Data modyfikacji:

Co zabrać pod namiot? Pakujemy się na wyjazd pod namiot

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz dokładnie, co zabrać pod namiot? Jest kilka żelaznych punktów, których nie możesz pominąć, pakując się. Oto nasz krótki poradnik.

A jeśli zastanawiasz się gdzie pod namiot w Polsce? Sprawdź inne artykuły w serwisie Poza Domem.
co zabrać pod namiot

Co zabrać pod namiot?

Co zabrać pod namiot? Namiot!

To oczywiste – wyjazd pod namiot oznacza, że musisz go ze sobą mieć. Chyba, że planujesz zbudować indiańskie tipi z drewna i płótna. Namiot będzie jednak praktyczniejszy, a w polskich, czasem nieprzewidywalnych, warunkach pogodowych bezpieczniejszy. Wybieraj modele z tropikiem i dużym przedsionkiem – tropik doskonale izoluje przed deszczem i zbyt mocnym słońcem, a w obszernym przedsionku wiele się zmieści. Sprawdzoną marką jest m.in. oferowana przez sklepy Decathlon Quechua – ma solidnie wykonane i trwałe namioty w różnych rozmiarach. Zobacz namiot rodzinny Quechua:

Pod namiot zabierz ze sobą materac

Żeby dobrze wspominać wyjazd pod namiot, musisz zadbać o wygodne posłanie. Niekoniecznie musisz spać na materacu, może to być też mata piankowa – im grubsza, tym wygodniejsza. Jeśli się na nią zdecydujesz, wybierz model z warstwą izolującą od ziemi. Wygodniejszy jednak będzie na pewno materac dmuchany (o ile nie zostanie przedziurawiony i nie zejdzie z niego powietrze), musisz go jednak nadmuchać, a więc potrzebna będzie jeszcze pompka.


Przeczytaj także: Jaki śpiwór turystyczny wybrać?

Śpiwór z poduszką przyda się na wycieczce pod namiot

Dobierz go odpowiednio do temperatury otoczenia – nie ma sensu wybierać grubego, jeśli pod namiot jedziesz latem lub do ciepłego kraju. Chyba, że wiesz, że temperatura spada tam w nocy znacznie. Na wszelki wypadek przydadzą się też dodatkowe koce. Możesz też dobrać specjalną poduszkę turystyczną. A jeśli nie masz dodatkowego miejsca, możesz zawsze pod głowę podłożyć kurtkę lub koc.

Jaki ręcznik na wyjazd pod namiot?

Dobrym pomysłem na wyjazd pod namiot jest ręcznik turystyczny – lekki, szybko schnie i nie zabiera dużo miejsca. Jeśli to możliwe, staraj się zużywać jak najmniej wody i zabierz ekologiczne mydła i szampon, żeby jak najmniej zanieczyszczać planetę. Jeśli często marzniesz, zaopatrz się w bieliznę termiczną – ta dobrej jakości sprawi, że podczas snu będzie ci ciepło, ale nie spocisz się.

Jak ugotować obiad będąc pod namiotem?

Jeśli masz za sobą czasy harcerstwa, to zapewne pamiętasz, z czego składa się obowiązkowy zestaw harcerza – menażkę z kubkiem i sztućcami na obozie musiał mieć każdy. W dzisiejszych czasach możesz znaleźć zestawy, które zawierają: sztućce jednorazowe czy talerze jednorazowe wykonane nie tylko z blachy, ale także z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. A jeśli twój biwak będzie prawdziwym obozem przetrwania, podczas którego nie zamierzasz stołować się w barach, za to planujesz samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki, musisz mieć odpowiedni sprzęt do gotowania. Lub zbierać codziennie zapas drewna na ognisko.  

Usiądź wygodnie pod namiotem, czyli krzesła + stolik

Przygotowane potrawy trzeba mieć gdzie zjeść, a więc potrzebne ci będą meble turystyczne. Najlepsze to te składane – łatwiej zmieszczą się w aucie. A jeśli wolisz siedzieć na kocyku, wybierz model z izolowanym spodem.

Wypocznij i zmęcz się, czyli: hamak i akcesoria sportowe

Jeśli rozbijesz namiot wśród drzew, przyda się hamak – idealny do poobiedniej drzemki i do czytania książki. Między drzewami możesz też rozpiąć slackline – to sztywna lina, po której można przechodzić, ćwicząc równowagę. A jeżeli wolisz aktywny odpoczynek, zabierz ze sobą koniecznie zestaw do badmintona lub piłkę. Jeśli biwakujesz nad jeziorem, przydadzą się też akcesoria wodne i do nurkowania.