Data modyfikacji:

Jaki wybrać rower stacjonarny do 150 kg?

Rower stacjonarny jest przydatnym urządzeniem, które może zastąpić klasyczny rower. Zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak śnieżyca, lód, deszcze, wskazane jest skorzystanie z roweru stacjonarnego, który jest świetną formą aktywności ruchowej. Osobom regularnie trenującym na rowerze pozwoli on na utrzymanie formy przez cały rok. Jak działa rower stacjonarny? Czy warto go zakupić? Jaki wybrać rower stacjonarny do 150 kg? Wszystko co musisz wiedzieć o rowerach stacjonarnych, znajdziesz w poniższym artykule.
rower stacjonarny do 150 kg

Charakterystyka rowerów stacjonarnych

Rower stacjonarny jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do fitnessu, który znajduje się zarówno praktycznie na wszystkim siłowniach, jak i w domach osób, które wolą trenować samotnie w domowym zaciszu. Dzięki niemu można wykonywać treningi rowerowe nawet podczas niesprzyjającej pogody na dworze, co pozwala na utrzymanie przez rowerzystę kondycji, wydolności i ogólnej formy organizmu na zbliżający się nowy sezon rowerowy. Rower stacjonarny jest idealny również dla osób, które chcą się po prostu poruszać i wykonać solidny trening. Taka forma treningu wpływa korzystnie na organizm, przynosząc wiele pozytywnych efektów wewnątrz i na zewnątrz organizmu. Taka forma treningu polecana jest każdej grupie wiekowej, gdyż jest mało inwazyjnym urządzeniem, jednak warto dostosować rodzaj roweru do swoich predyspozycji i potrzeb.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępnych jest wiele modeli rowerów stacjonarnych, które nieco różnią się od siebie. Jaki więc rodzaj roweru stacjonarnego wybrać? Przedstawiamy podziały rowerów stacjonarnych.
Podstawowy podział rowerów stacjonarnych wyróżnia:
  • rower pionowy – mówiąc o rowerze stacjonarnym, najczęściej ma się na myśli rower pionowym, gdyż jest najpopularniejszą wersją tego urządzenia. Ma on klasyczne siodełko, ramę oraz kierownicę, przez co pozycja jest najbardziej zbliżona do jazdy na klasycznym rowerze, czyli jest pionowa, lekko pochylona do przodu. Ten rodzaj roweru modeluje gównie dolne partie ciała, czyli uda i pośladki, oraz znacząco wpływa na układ krążenia;
  • rower poziomy – w tym przypadku wygląd już znacznie różni się od klasycznych modeli. Rower poziomy wyposażony jest w siedzenie z oparcie, a pedały znajdują się nie pod siodełkiem, a z przodu konstrukcji, przez co ćwiczący przyjmuje półleżącą postawę. Rowery poziome poprzez swoje właściwości odciążające kręgosłup są idealne zwłaszcza dla osób z nadwagą i seniorów. Podczas jazdy na tym rowerze treningowym ćwiczą nie tylko dolne partie ciała, ale także mięśnie brzucha;
  • rower spinningowy – można wykonywać na nim bardzo intensywne treningi, co pozwoli sportowcom utrzymać kondycję. To urządzenie imituje pochyloną, kolarską postawę ciała, co oznacza, że ten rodzaj roweru stacjonarnego nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Zazwyczaj rowery spinningowe dedykowane są kolarzom, którzy jeżdżą zawodowo, a pogoda na zewnątrz nie sprzyja podejmowaniu treningów na świeżym powietrzu.
  • Podziału można dokonać również ze względu na typ napędu:
  • rower mechaniczny – mechanizm danego roweru opiera się na taśmie i rolce. Napierają one na koło zamachowe, przez co spowalnia ono swoją pracę, a ćwiczący musi pedałowaniem pokonać wytworzony opór. Poprzez swoją mało skomplikowaną budowę rowery stacjonarne mechaniczne są najtańszą wersją urządzenia, jednak nie są tak zaawansowane jak rowery magnetyczne. Polecane są głównie amatorom rozpoczynającym treningi na urządzeniu lub ćwiczącym stosunkowo rzadko;
  • rower magnetyczny – jest bardziej zaawansowaną technologią niż powyższy rodzaj roweru. Jego praca opiera się na regulacji oporu za pomocą hamulca magnetycznego. Wytwarza on pole magnetyczne za sprawą magnesów, co pozwala precyzyjnie dobrać poziom oporu. Rower magnetyczny przeznaczony jest głównie dla osób zaawansowanych, które często trenują, gdyż ma on lepsze właściwości, ale jest także znacznie droższy;
  • rower elektromagnetyczny – jest najbardziej unowocześnioną wersją. Mechanizm oporu opiera się na mikroprocesorze, dzięki któremu można kontrolować i zmieniać obciążenie za pomocą komputera.
  • Jaki wybrać rower stacjonarny do 150 kg?

  • Zipro Nitro (999 zł) – jest to rower stacjonarny pionowy magnetyczny, na którym mogą ćwiczyć osoby o maksymalnej wadze 150 kg. Posiada 8-stopniową skalę obciążenia oraz regulowane części składowe urządzenia takie jak wysokość siodełka, odległość od kierownicy oraz kąt położenia siedziska. Rower wyposażony jest w wyświetlacz, na którym pokazywane są wszystkie najważniejsze informacje o realizowanym treningu.
  • Zipro Inconsole+ Glow (1749 zł) – ze względu na konstrukcję tego roweru poziomego magnetycznego pedałowanie odbywa się w pozycji półleżącej, co jest lepszym rozwiązaniem dla kręgosłupa. Jest to idealny sposób dla osób otyłych, gdyż na tym urządzeniu mogą ćwiczyć osoby do 150 kg, przy czym nie obciążą stawów i trening rowerowy będzie dla nich całkowicie bezpieczny. Rower wyposażony jest w 32 poziomy regulacji obciążenia oraz komputer, który można podłączyć do aplikacji i bezprzewodowo obsługiwać sprzęt.
  • Hertz Fitness XR-660 (1899 zł) – ten rower stacjonarny magnetyczny jest świetną imitacją jazdy na rowerze klasycznym, a po regulacji części składowych imituje on także jazdę na rowerze szosowym. Charakteryzuje się cichą i płynną pracą oraz manualną zmianą obciążenia. Ma stabilną konstrukcję pozwalającą ćwiczyć na niej osobom do 150 kg. Ma także komputer, na którym widać potrzebne parametry treningowe.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka