Data modyfikacji:

Kijki trekkingowe - czy warto? Jakie wybrać?

Kijki trekkingowe to wielkie wsparcie na szlaku. Dwa dodatkowe punkty oparcia stabilizują pozycję i pomagają poruszać się w trudnym terenie. Ale kijki przydadzą ci się nie tylko w górach. Jeśli zastanawiasz się nad uzupełnieniem swojego outdoorowego ekwipunku o kijki trekkingowe, zobacz, jakie wady i zalety ma sprzęt tego typu oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów.
trekking

Kijki trekkingowe - czy warto?

Chodzenie po górach czy inny rodzaj aktywności na łonie natury najczęściej wymaga zgromadzenia szeregu specjalistycznych akcesoriów. Sprawdź jaki plecak w góry wybrać. Chodzi nie tylko o wygodę, a często również o bezpieczeństwo.

Do sprzętu tego typu z pewnością można zaliczyć kijki – to ekwipunek, który wielu kojarzy przede wszystkim z nordic walkingiem, ale okazuje się, że dodatkowe wspomaganie w postaci dwóch kijków przydaje się na najróżniejszych trasach.

Kiedy kijki trekkingowe się przydają?

To sprzęt, który z pewnością warto zabrać ze sobą podczas wędrówek. Kijki trekkingowe w góry ułatwią ci pokonywanie terenu oraz zwiększą tempo poruszania się.

Akcesoria tego typu będą przydatne jednak nie tylko w trudnym terenie czy przy pokonywaniu dużych przewyższeń. To również dobre wsparcie na mniej wymagających szlakach.

Warto zaznaczyć, że kijki trekkingowe w góry zasadniczo różnią się od tych przeznaczonych do nordic walkingu. Naturalnie, na początek przygody z maszerowaniem z kijkami to może być dobra wprawka, jeśli chcesz się przekonać, czy taka forma aktywności jest dla ciebie.

Jednak kije trekkingowe, przez wzgląd na swoją specyficzną budowę, nie są idealnym rozwiązaniem do nordic walkingu – z reguły są masywniejsze i cięższe, ponieważ muszą sprostać większym obciążeniom i trudnościom w górskim terenie.

Kijki trekkingowe – jakie mają wady i zalety?

Zalety:
  • stabilizują pozycję – dwa dodatkowe punkty podparcia pozwalają łatwiej utrzymać równowagę. Ma to szczególne znacznie w trakcie wędrówek po górach w trudnym terenie – luźno leżące kamienie czy konieczność pokonania dużych przewyższeń nie są problematyczne przy wsparciu dwóch kijków,
  • ułatwiają marsz – rytmiczne odpychanie się kijkami sprawia, że wędrówka jest znacznie łatwiejsza. Dodatkowe punkty podparcia pomagają ponadto odciążyć kręgosłup oraz stawy nóg, co jest bardzo ważne, jeśli wędrujesz z ciężkim, wyładowanym po brzegi plecakiem.
Wady:
  • dodatkowe obciążenie – to kolejne akcesoria, jakie musisz nieść ze sobą na trasie. Co prawda kijki trekkingowe ułatwiają marsz, ale gdy nie będziesz ich używać, trzeba je przytroczyć do plecaka, a to dodatkowo może nieco utrudnić poruszanie się.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kijków trekkingowych?

  • Uchwyt – rękojeści kijków trekkingowych w góry są pokryte plastikiem, gąbką lub korkiem. W praktyce najlepiej sprawdza się ten ostatni materiał, ponieważ jest naturalny i dobrze leży w dłoni. Uchwyty plastikowe i pokryte gąbką najczęściej spotyka się w tańszych modelach kijków.
  • Liczba segmentów – kijki trekkingowe składają się z kilku segmentów, które pozwalają na ich wygodne składanie. W sprzedaży znajdziesz np. kijki 2–segmentowe. To dobra opcja, ponieważ są to najczęściej wytrzymałe modele. Ich minusem jest to, ze po złożeniu są dość duże, co oznacza, że mogą być niewygodne w transporcie. Kijki liczące sobie 3 lub 4 segmenty to odpowiednia propozycja dla osób, które cenią sobie niewielki górski bagaż – akcesoria tego typu można złożyć do naprawdę niewielkich rozmiarów.
  • Końcówka – dobrze, aby była wykonana z wytrzymałych materiałów, np. węglików spiekanych, bo to właśnie ta część kijka jest szczególnie narażona na uszkodzenia, ponieważ ma bezpośredni kontakt z podłożem. Przed zakupem sprawdź, czy do zestawu jest dołożony komplet talerzyków letnich oraz zimowych.