Data modyfikacji:

Gdzie pod namiot w Polsce?

Wyjazd pod namiot już dawno przestał być tanim odpowiednikiem wakacji w hotelu. Dziś to modny i minimalistyczny sposób na spędzenie urlopu, dający maksimum kontaktu z naturą. Zastanawiasz się, gdzie wybrać się pod namiot w Polsce? Przedstawiamy popularne polskie pola namiotowe, wielokrotnie polecane przez internautów.

W naszym serwisie znajdziecie też masę innych pomysłów na weekend w Polsce. Nie tylko pod namiotem.
gdzie pod namiot

Gdzie pod namiot?

Na polu namiotowym czy na dziko – gdzie biwakować pod namiotem?

Polana nad jeziorem, ognisko, śpiew ptaków i dzika natura dookoła – taka wizja biwakowania to marzenie wielu z nas. Problem w tym, że biwakowanie na dziko w większości miejsc nie jest możliwe. Rozłożyć namiot możesz jedynie w miejscach do tego przeznaczonych, co z reguły ogranicza się do pól namiotowych, kempingów i innych obszarów prywatnych.


Jeśli rozbijesz obóz w lesie lub na plaży, narażasz się na mandat, a w najlepszym przypadku na przegonienie z miejscówki. Szczególnie wzbronione jest biwakowanie w parkach krajobrazowych oraz rezerwatach przyrody.

Sytuacja zmieniła się jednak na lepsze w 2019 roku, gdy wprowadzono pilotażowy program legalnego biwakowania w lesie. Lasy Państwowe wyznaczyły kilka obszarów w Polsce, gdzie możesz rozbić namiot bez narażania się na nieprzyjemną wizytę leśniczego. Szczegółową mapę nadleśnictw uczestniczących w projekcie znajdziesz na stronie Banku Danych o Lasach. Wybierz warstwę „Mapa zagospodarowania turystycznego”, a następnie „Obszary pilotażowe bushcraft-survival”.

Jak wybrać dobre pole namiotowe?

W wyszukiwaniu pól kempingowych oraz miejsc namiotowych pomogą ci liczne portale turystyczne. Dzięki interaktywnym mapom dowiedziesz się, jakie pola namiotowe znajdują się w pobliżu miejsca, gdzie zamierzasz wyjechać, a także jaki jest ich standard. Zwróć uwagę na opinie użytkowników, bo dane zamieszczone w internecie często bywają nieaktualne. Pamiętaj, że oprócz kosztu nocowania jednej osoby, musisz doliczyć opłatę za rozbicie namiotu, parkowanie samochodu, podłączenie do prądu oraz dostęp do Wi-Fi.

Na co zwrócić uwagę wybierając pole namiotowe?

Wybierając pole namiotowe sprawdź, czy dane miejsce ma:
  • dostęp do toalet i pryszniców,
  • miejsce do mycia naczyń i wylewania nieczystości,
  • pojemniki na śmieci,
  • dostęp do wody pitnej,
  • ogrodzenie i monitoring,
  • miejsca parkingowe na samochody,
  • zacienione miejsca na namiot,
  • miejsce zabaw dla dzieci,
  • restaurację lub miejsce do gotowania,
  • boiska, wiaty grillowe, baseny.

Popularne pola namiotowe w Polsce

  • Camp 66 – Ściegny obok Karpacza (Dolnośląskie)
Leżący w Karkonoszach, zaledwie 2 km od Karpacza Camp 66, to jeden z najpopularniejszych kempingów w Polsce. Na terenie pola namiotowego organizowane są liczne zloty, festiwale i wydarzenia kulturalne, które nie pozwolą ci się nudzić w trakcie wypoczynku. Bez obaw – znajdziesz tu także ciszę i spokój.
  • Camping Alexa – Chłapowo (Pomorskie)
Szukasz pola namiotowego położonego na klifie? Camping Alexa, znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, spełni twoje oczekiwania. Na terenie ośrodka znajdziesz rozbudowany węzeł sanitarny, świetlicę oraz plac zabaw dla najmłodszych. Bezpośrednio z terenu kempingu prowadzi zejście na piaszczystą plażę.
  • Brandysówka – Będkowice (Małopolskie)
Gdzie na namiot pod Krakowem? Do Brandysówki! Położone w uroczej Dolinie Będkowskiej pole namiotowe pozwoli ci odciąć się od wielkomiejskiego zgiełku. Gospodarstwo agroturystyczne otoczone jest lasami, łąkami i jurajskimi ostańcami.
  • Camping nr 33 „Tramp” – Toruń (Kujawsko-Pomorskie)
Pole namiotowe „Tramp” położone jest na lewym brzegu Wisły, naprzeciwko przepięknej toruńskiej starówki. Nieopodal znajduje się miejsce widokowe, z którego można dostrzec panoramę starego miasta. Zaletą kempingu jest to, że znajduje się blisko dworca PKP, więc podróżujący pociągiem nie będą mieli najmniejszego problemu z dotarciem.
  • Pole namiotowe Malta – Poznań (Wielkopolskie)
Wyjazd pod namiot nie musi oznacza odcinania się od cywilizacji. Jeśli chcesz połączyć biwak ze zwiedzaniem dużego miasta, pole namiotowe Malta jest doskonałym wyborem.
  • Camp9 nature campground Poland – Tarnowskie Góry (Śląskie)
Położony w lesie kemping Camp9 to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Prowadzone przez parę podróżników pole namiotowe wyróżnia się ekologią i niepowtarzalną atmosferą. Nastrojowy klimat, zaciszna atmosfera i wieczory spędzone przy ognisku to w Camp9 codzienność.
  • Parkowe Centrum Wypoczynku Widok – Bryzgiel (Podlaskie)
Pole namiotowe położone jest tuż nad jeziorem Wigry, będącego sercem Wigierskiego Parku Narodowego. Wokół wsi Bryzgiel roztacza się las Puszczy Augustowskiej. W kempingu Widok rozbijesz namiot na jednym z trzech malowniczo położonych tarasów, zapewniających piękny widok na jezioro.
  • Camping Molo Surf SPOT – Jastarnia (Pomorskie – Półwysep Helski)
Camping Molo Surf SPOT to wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, wakeboardingu, SUP czy kajakarstwa. Camping znajduje się tuż przy porcie-marinie w Jastarni. Dysponuje też własną plażą oraz zapleczem gastronomicznym z barem, sklepem, restauracją i strefą chillout.
  • Camp4u – Siechnice (Dolnośląskie)
Położony nieopodal Wrocławia kemping to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Dolnego Śląska. Zaledwie 13 km dzieli Cam4u od wrocławskiego rynku. Ośrodek położony jest w pełnym zieleni i spokoju miejscu otoczonym lasem.
  • Kurowo 10 (Pomorskie)
Kurowo 10 to pole biwakowe położone w Narwiańskim Parku Narodowym. Jest stosunkowo kameralne, a miejsca nie są wydzielone, co daje poczucie kontaktu z naturą. Mocnym punktem pola namiotowego jest drewniana kładka prowadzona wśród narwiańskich bagien.