Data publikacji:

Jaka lornetka o największym przybliżeniu?

Lornetka pozwala obserwować ptaki i zwierzęta, krajobrazy czy zjawiska atmosferyczne. Praktyczny sprzęt optyczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie masz możliwości podejść bliżej lub konieczny jest dodatkowy zoom. Dziś pod lupę bierzemy lornetki o największym przybliżeniu, czyli modele do zadań specjalnych. Sprawdź, którą z nich wybrać i odkryj polecane sprzęty!
jaka lornetka o największym przybliżeniu

Lornetka z zoomem – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nie zawsze jest potrzeba lornetka o dużym powiększeniu. Wielokrotny zoom sprawdza się przede wszystkim podczas obserwacji nieba czy na morzu, a na co dzień, np. podczas podróży, jego wartość nie musi przekraczać 8-10x.

Szukając lornetki o największym przybliżeniu, zwróć szczególną uwagę na oznaczenia sprzętu optycznego. Mowa o parametrach określanych w następujący sposób: 40 × 42 czy 180 × 100. Pierwsza liczba oznacza zoom, a druga średnicę soczewki obiektywowej.

Do wyboru masz również lornetki o stałym i zmiennym przybliżeniu. W pierwszym przypadku, jeśli zdecydujesz się na zakup sprzętu optycznego o dużym zoomie, konieczne będzie dokupienie statywu. Chociaż wybrany model bez problemu powiększy obserwowany obiekt, to rozpoznanie szczegółów będzie niemożliwe – obraz będzie rozmazany i nieczytelny.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą lornetki o zmiennym przybliżeniu, w których pierwsza liczba w oznaczeniu jest podawana w wersji zakresu, czyli np. 20-40 × 40. Oznacza to, że możesz płynnie regulować zoom i bez problemu korzystać ze sprzętu bez dokupowania statywu. Oczywiście, o ile planujesz obserwację na małym powiększeniu.

Przeczytaj również: Jaką wybrać czołówkę do biegania?

Polecane lornetki o największym przybliżeniu

Chcesz zafundować sobie lornetkę o największym przybliżeniu? W takim razie mamy coś dla ciebie – zestawienie polecanych sprzętów optycznych, których zoom rozpoczyna się od 30x, a kończy nawet na 1800x!

Lornetka Bresser Mega zoom 20 180 × 100 to profesjonalny sprzęt optyczny do zadań specjalnych, który może pochwalić się największym powiększeniem wśród proponowanych modeli. Produkt ma średnicę obiektywów wynoszącą 80 mm, dzięki czemu zapewnia znakomitą jakość obrazu i pozwala obserwować dowolne obiekty, i to bez względu na odległość.

Popularna lornetka o największym przybliżeniu sprawdzi się doskonale w górach, podczas wędkowania, do obserwacji tarcz strzelniczych i nie tylko. Producent wyposażył ją w wielokrotny system powlekania powierzchni soczewek antyrefleksyjnymi powłokami, szkło optyczne BK-7 czy opcję regulacji rozstawu obiektywów.
Lornetka Olympus Tracker 10-30 × 25 Zoom PCI (118704) to miejski sprzęt optyczny o zoomie wynoszącym 30x oraz średnicy obiektywów na poziomie 25 mm. Kompaktowy rozmiar i lekka konstrukcja sprawiają, że możesz zabrać ją wszędzie, gdzie tylko chcesz.

Na liście funkcji lornetki z dużym powiększeniem znalazła się powłoka UV, wbudowana korekcja dioptrii, długie oko, centralne pokrętło ostrości czy możliwość obracania okularów do góry i w dół. W celu zapewnienia maksymalnej jasności obrazu producent dodał soczewki wielokrotnie powlekane, które odpowiadają także za optymalny kontrast.
Lornetka Levenhuk Nelson 8 × 42 jest świetną propozycją dla osób, które szukają sprzętu optycznego o powiększeniu 24x i soczewkach o średnicy 42 mm. Jako potwierdzenie wysokiej jakości modelu, producent objął go dożywotnią gwarancją.

Monokular żeglarski jest wyposażony między innymi w kompas i dalmierz, ma lekką i kompaktową konstrukcję oraz może pochwalić się optyką wykonaną ze szkła BaK-4. Z kolei soczewki zostały pokryte wielowarstwową i pełną powłoką. Lornetka Levenhuk Nelson umożliwia także bezproblemową regulację dioptrii okularu.
Autorka: Katarzyna Wendzonka