Data modyfikacji:

Góry Stołowe: atrakcje dla dzieci

Planujesz weekend z dziećmi w polskich górach? Wybierz Góry Stołowe – atrakcje dla dzieci zachwycą nawet najbardziej wymagających, a cała rodzina odpocznie podczas aktywnie spędzonego czasu.

góry stołowe
Miejsce, które wybieracie na wypoczynek z małymi dziećmi, nie może być tylko i wyłącznie piękne i malownicze. Dlaczego? Musi się jeszcze podobać dzieciom i być dla nich atrakcyjne – mali podróżnicy bywają wyjątkowo wybredni i łatwo się nudzą, dlatego planując podróż, zwróć uwagę na atrakcje dla najmłodszych. W Górach Stołowych ich nie brakuje – podpowiadamy, co ma szansę zaciekawić dzieci.

Góry Stołowe usytuowane w województwie dolnośląskim leżą w górskim łańcuchu Środkowych Sudetów, i są rzadkim przykładem gór płytowych w Europie. Mają około 30 milionów lat, a ponieważ nie są zbyt wysokie, mogą być doskonałe na rozpoczęcie sezonu pieszej turystyki górskiej dla początkujących, jak i dla wprawionych turystów.

Góry Stołowe – atrakcje dla dzieci, które lubią schodzić po schodach...

Szczeliniec Wielki – to najwyższe wzniesienie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, mierzy 922,27 m n.p.m, a żeby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 665 kamiennych stopni! Dlatego trasa ta nie nadaje się dla wózków. Ale jeśli lubicie bawić się z rodziną w zgadywanie kształtów, które przybierają chmury, to z pewnością spodobają się wam nietypowe skały, które można podziwiać na tym wzniesieniu – jest tu Kwoka, Słoń, Małpa, Pies czy Żółw. Wzniesienie ma kilka różnych tras, łatwiejszych i trudniejszych – wszystkie gwarantują bardzo malownicze widoki.

Góry Stołowe – atrakcje dla dzieci lubiących labirynty

Błędne Skały – to trasa, która jest chyba jedną z najpopularniejszych w Górach Stołowych. Jest kręta, momentami wąska i pełna labiryntów. Szlak prowadzi drewnianymi schodkami (zamiast wózka weźcie nosidło) ciągnącymi się przez kilkaset metrów pośród skał wysokich nawet na 11 metrów. Żeby wejść na Błędne Skały, trzeba pieszo iść około dwóch godzin, jednak rodziny z dziećmi mogą wjechać na parking usytuowany tuż obok szlaku. Samo przejście zajmuje około 40 minut, a z punktu widokowego Skalne Zacisze rozciąga się wyjątkowo malowniczy widok, a w bezchmurny dzień można dostrzec stąd Szczeliniec Wielki.

Atrakcje dla dzieci z trasami linowymi

Park linowy Mountain, Kudowa-Zdrój – wybierzcie się tam, jeśli znudzą wam się na chwilę góry. Zajrzyjcie do miasta Kudowa-Zdrój, gdzie mieści się park rozrywki z trasami linowymi dla małych dzieci, starszych i dorosłych.

A może powrót do czasów dzieciństwa rodziców i dziadków?

Muzeum Zabawek, Kudowa Zdrój- również w Kudowie-Zdroju znajduje się Muzeum Zabawek, gdzie w świat dzieciństwa przeniosą się z pewnością nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorośli. Dlaczego? Zgromadzono tu imponującą kolekcję starych zabawek, np. z czasów PRL-u. Dla rodziców lub dziadków będzie to sentymentalna podróż, ale i okazja, by pokazać najmłodszym to, czym bawili się będąc dziećmi. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł.

Atrakcje dla fanów starych czasów

Park Dinozaurów w Karłowie i Szlak Ginących Zawodów - niedaleko Szczelińca Wielkiego znajduje się Park Dinozaurów w Karłowie. Ogromne podobizny dinozaurów spodobają się wszystkim kilkulatkom, którzy właśnie są na etapie fascynacji tymi stworzeniami. A jeśli lubicie karmić kozy i piec chleb, to warto zajrzeć do gospodarstwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich, którzy prowadzą Szlak Ginących Zawodów. Można tu przyjrzeć się, jak pracuje wiatrak czy kuźnia i spróbować ulepić miskę z gliny czy podejrzeć, jak piec pyszny, zdrowy chleb. W zwierzyńcu można zobaczyć m.in. gęsi, osły, kangura i wielbłąda.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska