Data modyfikacji:

Wiosło treningowe – jakie wiosło treningowe wybrać? Przegląd wioseł treningowych

Jeszcze niedawno wiosło treningowe można było spotkać wyłącznie na siłowni; obecnie coraz częściej pojawia się również w domach. Sprzęt ten ceniony jest za możliwość ćwiczenia jednocześnie wielu partii mięśni, pomaga też w treningu odchudzającym i ujędrniającym. Dzięki niemu masz również szansę zadbać o ogólną kondycję i poprawić krążenie. Czy zakup wiosła do ćwiczeń w domu to dobry pomysł? Jak wybrać najlepszy sprzęt?
wiosło treningowe - przegląd

Wiosło treningowe – co to za urządzenie?

Wiosło treningowe, czyli ergometr wioślarski, jest stosunkowo prostym urządzeniem o bardzo pozytywnym wpływie na całe ciało. Jak łatwo się domyślić, służy do ćwiczeń imitujących wiosłowanie i pierwotnie został stworzony do treningów osób uprawiających sporty wodne, żeby uzupełnić ćwiczenia na prawdziwej łodzi.

Dostępne są różne typy wioślarzy, a ich ceny mogą wahać się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na wykorzystany system oporu, wymiary i jakość wykonania, a także zastanowić się, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu.

Przy wyborze wiosła treningowego zwrócić uwagę na:

  • wymiary,
  • cenę,
  • system napędu i oporu,
  • jakość siodełka,
  • materiał, z którego wykonano profile,
  • elektroniczny monitor,
  • maksymalne obciążenie.

Wiosło treningowe – rodzaje

Podstawową różnicą między różnymi typami ergowioseł jest zasada ich działania. Najczęściej spotykane są wiosła treningowe mechaniczne lub nowocześniejsze od nich magnetyczne. Najnowszym pomysłem są wiosła powietrzne oraz, równie ciekawe, wodne.

  • Mechaniczne – napędzane są tłokami hydraulicznymi. Ich zaletą jest niższa cena, jednak treningi na nich są trudniejsze niż na urządzeniu magnetycznym, ruchy wymagają odpowiedniej koordynacji.
  • Magnetyczne – posiadają wbudowane koło zamachowe, a regulacja oporu jest możliwa poprzez pokrętło lub zamontowany komputer. Treningi na tym sprzęcie są łatwe i przyjemne. Mogą być lekkie (dla początkujących) lub bardzo intensywne. Jego atutem jest również cicha praca, co ma duże znaczenie podczas ćwiczeń w domu.
  • Powietrzne – wykorzystują koło zamachowe do generowania oporu powietrza podczas odsuwania się od urządzenia, a opór ten zależy nie tylko od ustawień, ale też od prędkości i siły, z którą wiosłujesz.
  • Wodne – posiadają zbiornik na wodę, która generuje opór konieczny do ćwiczeń. Intensywność treningu zależy od tempa wiosłowania oraz ilości wody.
  • Wiosła treningowe – na co działają? Jakie mięśnie ćwiczą?

    Symulator wioseł, zarówno używany na siłowni, jak i w domu, zapewnia ćwiczenia ogólnorozwojowe, pozwala wysmuklić sylwetkę, poprawić kondycję i wydolność, a także usprawnić pracę płuc i serca. Możesz również dzięki niemu wyćwiczyć konkretne obszary ciała.

    Jakie mięśnie są ćwiczone na wiosłach treningowych? Przede wszystkim mięśnie grzbietu, brzucha, nóg, pośladków, ramion i klatki piersiowej. Są to partie mięśni, nad którymi chcemy pracować, żeby poprawić swój wygląd i zwiększyć siłę.

    Treningi mogą być częścią procesu odchudzania, ogólnej poprawy kondycji, a także ćwiczeń przed sezonem wioślarskim dla profesjonalistów i amatorów. Planujesz wakacje nad wodą? Ćwicząc przez cały rok, osiągniesz doskonałą formę zanim wsiądziesz do prawdziwej łodzi czy kajaka.

    Wiosło do ćwiczeń – na siłowni czy do domu?

    Wiosła znajdziesz na siłowni – są niezbędnym elementem każdej z nich. Plusem ćwiczeń w takim miejscu jest możliwość skonsultowania poprawności ich wykonywania. Pod okiem specjalistów będziesz mieć pewność, że robisz wszystko prawidłowo, a tylko w ten sposób osiągniesz wymarzone rezultaty. Na siłowni będziesz mieć też dostęp do sprzętu doskonałej jakości. Pewną ciekawostką jest inne ćwiczenie przypominające nieco pracę z wiosłem – „wiosłowanie” sztangą, jednak odtwarza się podczas niego jedynie końcowy etap prawdziwego wiosłowania.

    Plusem treningów na wiosełkach do ćwiczeń w domu jest z kolei możliwość wykonywania ich w dowolnej chwili, bez konieczności wychodzenia z domu – tuż po obudzeniu, w przerwie w pracy zdalnej lub podczas drzemki niemowlaka. Daje to dużą wolność i umożliwia regularne treningi. Ponadto niektóre osoby wstydzą się ćwiczyć wśród innych, na przykład kiedy dopiero zaczynają przygodę ze sportem, ich kondycja jest słaba, a waga wysoka.

    Jak wybrać najlepsze wiosło treningowe?

    Wiesz już, czym są wiosła treningowe i na co działają, planujesz zatem zakup najlepszego sprzętu w ramach swojego budżetu. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności zastanów się, czy chcesz kupić sprzęt mechaniczny, magnetyczny, czy jeszcze inny. Mając wstępnie wybrany model, sprawdź, czy twoja waga nie jest dla niego zbyt wysoka i czy zmieści się w twoim mieszkaniu. Wybieraj wśród godnych zaufania producentów i zwróć uwagę na materiały, z których wykonano siedzisko oraz profile – powinny być solidne i stabilne, dzięki czemu trening będzie przyjemny, a urządzenie wiele wytrzyma.

    Wioślarz magnetyczny Zipro Nix

    Przystępne cenowo urządzenie posiadające wszystkie funkcje niezbędne do udanego treningu. 8-stopniowa regulacja oporu sprawia, że sprzęt jest idealny dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Wioślarz wyposażony jest w komputer dokonujący pomiarów treningowych. Kiedy nie jest używany, może być składany do pozycji pionowej.

    Wioślarz RowErg Concept2

    Zaawansowane wiosło treningowe wykorzystujące opór powietrza. Pozwala na intensywne treningi, które są monitorowane przez komputer. Dzięki specjalnej konstrukcji koła zamachowego maszyna porusza się gładko i jest bardzo cicha.

    Wioślarz wodny Kettler Axos Rower H2O

    Nowoczesne wiosła, których opór jest generowany przez wodę znajdującą się w zbiorniku. Im więcej wody i szybsze tempo wiosłowania, tym trening staje się intensywniejszy. Urządzenie wyposażone jest w komputer treningowy, posiada też wygodne siedzisko i uchwyty. Może być składane do pionu.
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym