Data modyfikacji:

Co zabrać pod namiot? Pakujemy się na wyjazd pod namiot

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz dokładnie, co zabrać pod namiot? Jest kilka żelaznych punktów, których nie możesz pominąć, pakując się. Oto nasz krótki poradnik.
co zabrać pod namiot

Co zabrać pod namiot? Namiot!

To oczywiste – wyjazd pod namiot oznacza, że musisz go ze sobą mieć. Chyba, że planujesz zbudować indiańskie tipi z drewna i płótna. Namiot będzie jednak praktyczniejszy, a w polskich, czasem nieprzewidywalnych, warunkach pogodowych bezpieczniejszy. Wybieraj modele z tropikiem i dużym przedsionkiem – tropik doskonale izoluje przed deszczem i zbyt mocnym słońcem, a w obszernym przedsionku wiele się zmieści. Sprawdzoną marką jest m.in. oferowana przez sklepy Decathlon Quechua – ma solidnie wykonane i trwałe namioty w różnych rozmiarach.

Po drugie: dobry materac

Żeby dobrze wspominać wyjazd pod namiot, musisz zadbać o wygodne posłanie. Niekoniecznie musisz spać na materacu, może to być też mata piankowa – im grubsza, tym wygodniejsza. Jeśli się na nią zdecydujesz, wybierz model z warstwą izolującą od ziemi. Wygodniejszy jednak będzie na pewno materac dmuchany (o ile nie zostanie przedziurawiony i nie zejdzie z niego powietrze), musisz go jednak nadmuchać, a więc potrzebna będzie jeszcze pompka.


Przeczytaj także: Jaki śpiwór turystyczny wybrać?

Śpij dobrze: Śpiwór + poduszka

Dobierz go odpowiednio do temperatury otoczenia – nie ma sensu wybierać grubego, jeśli pod namiot jedziesz latem lub do ciepłego kraju. Chyba, że wiesz, że temperatura spada tam w nocy znacznie. Na wszelki wypadek przydadzą się też dodatkowe koce. Możesz też dobrać specjalną poduszkę turystyczną. A jeśli nie masz dodatkowego miejsca, możesz zawsze pod głowę podłożyć kurtkę lub koc.

Dbaj o higienę: ręczniki i przybory toaletowe

Dobrym pomysłem na wyjazd pod namiot jest ręcznik turystyczny – lekki, szybko schnie i nie zabiera dużo miejsca. Jeśli to możliwe, staraj się zużywać jak najmniej wody i zabierz ekologiczne mydła i szampon, żeby jak najmniej zanieczyszczać planetę. Jeśli często marzniesz, zaopatrz się w bieliznę termiczną – ta dobrej jakości sprawi, że podczas snu będzie ci ciepło, ale nie spocisz się.

Ugotuj obiad: zestaw talerzy i sztućcy + maszynka do gotowania

Jeśli masz za sobą czasy harcerstwa, to zapewne pamiętasz, z czego składa się obowiązkowy zestaw harcerza – menażkę z kubkiem i sztućcami na obozie musiał mieć każdy. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć zestawy naczyń turystycznych wykonanych nie tylko z blachy, ale także z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. A jeśli twój biwak będzie prawdziwym obozem przetrwania, podczas którego nie zamierzasz stołować się w barach, za to planujesz samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki, musisz mieć odpowiedni sprzęt do gotowania. Lub zbierać codziennie zapas drewna na ognisko.  

Usiądź wygodnie: krzesła + stolik

Przygotowane potrawy trzeba mieć gdzie zjeść, a więc potrzebne ci będą meble turystyczne. Najlepsze to te składane – łatwiej zmieszczą się w aucie. A jeśli wolisz siedzieć na kocyku, wybierz model z izolowanym spodem.

Wypocznij i zmęcz się, czyli: hamak i akcesoria sportowe

Jeśli rozbijesz namiot wśród drzew, przyda się hamak – idealny do poobiedniej drzemki i do czytania książki. Między drzewami możesz też rozpiąć slackline – to sztywna lina, po której można przechodzić, ćwicząc równowagę. A jeżeli wolisz aktywny odpoczynek, zabierz ze sobą koniecznie zestaw do badmintona lub piłkę. Jeśli biwakujesz nad jeziorem, przydadzą się też akcesoria wodne i do nurkowania.