Data modyfikacji:

Co zabrać pod namiot? Pakujemy się na wyjazd pod namiot

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz dokładnie, co zabrać pod namiot? Jest kilka żelaznych punktów, których nie możesz pominąć, pakując się. Oto nasz krótki poradnik.

A jeśli zastanawiasz się gdzie pod namiot w Polsce? Sprawdź inne artykuły w serwisie Poza Domem.
co zabrać pod namiot

Co zabrać pod namiot?

Co zabrać pod namiot? Namiot!

To oczywiste – wyjazd pod namiot oznacza, że musisz go ze sobą mieć. Chyba, że planujesz zbudować indiańskie tipi z drewna i płótna. Namiot będzie jednak praktyczniejszy, a w polskich, czasem nieprzewidywalnych, warunkach pogodowych bezpieczniejszy. Wybieraj modele z tropikiem i dużym przedsionkiem – tropik doskonale izoluje przed deszczem i zbyt mocnym słońcem, a w obszernym przedsionku wiele się zmieści. Sprawdzoną marką jest m.in. oferowana przez sklepy Decathlon Quechua – ma solidnie wykonane i trwałe namioty w różnych rozmiarach. Zobacz namiot rodzinny Quechua:

Pod namiot zabierz ze sobą materac

Żeby dobrze wspominać wyjazd pod namiot, musisz zadbać o wygodne posłanie. Niekoniecznie musisz spać na materacu, może to być też mata piankowa – im grubsza, tym wygodniejsza. Jeśli się na nią zdecydujesz, wybierz model z warstwą izolującą od ziemi. Wygodniejszy jednak będzie na pewno materac dmuchany (o ile nie zostanie przedziurawiony i nie zejdzie z niego powietrze), musisz go jednak nadmuchać, a więc potrzebna będzie jeszcze pompka.


Przeczytaj także: Jaki śpiwór turystyczny wybrać?

Śpiwór z poduszką przyda się na wycieczce pod namiot

Dobierz go odpowiednio do temperatury otoczenia – nie ma sensu wybierać grubego, jeśli pod namiot jedziesz latem lub do ciepłego kraju. Chyba, że wiesz, że temperatura spada tam w nocy znacznie. Na wszelki wypadek przydadzą się też dodatkowe koce. Możesz też dobrać specjalną poduszkę turystyczną. A jeśli nie masz dodatkowego miejsca, możesz zawsze pod głowę podłożyć kurtkę lub koc.

Jaki ręcznik na wyjazd pod namiot?

Dobrym pomysłem na wyjazd pod namiot jest ręcznik turystyczny – lekki, szybko schnie i nie zabiera dużo miejsca. Jeśli to możliwe, staraj się zużywać jak najmniej wody i zabierz ekologiczne mydła i szampon, żeby jak najmniej zanieczyszczać planetę. Jeśli często marzniesz, zaopatrz się w bieliznę termiczną – ta dobrej jakości sprawi, że podczas snu będzie ci ciepło, ale nie spocisz się.

Jak ugotować obiad będąc pod namiotem?

Jeśli masz za sobą czasy harcerstwa, to zapewne pamiętasz, z czego składa się obowiązkowy zestaw harcerza – menażkę z kubkiem i sztućcami na obozie musiał mieć każdy. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć zestawy, które zawierają: sztućce jednorazowe czy talerze jednorazowe wykonane nie tylko z blachy, ale także z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. A jeśli twój biwak będzie prawdziwym obozem przetrwania, podczas którego nie zamierzasz stołować się w barach, za to planujesz samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki, musisz mieć odpowiedni sprzęt do gotowania. Lub zbierać codziennie zapas drewna na ognisko.  W niektórych miejscach do dyspozycji urlopowiczów są wspólne kuchnie. Jeśli wybierasz się w miejsce absolutnie odcięte od cywilizacji, przyda ci się kuchenka polowa. W sieci znajdziesz bardzo wiele modeli – od prostych i składanych po duże i wielopalnikowe.

Usiądź wygodnie pod namiotem, czyli krzesła + stolik

Przygotowane potrawy trzeba mieć gdzie zjeść, a więc potrzebne ci będą meble turystyczne. Najlepsze to te składane – łatwiej zmieszczą się w aucie. A jeśli wolisz siedzieć na kocyku, wybierz model z izolowanym spodem.

Wypocznij i zmęcz się, czyli: hamak i akcesoria sportowe

Jeśli rozbijesz namiot wśród drzew, przyda się hamak – idealny do poobiedniej drzemki i do czytania książki. Między drzewami możesz też rozpiąć slackline – to sztywna lina, po której można przechodzić, ćwicząc równowagę. A jeżeli wolisz aktywny odpoczynek, zabierz ze sobą koniecznie zestaw do badmintona lub piłkę. Jeśli biwakujesz nad jeziorem, przydadzą się też akcesoria wodne i do nurkowania.  

Zestaw do biwakowej higieny

Jeśli na biwaku, na który się wybierasz, jest dostęp do bieżącej wody, masz sporo szczęścia. W takiej sytuacji spakuj kosmetyczkę jak zwykle. Jeśli warunki zapowiadają się na nieco bardziej spartańskie, możesz zabrać ze sobą solarny prysznic, który pozwoli ci umyć się w ciepłej wodzie praktycznie w każdych warunkach. Nie zapomnij o:
  • szybkoschnących ręcznikach
  • nawilżanych chusteczkach
  • małych buteleczkach turystycznych do przechowywania kosmetyków

Apteczka biwakowicza

Środki przeciwbólowe, leki na gorączkę, ból gardła i biegunkę, plastry i opatrunki – wszystko to warto mieć ze sobą pod namiotem. Nie zapomnij również o sprayu na komary i kleszcze, a także o dobrym preparacie do odkażania ran i ukąszeń. Gdy kleszcz zdąży cię ukąsić, należy go jak najszybciej wyciągnąć. Zamiast pęsety możesz użyć specjalnej pętelki.

Przydatne gadżety

Mulitcool

Każdy, kto choć raz zabrał go ze sobą na biwak, bez wątpienia go pokocha. Multitool to wielofunkcyjne urządzenie, łączące w sobie scyzoryk, nożyczki, otwieracz do piwa… i wiele innych. Nigdy nie wiesz, kiedy ci się przyda.

Latarka – czołówka

Przyda się podczas wieczornych powrotów do namiotu. Nim kupisz pierwszy lepszy model, sprawdź, jaką latarkę czołową wybrać? Poza samą czołówką, warto mieć w zapasie zwykłą latarkę ręczną oraz źródło światła, które bezpiecznie możesz zawiesić we wnętrzu namiotu.

Powerbank

To, że jedziesz w miejsce oddalone od cywilizacji nie oznacza, że nie możesz mieć z nią łączności. Zabierając ze sobą telefon, nie zapomnij także o dobrym, pojemnym powerbanku.

Filtr do wody

Nawet w pozornie czystych źródełkach, mogą czaić się groźne bakterie i zanieczyszczenia. Zabierz pod namiot turystyczny filtr do wody, dzięki któremu będziesz mógł ją pić bez żadnych obaw.

Dobrze skompletowany ekwipunek biwakowicza to sposób na udane wakacje pod namiotem. Do dodałbyś do naszej listy gadżetów, które warto zabrać ze sobą na polowe wakacje?