Data modyfikacji:

Skarpety do jazdy konnej - jakie skarpety do jazdy konnej wybrać?


Ubiór do jazdy konnej ma duże znaczenie dla komfortu jeźdźca i rozwijania jego umiejętności jeździeckich. Wygodne koszulki, bryczesy i sztyblety to nie wszystkie elementy stroju, które powinien posiadać odpowiednio przygotowany jeździec. Równie ważne są skarpety do jazdy konnej, które naciąga się na bryczesy lub nosi pod spodniami. Dzięki skarpetom chroni się nogi przed bolesnymi otarciami i poprawia się równowagę w siodle. Jakie skarpety jeździeckie są odpowiednim wyborem dla dzieci i dorosłych?
jazda konna

Skarpety do jazdy konnej, czyli jakie?


Skarpetki są często niedocenianym elementem ubioru jeźdźca. Niewielką wagę przykładają do nich w szczególności te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi i nie wiedzą, jak wybór skarpet jeździeckich wpływa na komfort użytkownika. Typowe podkolanówki jeździeckie są przystosowane do zakładania wraz z wysokimi butami. Można nosić je pod oficerkami lub sztybletami.

Skarpety do jazdy konnej idealnie przylegają do ciała. Nie mogą zwijać się i ściągać, gdyż podczas kłusowania lub anglezowania jeździec powinien skupiać się wyłącznie na bezpiecznym prowadzeniu konia. Nie ma wtedy czasu na poprawianie skarpet, wychylanie się z siodła i denerwowanie się z powodu niewygodnego ubrania. Zadaniem skarpetek konnych jest poprawienie komfortu jeźdźca poprzez lepsze dopasowanie butów do ciała. Skarpeta łączy sztyblety i łydkę lub inne obuwie, które zakłada jeździec.

Jak nosi się skarpety do jazdy konnej?


Skarpety konne można nosić na dwa sposoby - pod bryczesami lub na bryczesach. Jeśli wybiera się podkolanówki pod spodniami, powinno się zwrócić szczególną uwagę na kolejność zakładania ubrań. Jeździec na początek ubiera bieliznę, a później skarpety. Kolejno może zakładać bryczesy oraz buty. Niezachowanie tej kolejności sprawia, że podkolanówki ściągają się pod ubraniem i odczuwa się spory dyskomfort podczas siedzenia w siodle.

Skarpety na bryczesy zakłada się w ostatniej kolejności, tuż przed włożeniem butów. Tak noszone skarpety do jazdy konnej są wygodne, gdy spodnie jeździeckie są zbyt krótkie. Długie podkolanówki zamaskują ten problem i osłonią ciało przed podrażnieniami oraz chłodem. Długie skarpetki sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku dzieci, które szybko wyrastają ze strojów zakładanych na zajęcia w stadninie.

Zakładając podkolanówki do jazdy konnej, powinno się naciągnąć je jak najwyżej pod kolano. Materiał powinien możliwie najdokładniej przylegać do ciała. Wszelkie zagniecenia, marszczenia powinno się rozprostować, gdyż w przeciwnym razie but będzie źle przylegał do nogi. Utrudni to prowadzenie konia, zwłaszcza gdy zamierza się rozpocząć dłuższe i bardziej skomplikowane treningi z wierzchowcem. Koń przestanie słuchać jeźdźca, gdy wyczuje, że ten skupia się jedynie na ubraniu, zamiast na wydawaniu jasnych komend.

Skarpetki jeździeckie a rodzaj obuwia na konia


Sztyblety są najczęściej wybierane przez osoby, które regularnie uczęszczają na jazdę konną lub posiadają własnego wierzchowca. Okazyjna jazda konna nie wymusza zakładania typowego obuwia jeździeckiego. Dzieci i dorośli, którzy raz na jakiś czas dosiadają konia, mogą bez przeszkód nosić pełne buty zakładane na co dzień.

Jeśli jeździec stawia na sztyblety, powinien zawsze zakładać podkolanówki jeździeckie. Na chłodniejsze dni do sztybletów z ociepleniem zakłada się podkolanówki z grubszych materiałów lub zastępuje się je nadkolanówkami. Do jazdy konnej w gumowcach można dobrać podkolanówki, ciepłe, wełniane skarpety wykonane na drutach lub skarpetki bawełniane o długości za kostkę. Te same rodzaje skarpet są odpowiednie dla osób, które dosiadają konia w adidasach lub trampkach.

Jakie skarpety są nieodpowiednie do jazdy konnej? W żadnym przypadku nie powinno się nosić stopek, które odsłaniają kostkę i nie zapewniają wystarczającej ochrony stopom. Złym wyborem są też skarpetki ze sztucznych, śliskich materiałów oraz podkolanówki z cienkiej lycry.

Skarpety konne a materiał


Skarpety jeździeckie dla dzieci lub dorosłych powinny być wykonane z naturalnych włókien z małą domieszką włókien syntetycznych. Materiał na lato powinien dobrze przepuszczać powietrze i ograniczać pojawianie się nieprzyjemnych zapachów. Dodatek srebra i innych antybakteryjnych substancji jest mile widziany w przypadku użytkowników, którzy borykają się z problemem nadmiernego pocenia się stóp. Na zimę przeznaczone są skarpety z dodatkiem wełny merynosów. Dzięki nim stopy nie marzną podczas jazdy w dni z niską temperaturą powietrza, wiatrem i śniegiem.

Jeśli podkolanówki jeździeckie będą przeznaczone do intensywnego użytkowania, powinno się wybrać modele ze wzmocnieniami w okolicy palców i pięt. Dzięki dodatkowym wzmocnieniom skarpety konne posłużą dłużej i nie przedziurawią się podczas szybkiej, energicznej jazdy. 

Wzory skarpet do jazdy konnej


W przypadku podkolanówek jeździeckich nie można za bardzo pozwolić sobie na szaleństwa w wyborze kroju i typu materiału. Jeźdźcy mogą jednak bawić się kolorami i wzorami. Zwolennicy tradycyjnych motywów mogą zdecydować się na podkolanówki konne w ponadczasową kratę lub wykonane z gładkiego materiału w jednolitym kolorze. Takie modele świetnie wyglądają w połączeniu z kaszkietem i wełnianym bezrękawnikiem.

Dla dzieci można wybrać jedną z wielu par w ciepłych, intensywnych odcieniach (np. jasnozielone lub różowe) oraz ozdobione motywami z bajek. Dziewczynkom spodobają się podkolanówki z jednorożcami z tęczową grzywą, a chłopcom w marchewki lub galopujące koniki. Jeśli lubi się żartobliwe hasła, można wybrać śmieszne skarpety konne z napisami, takimi jak „Słoma z butów wychodzi” lub „Czy jest suchy chleb dla konia?”.

Najlepsze skarpety jeździeckie - ranking

Autor: Monika Kocher