Data publikacji:

Jaka jest najlepsza lornetka do 300 zł?

Chociaż lornetki są obecne na rynku od dziesiątek lat, to wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które swój wolny czas lubią przeznaczać na obserwowanie przyrody lub innych, ciekawych przestrzeni i zjawisk.
Najlepsza lornetka do 300 zł

Czym jest lornetka?

Lornetka do 300 zł to nic innego jak sprzęt optyczny, który dzięki swoim możliwościom może przynieść wiele zabawy i interesujących informacji. Jeszcze do niedawna z lornetek korzystali głównie profesjonaliści, którzy taki sprzęt wykorzystywali podczas swojej codziennej pracy, jednak obecnie każdy może wejść w posiadanie tego typu sprzętu.
Jaka lornetka do 300 zł jest dobrym wyborem? Na prawidłowe działanie i jakość lornetki składa się wiele parametrów, które wpływają na wygodę użytkowania i dobre warunki. W sklepach można znaleźć kilka różnych wersji lornetek, a ich wybór zależy od ich zastosowania. Jaka jest najlepsza lornetka do 300 zł? Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt, oraz jakie są rodzaje i zastosowanie lornetek? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć w poniższym artykule, dlatego warto się zapoznać z jego treścią.

Lornetka do 300 zł – rodzaje lornetek

Obecnie w sklepach można znaleźć kilka różnych wersji lornetek. Wśród nich wyróżnić można takie jak:
 • Lornetka dachowa – każda lornetka do 300 zł posiada pryzmat, dzięki któremu widziany obraz jest nieodwrócony. To właśnie rodzaj i rozmiar pryzmatu wpływa szczególnie na ostateczną cenę lornetki. Lornetka dachowa, czyli taka wyposażona w pryzmat dachowy, posiada obiektywy i okulary ustawione w jednej, prostej linii, co sprawia, że może być znacznie mniejsza niż lornetka porro, która ma te same parametry. Taka budowa lornetki z jednym elementem ruchomym, którym jest pokrętło regulacji ostrości, dodatkowo zabezpiecza jej wnętrze przed dostaniem się zanieczyszczeń lub wody. Po taki rodzaj lornetki najczęściej sięgają profesjonaliści tacy jak leśniczy czy ornitolodzy.
 • Lornetki porro – to sprzęt wyposażony w pryzmat o tej samej nazwie – porro. Taka lornetka do 300 zł może zagwarantować dobrej jakości obraz o większej jasności i ze znacznie lepszym kontrastem niż te, które zapewniają lornetki dachowe. W lornetkach porro trudno doszukiwać się strat światła lub przesunięć fazowych, ponieważ w tych modelach takie zjawiska praktycznie nie występują. Lornetka do 300 zł tego typu ma ruchomy mostek okularowy, przez co jest znacznie większa niż lornetka dachowa, a także jest nieco mniej szczelna.
 • Lornetka astronomiczna – nietrudno się domyślić, że po taką lornetkę sięgają zazwyczaj profesjonaliści. Chociaż wiele osób myśli, że do obserwowania nieba konieczny jest teleskop, to prawdą jest, że lornetka astronomiczna także całkiem dobrze się sprawdza. Wiele osób stawiających swoje pierwsze kroki w dziedzinie astronomii sięga właśnie po lornetkę astronomiczną, która staje się ich pierwszym sprzętem do obserwacji ciał niebieskich. Wybierając lornetkę astronomiczną, warto pamiętać o tym, że korzysta się z niej głównie w nocy, a więc kluczowe parametry to jasność obrazu, źrenica wyjściowa oraz sprawność zmierzchowa.
 • Lornetka myśliwska – aby dobrze wybrać lornetkę dla myśliwego, należy zdefiniować porę dnia, w której najczęściej odbywa się polowanie. Na próżno szukać lornetki, która równie dobrze sprawdzi się w dzień, jak i w nocy. Myśliwy wychodzący na polowanie w dzień powinien szukać mniejszej lornetki, która będzie miała obiektyw o średnicy od 25 mm do 42 mm. Najlepsze powiększenie w takiej lornetce to od 8 do 10 razy. Z kolei w lornetkach wykorzystywanych w nocy konieczny jest większy obiektyw – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się lornetki z obiektywem o średnicy 50–63 mm. Tylko taka średnica może zapewnić dobry obraz w trudnych, nocnych warunkach. Dla lepszej jakości polowań nocnych warto się zdecydować także na lornetki noktowizyjne.
 • Lornetka do 300 zł – jakie są najważniejsze parametry lornetek?

  Jaka lornetka do 300 zł będzie dobrym wyborem? Zdecydowanie taka o dobrych parametrach. Zatem na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając tego typu sprzęt?
  Kluczowe parametry lornetki to powiększenie oraz średnica obiektywu. Najlepszym wyborem jest lornetka do 300 zł z powiększeniem nie większym niż 12 razy. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ większe powiększenie lornetki może znacznie potęgować drżenie rąk, a to z kolei zmniejsza jakość obserwacji. Do lornetek o większym powiększeniu konieczna jest dodatkowa stabilizacja obrazu, ponieważ tylko wtedy można liczyć na dobrą jakość obserwacji.
  Średnica obiektywu to drugi kluczowy parametr, na który należy zwrócić uwagę, wybierając lornetkę. Im większa średnica, tym więcej światła może dostać się do obiektywu, a to z kolei pozytywnie wpływa na jakość obrazu, jego jasność oraz ostrość. Warto pamiętać również o tym, że wraz ze wzrostem średnicy obiektywu rośnie także rozmiar lornetki, a równie często także jej cena.
  Pole widzenia, nazywane także kątem widzenia, to pojęcie określające obszar widoczny podczas korzystania z lornetki. Pole widzenia oznacza się przy użyciu dwóch parametrów: liniowe oraz kątowe pole widzenia. Liniowe pole widzenia oznacza, ile metrów obszaru można zobaczyć, jeśli obserwowane miejsce jest oddalone o 1000 metrów. Natomiast kątowe pole widzenia określane jest w stopniach.

  Najlepsza lornetka – ranking lornetek do 300 zł

  Jaka lornetka do 300 zł jest obecnie najpopularniejsza? Poniższy ranking lornetek do 300 zł z całą pewności odpowie na to pytanie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!