Jazda na rowerze to przyjemna aktywność fizyczna. Dlatego też część rowerzystów nie chce ograniczać się jedynie do jazdy w letnie ciepłe dni. Na szczęście obecna odzież jest w stanie bardzo dobrze zabezpieczyć rowerzystów przed mrozem, wiatrem i deszczem. Dzięki temu będziesz mógł, cieszyć się tą wspaniałą aktywnością fizyczną przez cały rok, a w dodatku nie złapiesz żadnej nieprzyjemnej infekcji. Jaka kurtka na rower jest więc najlepsza? Na to pytanie nie da się niestety jednoznacznie odpowiedzieć, jednak w poniższym artykule przybliżymy ci rodzaje i możliwości, jakie niosą ze sobą poszczególne typy rowerowych kurtek. Na pewno wśród nich znajdziesz coś, co spełni twoje oczekiwania i będzie służyć ci podczas kolejnych przejażdżek. Zapraszamy do artykułu.
Ze względu na mieszane warunki, które prawdopodobnie napotkasz w Polsce podczas jazdy na rowerze, nie masz możliwości zabezpieczenia się tylko jedną kurtką. Warunki mogą być bowiem bardzo zmienne, dlatego też potrzebujesz 2-3 kurtek, ponieważ nie ma jednego rodzaju kurtki, która pokryłaby wszystkie ewentualności. Zastanów się, jaki typ i czas trwania przejażdżek zazwyczaj wykonujesz i skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zdecydować, jaki typ kurtki będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni. Przy okazji zwróć jeszcze uwagę na dwie bardzo istotne kwestie podczas wybierania się na rowerowe przejażdżki w miesiącach jesiennych oraz zimowych.
Podczas przejażdżek późną jesienią i zimą, gdy temperatury nie są wysokie, a czasem i potrafią sięgać nawet 0 stopni Celsjusza, kurtka powinna być warstwą zewnętrzną w systemie trzech warstw. Upewnij się, że nosisz wysokiej jakości, odprowadzającą wilgoć warstwę podstawową przy skórze, najlepiej z wełny lub wysokiej jakości syntetyków, następnie koszulkę kolarską, być może z podszewką z polaru, jeśli jest zimno, a dopiero na sam koniec kurtkę.
Mimo że technologia takich materiałów jak laminat w ostatnich latach poszła do przodu, to nadal nie zmienia to faktu, że będziesz mógł jeździć podczas deszczu w kurtce, która w ogóle nie zmoknie. Ona zmoknie, ale ty już niekoniecznie i to jest jej zadanie. Jeśli chcesz pozostać całkowicie suchy, musisz nieco ograniczyć intensywność jazdy w kurtce lub po prostu zaakceptować fakt, że będziesz wilgotny.
Jeśli ciężko trenowałeś, aby poprawić swoją kondycję na rowerze, nie zaprzepaść swoich osiągnięć, nosząc kurtkę, która powiewa jak żagiel. Szukaj kurtki ściśle dopasowanej do ciała, która zapewnia miejsce na warstwy odzieży pod spodem, ale nie jest tak ciasna, by ograniczać ruchy. Upewnij się, że ramiona są wystarczająco długie i że dolna część pleców, a najlepiej tył, są zakryte. Kołnierz powinien być wysoki, ściśle przylegać do szyi, ale mieć miękką podszewkę, aby uniknąć otarć.
Nawet w stosunkowo spokojny dzień podczas jazdy na rowerze wieje silny wiatr. Może to łatwo spowodować wychłodzenie organizmu i, szczególnie w suche zimowe dni, należy zadbać o to, by nie dopuścić do jego wychłodzenia. Tkaniny wiatroszczelne właśnie to zapewniają. Możesz wierzyć lub nie, ale jest to niezwykle ważne dla całorocznego komfortu jazdy. Wiatroszczelność nie ogranicza się tylko do kurtek i kamizelek, ponieważ rękawice, czapki pod kask, rajstopy, maski na twarz i buty ochronne - wszystkie te elementy korzystają z zastosowania tkanin wiatroszczelnych. Wybierając kurtkę na rower, warto również zobaczyć gadżety na rower.
Wysokiej jakości wodoodporna kurtka kolarska, znana również jako hardshell, jest niezbędnym elementem wyposażenia, jeśli chcesz jeździć bez względu na pogodę. Woda na skórze w połączeniu z chłodem wiatru, podczas jazdy może szybko spowodować przeziębienie i łatwo zrujnować jazdę. Jeśli możesz pozostać suchy, będzie ci cieplej i wygodniej, a dzięki dzisiejszym technicznym oddychającym wodoodpornym laminatom jest to możliwe.
Terminem, który pomaga opisać stopień wodoodporności poszczególnej tkaniny, jest „głowica hydrostatyczna”. Aby tkanina mogła być uznana za wodoodporną, jej wysokość musi wynosić 1,3 m. W rzeczywistości należy szukać minimum 10 m, ale można dostać tkaniny, które osiągają około 30 m. Większość odzieży wodoodpornej jest również wiatroszczelna.
Softshell na rower jest doskonałą i wszechstronną alternatywą dla w pełni wodoodpornych kurtek typu hardshell. Chociaż nie wytrzymają one długotrwałej ulewy, są genialne podczas deszczu. Często posiadają też właściwości wiatroszczelne. Wiele z nich jest również podszytych polarem dla dodatkowego ciepła. Są one na ogół bardziej oddychające niż wodoodporne kurtki typu hardshell i wielu rowerzystów uważa je za wygodniejsze w noszeniu. Softshelle są dostępne w różnych postaciach, kurtki i kamizelki są najbardziej powszechne, ale rajstopy również mogą być wykonane z tego typu materiału.
Prawdziwie wodoodporne kurtki z podklejanymi szwami, które dobrze oddychają i nie wymagają dużych rozmiarów, nie są tanie. Prawdopodobnie będziesz musiał wydać około 200-300 złotych. Możesz dostać dużo tańsze kurtki wodoodporne, ale ich oddychalność będzie prawdopodobnie bardzo ograniczona i mogą być nieporęczne. Wiatroszczelne i softshellowe są tańsze, ale nadal będziesz musiał wydać ponad 100-150 złotych za produkt wysokiej jakości. Tańsze kurtki kosztujące poniżej 100 złotych są najczęściej wykonane z materiałów o niższej jakości i nie zawsze będą zapewniać odpowiednią ochronę.
Autor: Jakub Kowalski