Namiot dla czteroosobowej rodziny to jedna z najpopularniejszych konfiguracji. Zazwyczaj składa się z dwóch sypialni oraz przestronnego przedsionka, w którym można składować przedmioty. Jakimi kryteriami kierować się podczas wybierania namiotu dla rodziny? Podpowiadamy, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę.
Polecamy: Jaki namiot szybkorozkładany?
Popularność kamperów, przyczep kempingowych oraz namiotów rośnie z roku na rok. Ta ostatnia opcja ma jedną niewątpliwą przewagę – jest najtańsza. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z wszelkich wygód. Wybierając dobry namiot rodzinny, jesteś w stanie stworzyć na polu namiotowym przyjemną i wygodną przestrzeń.
Kluczem do wyboru namiotów 3-osobowych czy czteroosobowych jest jednak to, w jaki sposób zamierzasz się przemieszczać. Jeśli podróżujesz samochodem i możesz pozwolić sobie na duży oraz ciężki pakunek, postaw na komfortową konstrukcję. Tego rodzaju namiot może przekształcić się niemal w outdoorowy dom, dlatego najlepiej nadaje się na dłuższy biwak stacjonarny.
Wadą rozwiązania jest duży ciężar. Takie namioty nierzadko ważą ponad 10 kg, co oznacza, że o komfortowym przenoszeniu w plecaku nie ma mowy. Dla miłośników trekkingu, spania na dziko czy podróżowania rowerami polecamy więc czteroosobowe namioty trekkingowe. Mają odchudzoną i kompaktową konstrukcję, a waga namiotu może zamknąć się w około 4 kg. Po rozłożeniu elementów namiotu do kilku plecaków nawet długi marsz nie będzie problemem.
Sprawdź również, jakie namiot będzie dla was odpowiedni.
Najwygodniejszym rozwiązaniem dla rodzin 2+2 jest wykorzystanie namiotu z dwiema sypialniami. Osobne sypialnie zapewnią zarówno rodzicom, jak i dzieciom odrobinę intymności. Wyróżnia się dwa podstawowe rozwiązania: z sypialniami tuż obok siebie oraz z sypialniami położonymi naprzeciwko.
Pierwszy typ namiotu najlepiej sprawdzi się podczas turystyki z małymi dziećmi. Obie sypialnie oddzielone są jedynie kawałkiem materiału, co ułatwia opiekę nad dziećmi i umożliwia szybki dostęp do drugiej sypialni. W razie potrzeby można rozsunąć zamek błyskawiczny i stworzyć jedną dużą przestrzeń. To recepta na nocne strachy oraz możliwość spędzania wspólnych wieczorów.
W drugim przypadku dwie sypialnie oddzielone są dużym, wspólnym przedsionkiem. Takie rozwiązanie może przypaść do gustu starszym dzieciakom, które pragną większej swobody. Namioty 4-osobowe w takiej konfiguracji są także lepsze dla dwóch par spędzających razem urlop.
Nieocenionym elementem dużego namiotu rodzinnego jest obszerny przedsionek. W przypadku namiotów tunelowych może on pomieścić nawet stół z czterema krzesłami kempingowymi. Taka wspólna przestrzeń idealnie sprawdzi się w trakcie deszczowych dni. Możesz w niej gotować, grać w gry, pracować, spędzać czas z bliskimi czy przechowywać rowery.
Dużym plusem są dodatkowe kieszenie na akcesoria oraz przezroczyste okna doświetlające przedsionek. Upewnij się, że namiot jest na tyle duży, że pozwoli ci poruszać się w pozycji wyprostowanej (lub przynajmniej lekko schylonej). Przechodzenie do sypialni na czworaka przed długi przedsionek to mało wygodne rozwiązanie.
Po przeanalizowaniu idealnego układu, wagi namiotu oraz jego wyglądu, warto przyjrzeć się parametrom technicznym. Są one standardowe dla większości namiotów kempingowych, więc wykorzystasz je zarówno przy wyborze jednoosobowego, czteroosobowego, jak i sześcioosobowego namiotu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu namiotu?