Data publikacji:

Gdzie w góry z dzieckiem w wózku?

Czy przyjście na świat nowego członka rodziny oznacza konieczność pożegnania się z wycieczkami w góry? Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko nieco zmodyfikować sposób aktywnego wypoczywania, czyli zabrać ze sobą nieco więcej rzeczy i wybrać odpowiedni dla rodzin z wózkiem szlak. Gdzie z dzieckiem w góry?

Gdzie z dzieckiem w góry Beskidy?

Na początek weźmy pod uwagę Beskidy. Gdzie można udać się z dzieckiem w wózku, aby mieć pewność, że wyprawa nie będzie dla wszystkich zbyt trudna?
 • Wisła Głębce – Kubalonka – Wisła Czarny
Świetna trasa spacerowa dla rodzin z wózkiem to ta z Wisły Głębce do Wisły Czarny. Bardzo przyjemna droga asfaltowa, wokół której roztaczają się wyjątkowo urozmaicone widoczki. Na koniec trasy czeka na was Pałac Prezydencki, który naprawdę warto odwiedzić. 
 • Skrzyczne
20-kilometrowa trasa, która zaczyna i kończy się we wsi Lipowa. Wycieczka zajmuje około 7 godzin, więc będzie dobrą propozycją dla doświadczonych w boju podróżników. Początek to Ostre w dolinie Zimnika – tu właśnie zaczyna się dosyć długie, bo 10-kilometrowe podejście. Następnie należy wejść w szlak niebieski i dojść do Schroniska PTTK Skrzyczne. To świetne miejsce na odpoczynek – zarówno dla małego podróżnika, jak i jego rodziców. Powrót początkowo odbywa się inną trasą – powykręcanymi drogami asfaltowanymi.
 • Wieś Brenna – Karkoszczonka

Gdzie jeszcze z dzieckiem w góry Beskidy? Świetna propozycja to zaledwie 5-kilometrowa trasa prowadząca na Przełęcz Karkoszczonkę. Wycieczkę najlepiej zacząć od parkingu w Brennej Bukowej, dalej należy kierować się zgodnie z wytycznymi szlaku żółtego. Oznacza to bardzo przyjemny spacer drogą asfaltową, zamkniętą dla aut. Na pewnym etapie droga zamienia się z asfaltowej na leśną, jednak dobry wózek z pewnością podoła – zwłaszcza że jest to zaledwie 500 metrów podejścia. Na końcu czeka piękna Przełęcz Karkoszczonka. 

Gdzie z dzieckiem w góry latem? 

Latem z pewnością warto udać się w Karkonosze – jest tam całe mnóstwo ciekawych tras, którym podołają rodzice z maluszkiem w wózku. Oto przykłady:
 • Wodospad Szklarki
Istnieje aż kilka sposobów na przejście z dziećmi do Wodospadu Szklarki. Najłatwiejsza opcja rozpoczyna się na parkingu przy Drodze Krajowej nr 3, między Piechowicami a Szklarską Porębą. Przy parkingu znajduje się wejście na szlak. Najpierw należy przejść pierwszy most (i zapłacić za wstęp do parku), potem drugi. Za drugim mostem znajduje się informacja o dalszym kierunku szlaku. Warto dodać, że jest on przepięknie położony – tuż przy potoku i malowniczej roślinności. Potem już należy dojść tylko do trzeciego mostu, a następnie już nad sam wodospad Szklarki. Właśnie latem to miejsce jest wyjątkowo urzekające.
 • Pod Reglami
Kolejna propozycja to droga pod Reglami, która prowadzi ze Szklarskiej Poręby. To idealna na spacer z malutkim dzieckiem, bardzo łagodna droga gruntowa, która biegnie przez las. Bujna roślinność, śpiew ptaków i hałaśliwe strumienie – czyli wszystko to, co wiąże się z latem sprawią, że będzie to wyjątkowo przyjemny spacer. 
 • Z Karpacza na Kopę
Około 5-kilometrowa trasa, idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Rozpoczyna się w Karpaczu, w dolnej stacji wyciągu na Kopę i prowadzi do schroniska „Nad Łomniczką”. To bardzo przyjemna trasa spacerowa, która nie przysporzy kłopotów nawet początkującym amatorom górskich wędrówek. Start obok obiektu „Orlinek”.

Gdzie z dzieckiem w góry zimą? W Gorce!

W chłodniejsze miesiące warto udać się z dzieckiem w Gorce. Oto kilka ciekawszych tras spacerowych, które są naprawdę piękne zimą i z pewnością nie sprawią kłopotów rodzinie z wózkiem.
 • Rabka – Piątkowa Góra
Zaledwie 5-kilometrowa, łatwa trasa. Prowadzi głównie żółtym szlakiem z Parku Zdrojowego. Kolejny jej etap to podejście po zboczu góry Krzywoń – tutaj warto zrobić kilka pięknych fotografii, bo widoki zapierają dech w piersiach. Ostatnie dwie części wycieczki to przejście przez „Zakopiankę” i dotarcie do celu.
 • Rabka – Maciejowa
Świetna wycieczka dla rodziny z malutkim dzieckiem, które nad nosidło preferuje wózek. Prowadzi czerwonym szlakiem (wchodzi się na niego od ulicy Gorczańskiej). To bardzo urozmaicona trasa – najpierw idzie się drogą gruntową, następnie lasem do wyciągu narciarskiego na Maciejową. Koniec trasy to wyjście na schronisko na Polanie Przysłop – idealne miejsce, by przewinąć malca, nakarmić go (i samemu zjeść coś pysznego) oraz oczywiście odpocząć przed powrotem.
 • Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna
Alternatywą dla dwóch poprzednich tras jest ta prowadząca przez las – to Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna. Wspaniałe miejsce, która jest prawdziwą ucztą dla oczu. Z przejściem tej drogi poradzą sobie nawet niedoświadczeni – gdyby jednak okazała się za trudna, w dowolnym miejscu można po prostu zawrócić. 

Gdzie w góry z dzieckiem w wózku? Koniecznie w Tatry!

Czy srogie Tatry nadają się na zwiedzanie z malutkim dzieckiem w wózku? Oczywiście – wybierz tylko odpowiednią trasę. Oto kilka propozycji:
 • Dolina Białego (1,6 km w jedną stronę, krótka lecz bardzo piękna trasa),
 • Droga pod Reglami (8,5 km w jedną stronę, prosty i przyjemny szlak),
 • Dolina Chochołowska (7,5 km w jedną stronę, po drodze sporo atrakcji),
 • Dolina Kościeliska (około 6 km w jedną stronę, przepiękna, choć bardzo popularna trasa),
 • Dolina Strążycka (zaledwie 2 km w jedną stronę, bardzo urozmaicona, bogata w niesamowite widoki),
 • Dolina Rybiego Potoku (8,5 km w jedną stronę, niestety dość monotonna i dla doświadczonych),
 • Polana pod Muraniem (około 2 km w jedną stronę, wejście od słowackiej strony).

Autor: R. Wojtaś