Data modyfikacji:

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim

Jesteś miłośnikiem gór, który regularnie je odwiedza i zachwyca się ich pięknem? A może dopiero odkrywasz przyjemność bytowania pośród natury i wspaniałych, otwartych przestrzeni? W obu przypadkach mamy dla ciebie garść tras polecanych na kolejne wycieczki. Przeczytaj, jakie są najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim i pakuj plecak!

Beskid Żywiecki – szlaki. Ze Zwardonia do Rachowca

To nietypowa propozycja – mało kto uważa Zwardoń za miejsce wyjątkowo atrakcyjne. W istocie jednak trasa prowadząca do Rachowca to prawdziwa uczta dla zmęczonej miastem duszy, zwłaszcza w okresie, gdy roślinność jest mocno zazieleniona. Trasa jest dość prosta, a jej pokonanie nie powinno zająć ci wiele czasu. Jeśli masz ochotę na jej wydłużenie, koniecznie udaj się nad Skalankę. Nie zapomnij o zrobieniu sobie zdjęcia na uroczej ławeczce między drzewami, skąd rozpościera się fenomenalny widok na okolicę. W Rachowcu możesz wejść też na drewnianą wieżę widokową. 

Uwaga! Z uwagi na to, że jest to wyjątkowo łagodna trasa, śmiało można zaangażować w jej przejście najmłodszych. 

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim: od Przełęczy Krowiarki do Babiej Góry

5-kilometrowy szlak, o którym słyszał już zapewne każdy miłośnik Beskidów Zachodnich. Wiele osób odwiedza go wielokrotnie, głównie z uwagi na fakt, że jest on niezwykle wręcz widokowy. Zdjęcia z tego miejsca z pewnością zajmą wyjątkową pozycję w twoim albumie.

Uwaga! Warto pamiętać, że na tym terenie jest dość sporo podejść – warto więc dokładnie rozważyć zabranie dzieci lub osób ze słabszą kondycją. Ponadto nie możesz zapominać, że pokonując tę trasę, będziesz poruszać się po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Nie wolno ci zatem zrywać jakichkolwiek roślin czy grzybów, nie możesz zabrać sobie kawałka skały, palić papierosów, łowić ryb, krzyczeć czy wprowadzać psów, oczywiście nie należy także śmiecić. 

Powrót z tego szlaku możesz sobie urozmaicić, schodząc przez schronisko na Markowych Szczawinach.

Beskid Żywiecki, szlaki turystyczne: z Sidziny na Policę

Kolejny bardzo przyjemny szlak, który prowadzi prosto na Policę, czyli do jednego z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Dojście na miejsce jest dość czasochłonne – osobom doświadczonym zajmuje około 3 godzin. Trasa przebiega przez uroczą Halę Krupową, z której widoki zapierają dech w piersiach – przy pięknej pogodzie możesz dostrzec nawet Wawel i Kopiec Kościuszki. Dla urozmaicenia wycieczki oraz wypełnienia brzucha ciepłym posiłkiem, zdecydowanie warto wstąpić do schroniska PTTK. 

Beskid Żywiecki: szlaki dla dzieci. Glinka – Krawców Wierch

Jeśli do Beskidu Żywieckiego wybierasz się wraz z dzieckiem i obawiasz się zbyt trudnych terenów, to śmiało możesz postawić na trasę Glinka – Krawców Wierch. Prosta, przyjemna trasa, pełna zarówno przepięknych widoków, jak i dających schronienie od słońca lasów. Pokonanie trasy zajmuje zaledwie około 2 godzin. Po dotarciu na miejsce możesz zjeść obiad w bacówce i naładować akumulatory – przerwa z pewnością spodoba się również dziecku. Nie zapomnij zrobić kilka pięknych fotografii na Hali Krawculi – to właśnie tam czekają na was najpiękniejsze krajobrazy. 

Jedyną wadą tego szlaku jest monotonny powrót – musisz wrócić dokładnie tą samą trasą. Mimo wszystko zdecydowanie warto!

Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim, czyli Złatna – Rysianka

Przełęcz Krowiarka – Babia Góra to tylko jeden z „obowiązkowych” szlaków w Beskidzie Żywieckim. Będąc w tych okolicach, nie możesz pominąć również trasy ze Złatnej na Halę Rysiankę. Szlak ten jest absolutnie zachwycający. Początkowo prowadzi przez las, by z każdym kolejnym metrem pokazywać coraz więcej zachwycających krajobrazów. Niemniej na najpiękniejsze widoki musisz trochę poczekać – zobaczysz je dopiero na Hali Rysiance. Oczywiście będąc na miejscu, możesz wstąpić do schroniska. Kolejne będzie na ciebie czekać na Hali Lipowskiej. 

Teren ten jak najbardziej można odwiedzać również zimą – dzięki zupełnie innej aurze zagwarantuje ci zupełnie inne wrażenia. 

Beskid Żywiecki – szlaki dla początkujących. Z Soblówki do Wielkiej Rycerzowej

Jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia w pokonywaniu górskich tras, to śmiało możesz wybrać mało wymagający szlak prowadzący z Soblówki do Wielkiej Rycerzowej. Początkowo trasa jest bardzo łagodna (i cały czas obfituje w przepiękne widoki), z czasem stopniowo się wznosi. W końcu prowadzi do Bacówki na Rycerzowej, w której można posilić się wyjątkowo smacznym daniem. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w wakacyjne części roku bacówka jest wypełniona ludźmi. 

Korbielowo – Pilsko: 3 godziny przyjemności

Ostatni szlak, który zdecydowanie warto sobie zaplanować, będąc w Beskidzie Żywieckim, to ten z Korbielowa do Pilska. Warto pokonać go zimą, ponieważ to właśnie w śnieżne miesiące teren zachwyca krajobrazem. Pod Pilskiem można wejść do Schroniska na Hali Miziowej, w której czeka nie tylko dobry obiad, ale też – w razie potrzeby, komplet informacji. 

Przy odrobinie szczęścia – czytaj: przy idealnej pogodzie, z trasy można zobaczyć oddalonego o aż 160 kilometrów Pradziada, czyli szczyt w Czechach. Koniecznie uwiecznij go na pamiątkowym zdjęciu. 

Beskid Żywiecki – szlaki. Co warto ze sobą zabrać?

Pamiętaj, że nawet poruszanie się po bardzo prostym szlaku nie sprawi ci przyjemności, jeśli nie zadbasz o odpowiednie wyposażenie: napój w termosie, bieliznę termoaktywną, dobrej jakości buty trekkingowe, jedzenie, telefon i powerbank, mapę, czołówkę (latarkę) oraz oczywiście małą, podróżną apteczkę. 

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.