z gumy charakteryzującą się dużą przyczepnością. Tych cech nie posiada obuwie sportowe ani użytkowe, dlatego powinniśmy zdecydować się na buty wybitnie wspinaczkowe.

Przeczytaj również: Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

Uprząż wspinaczkowa

Producenci uprzęży najczęściej oferują poszczególne modele w różnych rozmiarach. Należy zadbać o dopasowanie produktu do własnej sylwetki, przy czym najważniejszymi parametrami będą: obwód w pasie oraz udzie.

Do wyboru mamy sprzęt sportowy oraz uniwersalny. W drugim przypadku istnieje większa możliwość regulacji, co okazuje się przydatne np. w przypadku zmiany odzieży na grubszą. Przykładem takiego rozwiązania jest Petzl Uprząż Do Kanioningu Canyon Guide Petzl , wyposażona w taśmy zapewniające płynność regulacji, nawet w przypadku intensywnego wykorzystywania. Uprząż Canyon Guide sprawdzi się jako sprzęt do wspinaczki skałkowej.

Przyrząd asekuracyjny

Jest niezbędny dla zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa. Co ważniejsze, spełnia swoje funkcje zarówno na ściance, jak i skale. Do najpopularniejszych zaliczamy przyrządy asekuracyjne zwane kubkami. Dla osób planujących zjazd po ukończeniu wspinaczki przewidziane są przyrządy asekuracyjno-zjazdowe. Dzięki zastosowaniu taśmy, karabinków oraz blokera bezpiecznie można opuścić się na dół. W takim wypadku niezbędnym okaże się Black Diamond Karabinek Do Asekuracji Gridlock Screwgate.

Wybierając sprzęt, powinniśmy upewnić się, że będzie on prawidłowo współpracował ze średnicą posiadanej przez nas liny. Informację na ten temat znajdziemy w specyfikacji produktu.

Lina dynamiczna

Sprawdzamy długość, średnicę i trwałość, od tego w ogóle zależy, czy dotrzemy bezpiecznie do celu. Liny przydadzą się także jako sprzęt do wspinaczki po drzewach, których absolutnie nie należy lekceważyć. Ciekawostką jest fakt, iż pośród wspinaczy panuje przekonanie, że liny nigdy nie wolno pożyczać, ani komuś, ani od kogoś. Szanujący się sportowiec powinien dysponować własnym sprzętem.

O ile nie planujemy wyprawy w Alpy, dobrym wyborem będzie Victoria Sport Lina Do Wspinania 5. Dodajmy, że liny oferowane w sprzedaży przechodzą skomplikowane testy bezpieczeństwa, co jest w pełni zrozumiałe. Zwróćmy uwagę na impregnację liny, co nie tylko zwiększy odporność na działanie wilgoci i kurzu, lecz także wydłuży okres przydatności.

Linę dobrze jest przechowywać w płachcie. Unikniemy w ten sposób uciążliwego plątania się liny w supły, poza tym w trakcie wspinaczki jeden koniec liny zamocowany jest na stałe w płachcie, co zabezpiecza przed jej utratą.

Kask wspinaczkowy

Nie ma się czego wstydzić, chociaż często spotykamy miłośników wspinaczki bez tego zabezpieczenia. Pamiętajmy jedna o tym, że zwłaszcza w przypadku wypraw w góry jesteśmy narażenia na osuwające się kamienie, choćby na skutek stąpnięcia osoby znajdującej się powyżej. Nietrudno w takim wypadku o utratę równowagi lub, co gorsza, stratę świadomości. Kask bezwzględnie powinien się znaleźć w naszym ekwipunku. Oczywiście wcześniej powinniśmy sprawdzić wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa, które są w opisie produktu.

Sprzęt do wspinaczki, niezbędne drobiazgi

Chociaż niepozorne, są równie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Karabinki zapewniające możliwość szybkiego łączenia elementów lin i uprzęży. Niektóre wyposażone są w automatyczne zamki uniemożliwiające samoistne rozłączenia się wyposażenia.

Dodajmy do tego ekspresy, zamki oraz magnezję poprawiającą tarcie i zmniejszającą efekt pocenia się dłoni. Osoby o delikatnych dłoniach powinny pomyśleć o specjalnych wspinaczkowych rękawicach ochronnych.

Wspinaczka wiąże się z poczuciem wolności, swobodnym wyborem dróg, rejonów do odwiedzenia i miejsc do zobaczenia. Można zaliczyć tysiąc podejść, a i tak każde będzie niepowtarzalne. I najważniejsze, zawsze na szczycie będziecie zwycięzcami!

Autor: Maciej Mrozowski