Data modyfikacji:

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

Pakujesz się na wycieczkę w góry i zastanawiasz się co zabrać w góry zimą? Jak się ubrać w góry zimą? W góry ubieramy się tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.

Kurtka w góry

Kurtka w góry - jaką wybrać?

Czym tak naprawdę jest ta słynna outdoorowa cebulka? To strój składający się z kilku warstw. Pierwsza to bielizna termiczna. Druga to warstwa docieplająca, czyli najczęściej polarowa bluza, rzadziej sweter. Ostatnia z kolei warstwa ma chronić przed wiatrem, wilgocią i ewentualnie docieplać. Kurtki w góry możemy podzielić na zasadnicze trzy grupy: softshelle, hardshelle oraz puchówki.

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać w góry zimą, softshelle lepiej odpuścić – kurtki tego typu izolują przed wiatrem i docieplają, ale niestety nie chronią przed wilgocią, a zimą w górach opady śniegu nie powinny być zaskoczeniem. Dlatego zastanawiając się nad idealną kurtką w góry, skupimy się na dwóch pozostałych opcjach. Co zatem wybrać? Hardshell czy kurtkę puchową? Wybierając kurtkę w góry, warto zwrócić uwagę na wiatrówkę męską.

Kurtka z membraną, czyli hardshell

Cechą, która wyróżnia kurtki typu hardshell jest zastosowana membrana, czyli specjalny materiał składający się z mikroporów, które świetnie izolują wilgoć z zewnątrz i jednocześnie pozwalają na odprowadzanie pary wodnej.

W efekcie kurtki tego typu świetnie sprawdzają się podczas aktywności w outdoorze – membrana odprowadzi wilgoć, wiec nie spłyniesz potem i jednocześnie nie zmokniesz podczas ulewy czy śnieżycy. Najpopularniejszym producentem membran tego typu jest marka Gore-Tex, przez co nazwa firmy przez wielu stosowana jest jako synonim solidnej membrany. Dlaczego warto postawić na kurtkę typu hardshell?

Zalety kurtek hardshell

 • Uniwersalność – tak naprawdę to może być wielosezonowa kurtka, którą ubierzesz zimą, jesienią i wiosną. Wystarczy, że ograniczysz spodnie warstwy outdoorowej cebulki, a hardshell sprawdzi się przez większą część roku.
 • Niewielka waga i rozmiar – kurtki tego typu ważą najczęściej około 400 gramów, a bardziej zaawansowane modele nawet o połowę mniej. Po zwinięciu uzyskujemy niewielki rulon, który zajmie w plecaku naprawdę mało miejsca.
 • Izoluje przed wiatrem – kurtka w góry z membraną jest świetnym zabezpieczeniem przed wiatrem. Po jej założeniu nawet porywisty wiatr nie będzie dokuczliwy, co zwłaszcza zimą wpływa na to, jak odczuwasz temperaturę.
 • Nieprzemakalna – membrana skutecznie zabezpiecza przed deszczem.

Wady kurtki typu hardshell

 • Nie jest tak oddychalna jak softshell – niestety kurtki typu hardshell nie mają tak dobrych właściwości odprowadzania wilgoci, jak softshelle. W efekcie przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, odprowadzanie pary wodnej nie będzie aż tak efektywne.
 • Wysoka cena – zakup solidnej kurtki z membraną Gore-Tex lub inną uznanego producenta to wydatek nawet około 1000 zł.

Kurtka hardshell - kiedy się przyda i dla kogo będzie dobrą opcją?

Hardshell to świetny wybór, jeśli szukasz kurtki na wypady turystyczne i chcesz zaopatrzyć się w dość uniwersalny sprzęt. Kurtka w góry tego typu posłuży ci podczas chodzenia w wymagającym terenie, czy w trakcie spokojnych wędrówek podczas niepogody.

Kurtka puchowa w góry

To świetne rozwiązanie dla prawdziwych zmarzlaków, których nie rozgrzeje nawet szybki marsz pod górkę lub dla wspinaczy, którzy w zimowych warunkach spędzają długi czas w jednym miejscu np. podczas asekuracji. Kurtka puchowa zapewni wysoki komfort termiczny więc jest typowo zimowym rozwiązaniem.

Rodzaje kurtek puchowych

 • Z naturalnego puchu – wypełnienie tego typu zapewnia świetną ochronę przed zimnem. Naturalny puch pozyskiwany jest od kaczek lub gęsi.
 • Primaloft – tak potocznie nazywa się syntetyczny zamiennik dla naturalnego wypełnienia kurtek puchowych. Nazwa wzięła się od wiodącego producenta syntetycznych ocieplin. Kurtka wypełniona syntetykami nie będzie tak ciepła, jak odpowiednik z naturalnym puchem.

Zalety kurtek puchowych w góry

 • To najcieplejsze kurtki w góry na zimę w zestawieniu. Zwłaszcza jeśli postawisz na model wypełniony gęsim puchem. W zimowych warunkach przy naprawdę niskich temperaturach kurtki tego typu zapewnią znaczne poczucie komfortu.
 • Niewielkie rozmiary i waga – mimo puchowego wypełnienia kurtkę tego typu można łatwo zwinąć do naprawdę niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie zajmuje zbyt wiele miejsca w plecaku. Wszystko to dzięki dużej sprężystości wypełnienia. Do tego dochodzi jeszcze niewielka waga, więc okrycie wierzchnie wypełnione puchem można traktować jako element uzupełniający twój górski ekwipunek.

Wady kurtek puchowych

 • Wrażliwa na wilgoć – jeśli podczas wędrówki w kurtce puchowej w góry złapie cię ulewa lub mocna śnieżyca, a puch przemoknie, wierzchnia warstwa outdoorowej cebulki straci w pewnym stopniu swoje właściwości termiczne. Dotyczy to przede wszystkim modeli wypełnionych naturalnym puchem. Syntetyki są nieco wytrzymalsze. 
 • Cena – szczególnie kurtki w góry wypełnione naturalnym puchem są bardzo drogie. Nieco tańsze są ich syntetyczne odpowiedniki.

Kiedy się przyda i dla kogo będzie najlepsza?

To dobra opcja, jeśli szukasz kurtki na typowo zimowe wypady w góry, kiedy temperatura daje się mocno we znaki. Sprawdzi się podczas wspomnianej wcześniej wspinaczki czy trakcie biwakowania, kiedy sporo czasu przebywasz w jednym miejscu i komfort cieplny jest szalenie ważny. 

Jak widzisz, zastanawiając się, jak się ubrać w góry zimą, masz kilka opcji do wyboru. Przeanalizuj rodzaj aktywności, jaki zamierzasz podjąć oraz fakt, czy potrzebujesz uniwersalnego sprzętu lub modelu dedykowanego dla konkretnej pory roku.  To pomoże ci podjąć słuszną decyzję i dobrać sprzęt, który spełni twoje oczekiwania.